Hibás mikrocsipekkel a hamisítás ellen

Ha minden mikrocsipben lenne egy csak rá jellemző „hiba”, illegális másolásuk lehetetlenné válna. A technika kiagyalói szerint a hibás csipek megelőzhetik a bankkártyák és belépőkártyák hamisítását, sőt, a hamisított számítógépes játékkonzolok nemzetközi kereskedelmét is.

Tréfás Hajnalka
2004. 10. 07. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hamisítók a kártyák és konzolok előállítása során „visszafejtéssel” dolgoznak, azaz megpróbálnak rájönni, hogy egy adott csipnek mi a funkciója a rendszerben, aztán csinálnak egy másikat, ami pontosan ugyanazt a feladatot látja el. Ha a hamisítvány minősége megfelelő, bármely szoftver, legyen az akár egy bankautomata vagy egy PlayStation része, minden további nélkül működni fog.

Srini Devadas, a Massachusetts Institute of Technology munkatársának álma egy olyan szoftver megtervezése volt, amely „lekérdezi” a hardvert és meggyőződik a csipek eredetiségéről. A szilikoncsipek között nincs két egyforma, ez adta az ötletet, hogy a csipek változatosságát felhasználva olyan egyedi csipazonosítót fejlesszenek ki, melyet egy megfelelő szoftver képes felismerni.

A csipek tanzisztorait néhány nanométer vastag alumínium vagy rézszálak kötik össze, melyek átmérője rendkívül érzékenyen reagál a gyártás során tapasztalható hőmérsékletre és nyomásra. Mivel ezeket a tényezőket természetesen nem lehet hajszálpontosan ugyanazon az értéken tartani, minden csipre egyedileg jellemző a benne található fémszálak vastagsága. A vastagabb szálak gyorsabban engedik át a jeleket, mint a vékonyak. Devadas nagy ötlete az, hogy minden csipben el kell helyezni egy áramkört, ami méri ezeket a különbségeket, és ezek alapján egyedi azonosító kódot hoz létre. Az áramkör egy 128 bites jelet generál, és „ráereszti” a csip egyes fémszálaira. Azok a jelek, melyek elsőként haladnak át egy adott szálon, egy titkos algoritmust hoznak létre, ami egy egyedi azonosító kódot eredményez. „A rendszer biztonságosabb, mint bármi más, amivel jelenleg rendelkezünk” állítja a kutató.

Az új technika segítségével sikerrel vehető fel a harc azon hackerekkel szemben, akik bankártyák, belépőkártyák és társaik hamisításával foglalkoznak. A kártyák a biztonsági információt egy csipen hordozzák, a mindenre elszánt bűnözők ezeket a csipeket szétszedik, a memóriát elektronmikroszkóp alatt elemzik, majd a kinyert adatokat egy másik kártyára másolják át. A javasolt biztonsági rendszer elméletileg ellenáll az efféle tudományos-fantasztikus hamisítási munkálatoknak, mert a hamisító soha nem lesz képes arra, hogy a csipek pontos fizikai szerkezetét reprodukálni tudja.

Néhány biztonsági szakértő szkeptikus az elgondolással szemben. Egy lemásolhatatlan csip kétségkívül extra védelmet jelenthet, de az egyedi azonosítóval való machinációnak más módjai is vannak. A hamisítók például saját maguk írhatnak olyan algoritmust, amely a csip által kibocsátott azonosító kódot reprodukálja. Más szakértők szerint a biztonsági problémákat csak a magasabb szintű kódolási rendszerek segítségével lehet megoldani.

Forrás: New Scientist

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.