Rekordmértékben nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya

Az első félévben rekordmértékben, mintegy 130 milliárd forinttal nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatásából. A hiány 664 milliárd forint volt.

MNO
2004. 09. 07. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év első félévében 664 milliárd forint volt a külkereskedelmi mérleg hiánya – ez 130 milliárd forinttal több, mint a megelőző év azonos időszakában – derül ki a KSH legfrissebb kimutatásából. A hivatal felhívja a figyelmet arra: a második negyedévi külkereskedelmi folyamatok értékelését nagymértékben nehezítik a csatlakozással összefüggésben bekövetkezett adminisztratív változások, miután azok a forgalmi szintek alakulását jelentős mértékben befolyásolták. „Figyelembe véve az egyszeri adminisztratív intézkedés hatását, az egyenleg feltehetően nem romlott” – írják a jelentésben.

A kereskedelmi mérleg 130 milliárd forintos romlása döntően az unión kívüli országokkal folytatott kereskedelem alakulásával magyarázható a KSH szerint, amely relációban 108 milliárd forinttal nőtt a passzívum – jegyzi meg a dokumentumban a statisztikai hivatal. Az ázsiai országokkal lebonyolított kereskedelem 67 milliárd forinttal romlott, amelyen belül a Koreai Köztársasággal, illetve Szingapúrral folytatott kereskedelemben keletkezett deficit mintegy 25-25 milliárd forinttal nőtt. Kína viszonylatában ugyanakkor – miután az európai uniós szabályozással összhangban lévő új módszertan nem a származási, hanem a feladó országok szerint határozza meg az import értékét – az egyenleg lényegében változatlan maradt, s a passzívum 85 milliárd forintot tett ki.

Az év első hat hónapjában az export és az import volumene egyaránt 18 százalékkal bővült a megelőző év azonos időszakához képest. Az időszakon belül az első negyedévben az export, a második negyedévben viszont az import volumene nőtt nagyobb mértékben. A kivitel értéke az első hat hónapban 5295 milliárd forintot, a behozatalé pedig 5958 milliárd forintot tett ki, amely mindkét irányban a forgalom értékének 19 százalékos növekedését jelenti.. Az Európai Unióországaival kivitelünk mintegy négyötödét, a behozatalunknak pedig háromnegyedét bonyolítottuk le.Az Unión kívüli országokba irányuló export értéke negyedével, míg az onnan feladott importé 27 százalékkal nőtt.

Az első becslések szerint július hónapban a kivitel értéke 914 milliárd forintot, a behozatalé 1004 milliárd forintot tett ki. Az export értéke 11, az importé 6 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjában regisztrált értéket. A kivitel mintegy 81 százalékát, a behozatalnak pedig mintegy 76 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le. A kivitel értéke 3590 millió eurót, illetve 4360 millió dollárt ért el, az export dinamika 15 és 22 százalék. A behozatal értéke 3950 millió euró, illetve 4790 millió dollár tett ki. 2003 júliusához viszonyítva az importnövekedés mértéke 10 és 17 százalék volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.