Egyedi támogatásban részesült a kulturális tárca miniszteri keretéből Hiller István tárcavezető döntése alapján az St. Plusz Kft., amely cégadattári bejegyzések szerint a Nap-kelte-producer Gyárfás Tamás cége – derül ki a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) szeptemberi hírleveléből. Az St. Plusz a Rivalda 2004 című kulturális híradóműsor megvalósítására huszonötmillió forint támogatást kapott. Hétmillió forint jutott a Farkasházy Tivadar által alapított, jelenleg Farkasházy Tivadarné főszerkesztésében megjelenő Hócipő című vicclap szerkesztőségének. Ötmilliót nyert el a baloldali folyóirat, a Mozgó Világ. A lapot kiadó alapítvány kurátora mások mellett Vitányi Iván MSZP-képviselő, főszerkesztője 1983 óta a politikussal baráti kapcsolatot ápoló, a Népszabadságban is publikáló P. Szűcs Julianna. A B’nai B’rith Budapest nevű egylet (az Antiszemita közbeszéd Magyarországon című könyvsorozat kiadója) negyedmilliós támogatást kapott Fellegi Ádám és a Roma Parlament művészeinek fellépésére.
Emlékezetes, hogy Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke 2002 tavaszán a Nap-keltében azzal érvelt: pártjában hagyomány, hogy üzeneteiket „köztiszteletben álló személyiségekkel” próbálják hitelesíttetni. Így vált aztán például Koncz Zsuzsa, Bródy János vagy a Pa-Dö-Dő a szabad demokraták, illetve utóbb a szocialisták „gondolatainak hordozójává”. A miniszter most kétmillió forintot ítélt oda a Múzsa Kft.-nek, amely Koncz Zsuzsa Európa-turné 4. című koncertsorozatának lebonyolítója.
Hiller István a miniszteri keretből hatszázezer forintot juttatott a Magyar Úttörők Szövetségének Irány az Unió elnevezésű országos vetélkedősorozatuk megrendezésére, de négymillió forintot adott megjelentetési támogatásként a MIX Magazinnak is, amelynek idei születésnapi ünnepségén Doszpot Péter szocialista, valamint Lányi Zsolt kisgazda politikus tette tiszteletét. Nem maradt ki a támogatottak köréből a Romániai Magyar Demokrata Szövetség sem, amely nyolcszázezer forintnyi miniszteri támogatást kapott a bukaresti nemzetközi vásáron való részvételére.
Az NKA-törvény végrehajtásáról rendelkező minisztériumi rendelet szerint a miniszteri keretből a hazai vagy nemzetközi kulturális nagyrendezvények, a művészeti élet nemzetközi rangú műhelyei és olyan egyedi pályázatok támogathatók, amelyeket a miniszter arra érdemesnek ítél. Az NKA bevételi forrásai bizonyos kulturális termékek és szolgáltatások után befizetett járulékok, a jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok és természetes személyek önkéntes befizetései.
A Magyar Nemzet kérdésére, hogy Hiller István kulturális miniszter milyen szempontok alapján ítélte támogatandóknak az egyes pályázatokat, Olth Boglárka, a szaktárca sajtóirodájának helyettes vezetője válaszolt. Szerinte nem csak kormánypárti támogatottak szerepelnek az NKA hírlevelében, és a miniszter csak azt vette figyelembe, hogy a támogatott rendezvényeknek és kiadványoknak kifejezetten művelődési jellege kell legyen.
Kristály Lehel
Tele vannak a konditermek az újévi fogadalmak miatt - videó