A Mol-csoport és a Turkish Petroleum együttműködik a hazai szénhidrogén-kutatásban

A Mol a legnagyobb szénhidrogén-kitermelő vállalat Magyarországon, mintegy 1300 olaj- és földgázkitermelő kúttal rendelkezik.

2025. 04. 30. 14:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mol-csoport és a Turkish Petroleum aláírta a Magyar Energiaügyi Minisztériummal kötött koncessziós szerződéseket, amelynek köszönhetően két magyarországi koncessziós területen, Tamásiban és Buzsákon indíthatnak közös szénhidrogén-kutatást – közölte a Mol az MTI-vel szerdán.

A közös pályázat és a kutatási program az első jelentős lépés a két vállalat tavaly kötött stratégiai partnerségi megállapodása óta. A két vállalat 2024 októberében Isztambulban írta alá az együttműködési szándéknyilatkozatot, amelyben kifejezték közös részvételi szándékukat kutatási, mezőfejlesztési és kitermelési projektekben a Kaszpi-térségben, Törökországban, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, valamint Közép- és Kelet-Európában.

A koncessziós szerződéseket Budapesten írta alá Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója, valamint Ahmet Türkoglu, a Turkish Petroleum elnök-vezérigazgatója, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Alparslan Bayraktar, Törökország energiaügyi és természeti erőforrások minisztere jelenlétében.

Közölték: 

az Energiaügyi Minisztérium tavaly ősszel, öt év szünet után hirdetett meg új bányászati koncessziókat, hangsúlyozva a magyarországi termelés növelésének és az importkitettség csökkentésének fontosságát.

A Mol öt koncesszióra nyújtott be pályázatot, amelyek közül négyet el is nyert. A Kiskőrös és Hatvan térségét lefedő két területre önállóan, míg a Buzsák és Tamási (Dél-Dunántúl) koncessziókra a Turkish Petroleum leányvállalatával, a TPOC Ltd-vel közösen pályázott.

A tájékoztatás szerint a Mol és a Turkish Petroleum már korábban is együttműködött szénhidrogén-kutatási és kitermelési projektekben, például Azerbajdzsánban, az ACG (Azeri-Chirag-Gunashli) mélytengeri mezőn, valamint az oroszországi Baitugan mezőn.

A Mol a legnagyobb szénhidrogén-kitermelő vállalat Magyarországon, mintegy 1300 olaj- és földgázkitermelő kúttal rendelkezik. 2024-ben a magyarországi nyersolajtermelés 47 százalékát (csaknem 600 ezer tonna), a földgáztermelésnek pedig mintegy 90 százalékát (csaknem 1,5 milliárd köbméter) biztosította. 

Magyarország továbbra is a Mol-csoport szénhidrogén-kitermelési portfóliójának legfontosabb országa, jelenleg a teljes termelés mintegy 39 százalékát adja. A Mol kutatási tevékenységének köszönhetően nemrégiben ötéves rekordot döntött a magyarországi kitermelés volumenében. 2022-ben fedezte fel a Vecsés melletti olajmezőt, ahol már három kút termel. Nemrégiben újabb olajmezőt tártak fel Somogysámson térségében, a Dél-Dunántúlon. Az elmúlt években 24 sikeres sekélygázkutat fúrt a vállalat, valamint megvásárolt Kelet-Magyarországon olyan földgázmezőket és kapcsolódó infrastruktúrát, amelyek egy 1000 négyzetkilométeres területet fednek le, 29 kitermelő kúttal és további kutatási potenciállal.

A Mol-csoport nemzetközi portfóliójának részeként kilenc országban rendelkezik olaj- és gázkutatási, illetve kitermelési érdekeltségekkel, és nyolc országban folytat termelést. 2024-ben a Mol napi átlagban 93 800 hordó olajegyenértéket termelt. A vállalat célja nemzetközi portfóliójának erősítése, és újabb stratégiai partnerségek kötése, ennek részeként a közelmúltban együttműködési megállapodást írt alá Kazahsztán (KazMunayGas), Azerbajdzsán (SOCAR) és Törökország (Turkish Petroleum) nemzeti olajtársaságaival.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.