Orbán: Ez nem Magyarország programja

Orbán Viktor szerint a közéleti vitáknak arról kell szólniuk, hogy bizonyos célok köré ki képes nagyobb összefogást teremteni, nem pedig arról, hogy ki kit győzzön le, mint egy bokszmérkőzésen. A volt miniszterelnök a Magyar Televízió Este című műsorában nyilatkozott a kormányprogramról.

Szilágyi Kata
2004. 10. 07. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ne silányítsuk bokszmérkőzéssé vagy ütésváltássá a magyar közéletet, szerintem nekem nem kell legyőznöm senkit, és engem sem kell legyőznie senkinek. Itt inkább a verseny érdekes, és szerintem ez is a valóságos tartalma a közéleti vitáknak, hogy ki tud bizonyos célok köré nagyobb összefogást teremteni. És aki bizonyos célok köré nagyobb összefogást tud fölépíteni, az méltó arra, hogy bizonyos döntési jogokat a jövőben gyakoroljon – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Televízió Este című műsorában arra a kérdésre, milyen ellenfélnek tekinti Gyurcsány Ferencet. Hogy erősebb riválisnak látja-e a jelenlegi miniszterelnököt, mint az elődjét, a Fidesz elnöke azt mondta: Mindenkinek jár egy esély. Azt tudjuk, hogy sportminiszterként a miniszterelnök úr mit nyújtott, hogy miniszterelnökként mire jut, meglátjuk. Először is sok sikert, meg jó egészséget kívánok neki – fogalmazott. Hozzátette: most még inkább csak nyilatkozatokat ismerünk és ez alapján véleményt formálni egy ember képességéről, jövőjéről, tehetségéről, esélyeiről nem méltó dolog.

Arra a felvetésre, miszerint a Fidesznek az elkövetkező húsz hónapban az lesz-e az üzenete, hogy illegitim a kormány, a volt miniszterelnök kifejtette: Kivonná a beszélgetésből az illegitim szót, hiszen semmifajta jogszabálysértés nem történt, amikor a miniszterelnök-csere bekövetkezett. Mint mondta: Azon érdemes elgondolkozni, hogy a demokrácia miről szól. Arról-e, hogy pártokat választunk, miniszterelnököt választunk, vagy arról szól-e inkább, hogy meghatározzuk közösen négy évente, hogy merre menjen az ország. Én az utóbbira hajlok – fogalmazott Orbán Viktor.

Az MSZP és Medgyessy Péter a választásokra egy jóléti rendszerváltás nevű programot ígért, és ehhez kapott bizalmat. A személyektől függetlenül azt állítom, hogy az ország meghatározta, merre szeretne menni, most pedig nyilvánosan bejelentették, hogy egy másik irányba fogunk haladni – tette hozzá a volt kormányfő. Véleménye szerint ez nem tesz jót a magyar demokráciának, az emberek nem arra szavaztak, ami most történik, illetve történni fog a következő egy, másfél esztendőben. Orbán Viktor elmondta azt is: a két program jogi érvényességét tekintve nem lát különbséget. A kérdés az, hogy melyik mögött állnak ott az emberek. Megadatott-e a lehetőség, hogy odaálljanak egy program mögé, hogy az övék lehessen, azonosulhassanak vele. Ha végre kell hajtani, akkor ők is úgy gondolják, hogy a saját programjukat hajtják végre. Az előző programmal így volt, a mostanival már nincs így.

– Ez nem Magyarország programja, ez nem a magyar emberek programja, hanem egy pártnak, egy embernek, egy kormánynak a programja anélkül, hogy tudnánk, hogy a választópolgárok mögötte állnak-e vagy sem – hangsúlyozta. Egy országnak az a jó, ha a haladás irányát az emberek jelölik ki, úgy, hogy egy választási programra igent mondanak, és az a helyes, ha a választási program átkerül egy kormányprogramba, és aszerint működik egy kormány, ha ez nem sikerül neki, akkor baj van – vélekedett Orbán Viktor.

Arra a kérdésre, hogy változik-e a Fidesz stratégiája a következő időszakban, a volt kormányfő elmondta: ez attól függ, merre halad az ország. – Azt, amit program címen beterjesztett a mostani kormányzat, az új miniszterelnök, üzleti tervnek minősítettük, ugyanis egyetlen biztos dolgot lehet kiolvasni belőle, hogy mindent el akarnak adni – emelte ki a Fidesz elnöke. A kérdés az, hogy ez helyes-e, vagy sem, ezzel foglalkoznak majd az elkövetkező időszakban. Van-e joga a tulajdonosnak, aki nem más, mint a magyar emberek közössége, a magyar nép, beleszólni abba, hogy eladják-e a maradék vagyonát, vagy sem – fűzte hozzá. A volt kormányfő szerint a privatizáció lezárult, igazságossága felől azonban vannak kételyei. Úgy véli, mindez túlszaladt a célszalagon. Nyugat-Európában az állami tulajdon 25 százalék a magántulajdon 75 százalék, ezzel szemben Magyarországon 90 százalék a magántulajdon és csak tíz százalék az állami – mutatott rá. Minden vagyontárgy eladása most már veszélyes Magyarország számára, veszélyezteti az ország mindennapi életének biztonságát, hiszen a Magyar Villamosművekről, a Nemzeti Tankönyvkiadóról, a Magyar Postáról, a Szerencsejáték Rt.-ről, a Volánról van szó, ezek mind kötődnek a mindennapi élet biztonságához, amit az államnak garantálnia kell. Ha eladja, nem tudja garantálni. Ez baj, ezért döntöttünk úgy, hogy meg kell kérdezni a választópolgárokat – hangsúlyozta.

Arra a felvetésre, miszerint ezen vállalatok mesterséges életbentartása óriási veszteséget jelent, Orbán Viktor elmondta: ha a Magyar Villamosművek veszteséges, az baj, mert közben Magyarországon a villamosipari szektornak egy része magánkézben nyereségesen működik. Ha valami más kezében nyereségesen működik, az állam kezében meg rosszul, akkor lehet, hogy nem a vagyon tulajdonosa a probléma, hanem az, aki működteti. A volt kormányfő súlyos önkritikának tekinti, ha egy kormány azzal áll elő, hogy valamit csak veszteségesen tud működtetni. – Az energiaszektort tekintve külföldi állami cégek vették meg a magyar vagyont. Ha a francia államnak megéri, hogy megvásárolja a magyar állami vagyont, akkor nekünk miért nem éri meg megtartani? – tette fel a kérdést Orbán Viktor. Ha a kormány nem tudja működtetni a vagyont, ne eladja, hanem javítson rajta – mondta. Az Európai Unióban az összes országot tekintve nincs olyan, amely olyan mértékben eladta volna a vagyonát, mint Magyarország. Az emberek biztonsága érdekében az államnak vállalnia kell valamennyi szerepet – szögezte le. Kérdésre válaszolva elmondta: Ha az ő kormányzása idején valaki azt kezdeményezné, hogy írjanak ki ebben az ügyben népszavazást, biztosan nem kiabálna, nem teremtené le az illetőt.

Az ominózus szőlőfölddel kapcsolatban feltett kérdésre Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarországon minden művelésbe vont mezőgazdasági termőföld kap valamilyen támogatást. Ez mindig is így volt, egész Európában így van, függetlenül attól, hogy miniszterelnök feleségéről, mezőgazdasági miniszterről, parlamenti képviselőkről, vagy egy családi gazdálkodóról van szó. Véleménye szerint Magyarországon támogatni kell minden föld megművelését és mindenkit, aki mezőgazdasággal foglalkozik. Orbán Viktor elmondta azt is, hogy senki nem vett fel 40 millió forintot, és feleségének csak 2-3 százalékos tulajdonrésze van egy cégben.
– Ez egy mezőgazdasági ügy – vélte a volt miniszterelnök, hozzátéve: eddig nem is tette szóvá senki, pedig 1997 óta, három kormány óta így megy, és ügy csak most lett belőle Ennek pedig nyilván megvan az oka – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.