Fidesz: A kormány nem tesz eleget történelmi kötelességének

A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség külügyi kabinetje felszólítja a magyar kormányt, hogy tegyen eleget történelmi feladatának, és támogassa a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak elismerése érdekében tett erőfeszítéseinket. Ennek megfelelően, híven korábbi álláspontjához, csatoljon egyoldalú nyilatkozatot az Európai Unió alkotmányos szerződését jóváhagyó kormányközi konferencia záróokmányához a kisebbségi jogok magyar értelmezéséről.

MNO
2004. 10. 07. 14:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz közleménye szerint október 29-én az Európai Unió állam- és kormányfői Rómában aláírják az EU hosszas viták eredményeként megszületett új alapító szerződését, az
alkotmányt. Ezzel a kontinens történetének új fejezete nyílik meg. Az európai alkotmány a kisebbségekhez tartozó személyek jogait a szerződés magyar nemzeti összefogás eredményeként, az unió alapvető értékeként határozza meg. A szerződés ezen cikke ugyanakkor nem mondja ki, hogy mindez kiterjed a nemzeti és etnikai kisebbségekre, illetve az ő közösségeik jogaira.

A Fidesz négypárti egyeztetést kezdeményezett annak érdekében, hogy a záróokmányhoz a magyar kormány csatoljon egy nyilatkozatot: ebben kifejezésre juttatta volna, hogy a Magyar Köztársaság szerint a kisebbségek jogaira utaló szerződéscikk vonatkozik a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó személyek jogainak közös gyakorlására is. Az október 4-ei négypárti egyeztetésen a kormány képviseletében jelen lévő Bársony András politikai államtitkár jelezte, hogy van jogi lehetőség
egy ilyen egyoldalú nyilatkozat benyújtására. Október 5-én az
Országgyűlésben a kormány fenti álláspontját Bársony András meg is erősítette: „Folytatjuk a tárgyalásokat a parlamenti pártok között, és a köztársaság kormánya kész erre, amennyiben elfogadható, közös álláspontot sikerül kialakítani.”

A Fidesz ezért megdöbbenéssel tapasztalta a mai négypárti egyeztetésen, hogy a kabinet minden indok nélkül megváltoztatva
korábbi álláspontját, semmilyen nyilatkozat csatolására nem hajlandó. A nyilatkozat szövegéről ezért nem is esett szó a tárgyaláson. A Fidesz úgy látja, az alkotmányos szerződés
aláírása olyan egyszeri, vissza nem térő lehetőséget jelent a magyar külpolitika számára, amelynek elmulasztása komoly hátrányt okoz hazánknak, illetve a határokon túli magyar kisebbségeknek. A kormány felelőssége tehát rendkívüli: amennyiben nem élünk a lehetőséggel, veszélyeztetjük a
tárgyalások során a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó személyek jogainak elismerésében elért eredményeinket, illetve azt, hogy az unióban a közös gondolkodás a témáról tizenötmillió magyar érdeke mentén haladjon tovább – olvasható a Szövetség által kiadott dokumentumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.