Az iraki futballcsapat kis híján megszerezte a bronzérmet, de az elődöntőben kikapott Olaszorszától. A négy közé jutás Portugália, Costa Rica és Ausztrália legyőzése után mindenképp nagy tapsot érdemel. Irak húszfős küldöttséggel érkezett Athénba, amely főként labdarúgókból állt.
Az iraki futballcsapatnak sokan próbáltak segíteni. George Bush amerikai elnöknek feltett szándéka volt, hogy Athénba utazik az iraki labdarúgók meccsére. Végül a látogatás elmaradt.
Adnan Hamad Madzsed, az iraki csapat edzője örömét fejezte ki, és köszönetet mondott az iraki és más nemzetiségű rajongóknak, amiért mellettük álltak. Mindenki tudja, hogy nincsenek futballversenyek Irakban, és nincsenek stadionok és sportlétesítmények sem, ezért is fantasztikus teljesítmény a csapattól, hogy ilyen magas szintre jutott, és hogy végig versenyben maradt a tornán – mondta Madzsed az IPS-nek.
Irak legjobb olimpiai szereplését az 1980-as moszkvai olimpián érte el – egészen az athéni játékokig.
Elismerést érdemel az öt főből álló afgán delegáció szereplése is, akkor is, ha tagjai nem állhattak dobogóra. Az afgánok nyolc év után szerepeltek újra olimpián.
Különösen jól szerepelt Afganisztán két női versenyzője. „Igazán boldog vagyok, hogy itt lehetek, mivel ez az első alkalom, hogy afgán nők vesznek részt az olimpiai játékokon” – mondta Robina Mukimiar dzsúdóversenyző.
Bár Barsamal Szultani afgán ökölvívó kikapott Mohamed Hikal egyiptomi versenyzőtől, a közönség mégis nagy tapssal jutalmazta. Hikal végül csak pontozással tudott győzni, és az afgán remekül helytállt.
A palesztin küldöttség csupán három tagot számlált, de Szanna Abubkhít, Adbalszalam és Rád Avajszat mindhárman élvezték a közönség támogatását.
A 17 éves jeruzsálemi Rád Avajszat a 100 méteres pillangóúszásra abban a 25 méteres medencében edzett, ami saját, illetve három szomszédja kertjében húzódik végig. Az egy pályás medencét nejlonnal fedték be, hogy elrejtsék az ellenséges izraeli hatóságok elől. Rád keményen edzett a klóros vízben, amiben az edzője, az apja és a szomszéd családok is segítették.
A száz métert Athénban egy perc, egy másodpercen belül úszta le, ami hat másodperccel volt több, mint a továbbjutók átlaga, és tíz másodperccel az aranyérmes idejénél. Mégis rajongók százai ünnepelték őt palesztin zászlókat lengetve. Rád ígérete szerint jobb formában fog visszatérni 2008-ban. Részvétele arra buzdítja a palesztin sportolókat, hogy vegyenek részt világversenyeken. A Nemzetközi Úszószövetség pedig ígéretet tett, hogy támogatja a palesztinokat.
Szanna Abubkhít a 800 méter győztes vesztese volt. Neki már az is hatalmas győzelem, hogy ő volt az első palesztin női atléta az olimpiák történetében. Edzései során csupán egy pár cipőt viselt, nem támogatták szponzorok, és megfelelő pálya sem állt rendelkezésére. Fadarabok és kövek hajigálásával kezdte edzését 2000-ben, majd egy szabadban lévő hosszú, egyenes ösvényen gyakorolta a futást egy szál rövidnadrágban és pólóban a nagy forróságban is.
Szanna rekordja 2,28 perc, ami fél perccel kevesebb a világrekordnál. De szerinte nem ez a fontos, hanem hogy a palesztinok versenyzése politikai tett is egyben. „Megmutatjuk a világnak, hogy Palesztínának és a palesztinoknak ott a helyük az élsportban – mondta Szanna a játékok előtt.
„Ugyanakkor nem könnyű elfelejtkezni a harcokról, amelyek az edzés színhelye közelében is bármikor kirobbanhatnak. De nem foglalkozom ezzel, mivel csak így tudok teljes mértékben koncentrálni az olimpai felkészülésre” – fűzte hozzá Szanna.
A támogatások súlyos akadályokat gördíthetnek el a sportolók elől, azonban sok ember azt szeretné, hogy a sport végérvényesen győzedelmeskedjen a háború felett.
(IPS)

Mindent a gyerekvédelem érdekében: a pedofilok kapják a legsúlyosabb büntetéseket