A kisebbségi létformát boncolgatja a Bárka új előadása

Jean Genet - Sáry László: Négerek című darabját mutatja be a Bárka Színház és a Maladype Társulat október 29-én, pénteken. Az előadás a kisebbségi létforma, a kirekesztettség, a kívülállás problémakörét boncolgatja.

Szilágyi Kata
2004. 10. 26. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jean Genet Négerek című művének magyarországi ősbemutatója lesz október 29-én a Bárka Színházban. Az előadás, amelynek műfaja „fekete mise„, a kisebbségi létforma, a kirekesztettség, a kívülállás problémakörét vizsgálja. A mű zenei anyagát a nemzetközileg is elismert zeneszerző, Sáry László írta, az előadásban a színészeken kívül öt operaénekes szerepel. Az előadás egyes jelenetei lovari nyelven hangzanak el, s az opera zenei motívumai között is kiemelt szerepet kapnak a cigány folklór elemei.

Genet a darab alapötletét egy afrikai produkcióból merítette, amelyben egy ghanai szekta fehéreket utánzó és gúnyoló, kegyetlenül rituális ünnepe a varázstébolytánc közepette kutyaáldozatba torkollik. A színpadon szereplő néger komédiások azt játszották el a fehér közönségnek, hogy milyennek látják és milyenné alakították őket a fehérek. A mű egyrészt a fajüldözés kifigurázása, elítélése, az elnyomók és elnyomottak kilátástalan viszonyának megjelenítése is egyben. Másrészt a négerek is csak modellt jelentenek számára az elnyomók és elnyomottak szerepcseréjének, a történelem örök és változatlan körforgásának újabb demonstrációjához; négerei, akiket pillanatnyilag igazol, hogy a rosszat a fehérek növelték nagyra bennük, hatalomra kerülve a rossz konzerválóivá válnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.