Juhász csak decembertől távozhat

Juhász Ferenc lemondana a miniszterségről a szocialista elnökhelyettesi posztért cserébe. A politikus a Nap-keltében úgy fogalmazott: Gyurcsány Ferenccel kijelentette, ha nem választják meg, a védelmi feladatokat a jövőben közösen látják el. A szaktárca vezetője szerint ha nem szavazzák meg az iraki magyar misszió meghosszabbítását, szó lehet egy szigorúbb afganisztáni szerepvállalásról.

Ádám Kata
2004. 10. 06. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc lemond a honvédelmi tárca vezetéséről, ha a szocialisták jövő hét végi kongresszusán a párt elnökhelyettesévé választják. A honvédelmi miniszter a Nap-kelte mai műsorában elmondta: a Gyurcsány Ferenccel történt előzetes megegyezés alapján év végén mondana le a miniszteri posztról. – Jeleztem a miniszterelnök úrnak, hogy kaptam jelölést az elnökhelyettesi pozicióra, (…) és ha támogatást kapok, akkor fontolgatom azt, hogy elvállaljam e posztot. Ő ebben megerősített, azaz azt mondta, hogyha megválasztanak, akkor tudomásul veszi, hogy azt a feladatot végzem a későbbiekben, ha nem, akkor végezzük közösen azt, ami a védelempolitikában rám hárul – fogalmazott sokatmondóan a tárcavezető.

Arra a felvetésre, hogy nem kívánna lemondani a honvédelmi minisztérium vezetéséről, ha e posztjában jól érezné magát, Juhász azt válaszolta: nagyon jól érzi magát, és az elmúlt időszakban „nagyon sok eredményes átalakítást” hajtottak végre. Erre példaként a sorkötelezettség megszüntetését hozta fel. Az iraki magyar szerepvállalással kapcsolatban Juhász Ferenc elmondta: igaz, hogy „azok az okok és indokok, amelyek, kiváltották a katonai beavatkozást, nagyon sok helyütt és nagyon sok ponton nem nyertek visszaigazolást”, a nemzetközi misszió mégis szükséges és elengedhetetlen. Juhász Ferenc hangsúlyozta: nagyon komoly ENSZ-legitimitása van a katonai akciónak. – Magyarország mindenekelőtt két ENSZ BT-felhatalmazás alapján vesz részt ebben – mondta a honvédelmi miniszter. (Ismeretes: tavaly tavasszal az ellenzék pont azért nem kívánta támogatni a magyar katonák Irakba küldését, mert aggályosnak tartotta, hogy az ENSZ felhatalmazása nélkül történne.)

A magyar katonák mandátumának meghosszabbításával kapcsolatban Juhász azt mondta: ha a közvélemény egésze támogatná vagy elutasítaná a részvételt, ez akkor sem lenne perdöntő. – Perdöntő itt és most a kormány szándékán túl az, hogy a parlamentben van-e konszenzus arra vonatkozóan, hogy ezt a katonai missziót meghosszabbítsuk. Úgy tűnik, hogy az ellenzéki pártok ezt nem támogatják. Az egyik lehetőség tehát az, hogy a kormány „belefut egy kudarcélménybe”, hiszen a javaslatot leszavazzák; a szövetségeseknek ugyan „pozitív üzenetet küld, de itthon azért kiderül, hogy az akaratát nem tudja végrehajtani” – magyarázta, hozzátéve: másik lehetőség, hogy előre kipuhatolják az ellenzék álláspontját, és határozott elutasítás esetén „ehhoz képest alakítja ki a saját szándékait”. – Nekünk nem az a célunk, hogy ebben a belső belpolitikai csatában az a látszat keletkezzen, hogy van egy erős ellenzék, amelyik megakadályozza a kormány különböző tevékenységét – foglalta össze Juhász Ferenc.

A műsorvezető utalt arra: amennyiben az országgyűlés nem hosszabbítaná meg a magyarok iraki kiküldetését, fokozott afganisztáni szerepvállalással „kiküszöbölhetnénk a csorbát„. Erre a miniszter, aki 2002 végén az afganisztáni magyar szerepvállalást szorgalmazta, most úgy nyilatkozott: az országban a biztonsági helyzet alig jobb, mint Irakban, „csak kevesebb hírt hallunk róla”. – A feladat nehezebb körülmények között zajlik, messzebb van és drágább – mondta a szaktárca vezetője, elismerve: az afganisztáni legalább NATO-művelet – így a felhatalmazást a kormány adhatja – tette hozzá.

A terroristaveszéllyel kapcsolatban Juhász úgy nyilatkozott: hazánk a veszélyt már akkor kivívta, mikor az iraki misszióra igent mondott. – Ez a veszély gyakorlatilag azzal keletkezett, hogy kimentünk Irakba, és nem azzal, hogy egy akármilyen rendű, rangú ember most fölsorolt bennünket. (…) Mi azt tudjuk tenni, amit a március 11-ei madridi robbantás óta folyamatosan teszünk: egyrészt magas szinten tartunk egy készültséget, illetőleg a mi katonáinkat annak megfelelően készítjük fel, amilyen éppen az aktuális biztonsági helyzet. Ebből adódóan tehát újabb plusz pánikot keltő intézkedéseket itt és most nem látunk szükségesnek – jelentette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.