Vita az őszödi csúcson – Tony Blair idő előtt távozott

Bár a balatonőszödi csúcstalálkozó szervezői előzetesen a „haladó kormányzás” jövőjéről folytatott eszmecserét jelölték meg a baloldali összejövetel fő céljának, a viták során a résztvevők nem kerülhették el a háborút, a terrorizmust és a gazdasági reformokat érintő kérdéseket sem.

Magyar Nemzet
2004. 10. 16. 4:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendkívüli biztonsági intézkedésekkel kísért, az újságírók elől hermetikusan elzárt tanácskozást követően a politikusok jó együttműködésről beszéltek, noha nyílt titok, hogy a résztvevők között komoly nézeteltérés bontakozott ki az iraki háború kapcsán.

A közelmúlt eseményeit ismerve nem véletlen, hogy a legnagyobb véleménykülönbség Tony Blair brit kormányfő és José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök között alakult ki. Sokak szerint az sem kizárt, hogy ellentétük kiéleződése miatt nem várta meg végül egyik politikus sem a rendezvényt lezáró nemzetközi sajtótájékoztatót. Úgy tudni, Zapatero igen nyílt hangot megütve „hatalmas hibának” minősítette a bagdadi rezsim megdöntése céljából indított háborút. Mint a spanyol kormányfő fogalmazott, szavai „az idő múlásával mindinkább bebizonyosodtak”. Bár a tájékoztatókon a politikusok megosztottsága nem merült fel egyértelműen, tudni lehet, hogy Ricardo Lagos chilei elnök és Paul Martin kanadai kormányfő Zapateróhoz hasonló álláspontot foglalt el.

Tony Blair brit miniszterelnök egy titokzatos telefonhívásra hivatkozva már délelőtt otthagyta a találkozó helyszínét, távozását megelőzően azonban magyar kollégájával közösen rövid tájékoztatót adott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.