Brüsszel csak október közepén foglalkozhat az evával

Az eredetileg tervezett szeptember vége helyett október közepén vitathatja meg az uniós áfabizottság az evával kapcsolatos nézeteltéréseket , de ezt is csak akkor, ha Magyarország és az Európai Bizottság álláspontja közelít egymáshoz.

MNO
2004. 09. 07. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tagállamok képviselőiből álló áfabizottság abban az esetben foglalkozik október 14-én az eva ügyével, ha addigra sikerül közelíteni Magyarország és az Európai Bizottság álláspontját – értesült a Világgazdaság. Mint ismeretes, Frits Bolkestein adózásért felelős biztos még a tavasz folyamán jelezte: aggályosnak tartják az eva bevezetését, mivel az csökkenti az EU-nak fizetendő áfahányad kiszámításánál használt összesített áfabevételt, és torzítja a versenyt az egységes belső piacon. A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint ugyanakkor az eva-szabályozás megfelel az uniós áfairányelveknek. Utóbb Brüsszel finomította álláspontját, közölve: nem az eva felszámolását követelik, csupán azt szeretnék biztosítani, hogy az egyszerűsített adó alá tartozó cégek ugyanannyi áfát fizessenek, mint a normál áfakörbe tartozók.

Brüsszelnek a kitűzött időpont előtt nagyjából három héttel kell elkészítenie a kérdés érdemi vizsgálatát tartalmazó anyagot, ami azután a bizottságbeli vita alapjául szolgálhat. Az Európai Bizottság a nyár folyamán elküldte a magyar kormányzatnak azokat a kérdéseket, amelyekre az ügy tisztázása érdekében választ vár. A Pénzügyminisztérium jelenleg is dolgozik a válaszokon, Brüsszelben ugyanakkor a jelek szerint még nem foglalkoztak mélyrehatóan a témával. A Világgazdaság értesülései szerint a bizottsági anyagok mindössze arra mutatnak rá, hogy az eva 15 százalékos kulcsa és a 25 százalékos áfateher között érdemi eltérés van. A bizottság késlekedését a nyári szünet mellett az is magyarázhatja, hogy az adóügyi főigazgatóság új struktúrája éppen a napokban lépett hatályba, így az ott dolgozó szakembereknek az elmúlt időszakban vélhetően nem jutott energiája az evaszabályok részletes tanulmányozására.

A lap számításai szerint az eva miatt mindössze évi százmillió forint körüli áfabevételtől eshet el az uniós költségvetés. A Pénzügyminisztérium tapasztalatai alapján az eva bevezetése az áfa szempontjából nem bevételkiesést, hanem éppen hogy növekedést eredményezett. (Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.