Az USA-ba menekülne a menekült

Otto Schily keményen bírálta egy amerikai fellebbviteli bíróság ítéletét, amelyik egy Németországban élő afgán nőnek menedékjogot ítélt meg. A lap tudósítása szerint a nő magát a szélsőjobboldali erőszak áldozatának tüntette fel. Az állítólagos neonáci zaklatásokról azonban semmilyen rendőrségi akta nem létezik – írta a Der Spiegel.

2004. 10. 26. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali hírmagazin Schilyt megdöbbenti az amerikai menedék-ítélet címmel tudósít a német belügyminiszter felháborodásáról.

Otto Schily keményen bírálta egy amerikai fellebbviteli bíróság ítéletét, amelyik egy, Németországban élő afgán nőnek menedékjogot ítélt meg. A lap tudósítása szerint a nő magát a szélsőjobboldali erőszak áldozatának tüntette fel. Schily szóvivője a hétvégén „teljesen hamisnak” nevezte a ítélet indoklásában, a német viszonyokról rajzolt képet. A szövetségi kormány reméli, az ítéletet felfüggesztik.

Schily Németország jó híre iránti aggodalomtól vezettetve levélben tiltakozott az ítélet ellen John Ashcroft amerikai igazságügyminiszternél. Az SPD politikusa abban bízik, hogy az amerikai bevándorlási hivatal újra megvizsgálja az ügyet. A német belügyminiszter minden támogatást megígért, hogy bizonyítani lehessen az afgán nő veszélytelenül élhet Németországban.

A most 46 éves asszony, aki a sajtóban Zakia Mashiri néven szerepel, a San Francisco Chronicle tudósítása szerint csütörtökön meg tudta győzni a San Francisco-i fellebbviteli bíróságot arról, hogy a német kormány „inkább nem akarja, mint nem képes” „a külföldiek elleni erőszak” megállítására. Az első fokú bíróság még elutasította az asszony menedékjog kérelmét arra hivatkozva, hogy Németországban egy „biztonságos környékre költözhettek volna”. Az amerikai lapban az ítélet azért keltett meglepetést, mert annak alapjául egy nyugat-európai menedékjog eset szolgált.

Az Afganisztánból Hamburg-Bergedorf városrészébe menekült asszony, aki 17 évig élt férjével, és immár állampolgárságot kapott gyermekeivel Németországban, állítása szerint most neonácik elől kénytelen menekülni. Az ítéletben a bíróság megállapította, hogy idegenellenes erőszakcselekményeknek voltak kitéve, s állítólag írásos fenyegetéseket is kaptak „Heil Hitler” aláírással.

Eközben a német hatóságok megkezdték Mashiri asszony és családja történetének ellenőrzését. Schily munkatársai az asszony állításait túlzottnak, ha nem is teljesen légből kapottnak tartják, hiszen semmilyen rendőrségi akta nem létezik az állítólagos neonáci zaklatásokról. Ráadásul Zakia férje – az ő sorsáról még nem döntött a San Francisco-i bíróság – Németországban szociális segély ügyében csalt, és ezért került a rendőrség látókörébe, ami esetleg a menedékjog kérést is magyarázhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.