Gyurcsány Ferenc a magyar adófizetők pénzéből látja vendégül Balatonőszödön a ma kezdődő Haladó kormányzás című baloldali tanácskozásra hazánkba érkező 2600 külföldi személyt. Ismert, Gerhard Schröder német kancellár, Aleksander Kwasniewski lengyel államfő és Stanislav Gross cseh miniszterelnök végül lemondta a meghívást (előbbi időpont-egyeztetési nehézségekre, utóbbi belpolitikai okokra hivatkozott).
Korábban India, Brazília és Argentína vezetői is jelezték, nem lesznek jelen Őszödön; ők Kwasniewskihez hasonlóan belpolitikai okokra hivatkoztak. Így is rendkívüli biztonsági intézkedéseket ígértek a szervezők a konferenciára, amelyen többek között Blair brit, Nastase román és Zapatero spanyol miniszterelnök is tiszteletét teszi.
A három államfő, tíz miniszterelnök, több mint kétszáz miniszter és miniszteri jogállású személy, valamint a különböző delegációk 2400 tagjának biztonságára hírek szerint több mint százmillió forint közpénzt költenek. Nyakó István, az MSZP szóvivője is megerősítette, hogy nem a szocialista párt kasszájából fizetik a baloldali gyűlés költségeit.
A világ különböző tájairól érkező baloldali politikusok arról tanácskoznak majd, hogy a szociális elvárásokat szem előtt tartva miképp irányítsák országaikat. A szociális jelszavak fényében figyelemre méltó adat, hogy például Közép-Európa legnagyobb családszervezete, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete huszonhétmillió forintot, míg a kétmillió taggal, negyvennyolc tagszervezettel és országos hálózattal rendelkező Nyugdíjasok Országos Képviselete egész évre csupán három-négy millió forintot kap a központi költségvetésből. Vagyis együtt is csak harmadát annak, mint amennyit a konferenciára, illetve annak biztosítására költenek.
Nem adnak előzetes tájékoztatást a rendezési költségekről – mondta a Magyar Nemzetnek Batiz András kormányszóvivő. Hozzátette, a konferencia megrendezésére elköltött összegekről utólag adnak majd számot. Varga Péter, a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára mindezt azzal indokolta, hogy a költségek előzetes nyilvánosságra hozatalából következtetni lehetne a megtett biztonsági intézkedések nagyságára.
Szolgálati titokként kezeli a rendőrség, a honvédség és a titkosszolgálat is, hogy hány rendőr, katona és titkos ügynök vesz részt a rendezvények biztosításában.
A nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársaihoz hasonlóan a Köztársasági Őrezred szinte teljes állománya is egész héten dolgozik, lapinformációk szerint szabadságra sem engednek el senkit. A polgári és katonai titkosszolgálatoknál „összetartást” vezettek be, vagyis a rendezvénysorozat végéig minden munkatársnak éjjel-nappal elérhetőnek kell lennie. Fokozzák a biztonsági intézkedéseket azon államok nagykövetségeinél, amelyek vezetői hazánkba jönnek. Készenlétbe helyezték a rendőrség terrorelhárító és tűzszerész szolgálatát is.
A százmilliós költséget egyebek mellett azzal magyarázzák, hogy tetemes összegbe kerül a megfelelő minőségű személykocsik bérlése. Mint a Magyar Nemzet megírta, a győri Audi-gyár harminc darab A8-as luxuslimuzint kölcsönöz a kormánynak. Varga Péter helyettes államtitkár egyébként biztonsági okokkal magyarázta, hogy előzetesen nem adnak arról tájékoztatást, mely cégtől és mennyiért bérelnek autókat a konferencia résztvevői számára.
Közvetlen vonalon. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy pápai lakossági fórumon abban jelölte meg a találkozó lényegét, hogy „Tony Blairnek azt mondhatom, hogy Tony, és a nagykövet közbenjárása nélkül is felhívhatom a közvetlen számán”.
A Magyar Nemzetnek arra a kérdésre, hogy mindez megéri-e a várhatóan több száz milliós rendezési költségeket, Batiz András kormányszóvivő elmondta: nem gondolja úgy, hogy Gyurcsány Ferenc szerint ez lenne a legfőbb célja a csúcstalálkozónak.