Gyilkos csavarhúzók támadása az űrből

Csavarok, elhasznált csavarhúzók, festékesdobozok, eltört tollak, használhatatlan CD-k – egy átlagos szemetes tartalma. Ha azonban ugyanez a szemét nem a kukában lel örök nyugalomra, hanem az űrben, akár meg is ölheti a gyanútlan űrhajóst.

Tréfás Hajnalka
2004. 10. 16. 7:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Űrügynökségnek dolgozó űrhajósok panaszt tettek, mert a világűr a Föld körül immár olyan mértékben „elkoszolódott”, hogy az veszélyezteti az ott dolgozó embere és a műholdak biztonságát. A Kanri Szigetek-i Asztrofizikai Intézet munkatársai nagyjából 100 ezer darabra teszik azt a szemétmennyiséget, amit a jelenleg készülő felmérés tartalmazni fog.

A szemét működésképtelen műholdakról, elhasznált hordozórakétákról és egyéb űrjárművekről ered, és vagy szándékosan került az űrbe, vagy ütközések során szabadult el. Nem kevésbé veszélyesek azok a szerszámok, melyeket az odakint dolgozó űrhajósok veszítenek el. Bármilyen Föld körüli pályán keringő mesterséges tárgy veszélyt képviselhet, még egy nejlonzacskó is. A földlakókat természetesen nem veszélyeztetik a gyilkos csavarhúzók és társaik, hiszen ha egyáltalán bekerülnek a légkörbe, szétesnek és elégnek. Az űrbeli küldetések során viszont annál több problémát okozhatnak – jegyzi meg Miquel Serra, az Intézet munkatársa.

A hulladék darabjai óránként többezer kilóméteres sebességgel száguldoznak a kozmoszban, a legkisebb törmelék is súlyos kárt okozhat a műholdakban vagy az űrhajókban. A műholdakról lemálló festékszemcsék például félcentiméter mély krátereket ütöttek egy amerikai űrjármű ablakain.

Serra csapata a Berni Egyetem Asztrofizikai Intézetének munkatársaival közösen az Európai Űrügynökség megbízásából részletes katalógust állít össze az űrszemétről. Eddig 2500 olyan darabot írtak le, melynek mérete eléri a 20-25 centimétert. Ekkora tárgyak már az űrhajósok életét is veszélyeztethetik. A tanulmány elkészítése további tíz évet is igénybe vehet, a cél az objektumok leírása és pályájuk kiszámítása.

A szemetelés az űrben nem újkeletű dolog – 1965-ben, az első amerikai űrséta során Edward White elveszítette a kesztyűjét – de a Föld közvetlen környezetének állapota egyre rosszabb. 2002-ben a szemétmennyiségévi növekedését 5 százalékra becsülték. Technikai és gazdasági okok miatt a szemét begyűjtése lehetetlen.

A működő műholdak számajelenleg 600 körül van, a legtöbb szemét pedig pontosan a szatellitek számára legkedvezőbb magasságban, a Föld felszíne felett nagyjából kétezer kilóméterre kering. Az Ügynökség szerint megoldást jelenthet, ha kisebb méretű műholdakat használnak, melyek visszatéréskor elégnek a légkörben, és a műholdak Fldtől távolabbi pályákra állítása.

A leglátványosabb űrhulladék, ami elérte a Földet, a Skylab volt, ami hat évvel pályára állítása után, 1979-ben zuhant vissza a légkörbe. Egy darabja az Indiai Óceánban landolt, egy másik darab pedig Ausztráliában.

(The Guardian)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.