Atombombát Bin Ladennek?

Volt amerikai külügyminiszterek az iraki polgárháború elkerülésének lehetőségét latolgatják a Welt am Sonntagban. Ugyanitt egy pakisztáni tábornok elmondja: ideje, hogy az igaz muzulmánok is atombombához jussanak. A német belügyminiszter szerint évi 500 menekült németországi letelepítése lenne elfogadható – írja a Frankfurter Allgemeine Zietung.

2005. 01. 31. 8:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában két egykori amerikai külügyminiszter, Henry Kissinger és George Schultz A választások után polgárháború fenyeget Irakban? című írásukban latolgatják a hétvégi voksolás lehetséges következményeit.

A hétvégi választások nyomán megalakuló alkotmányozó nemzetgyűlés csak bizonyos mértékben tekinthető szuverénnek. Az Irakban továbbra is erőteljesen megnyilvánuló amerikai jelenlétnek a szerzők szerint a következő célokat kell követnie:

1. Washingtonnak el kell kerülnie, hogy a választások nyomán egyes politikai csoportosulások olyan dominanciára tegyenek szert, mint amivel korábban a szunniták rendelkeztek.
2. Minden körülmények között meg kell akadályozni, hogy Irak egyes területein a tálibokéhoz hasonló állapotok keletezzenek, és az oda menekült terroristák kiképző központokat hozzanak létre.
3. Lehetetlenné kell tenni, hogy a síita kormány iráni mintára, vagy saját elképzelései szerinti teokratikus államot hozzon létre.
4. Az új iraki alkotmánynak elég teret kell engednie a regionális autonómiáknak.

A szerzők álláspontja szerint Irak demokratizálásának egyik elengedhetetlen feltétele a gerillák legyőzése a szunnita területeken. Ehhez a következő kérdések megválaszolása szükséges:

Kellően összehangoltak azok az intézmények, melyek az amerikai akciókat Irakban irányítják? Washington valóban törekszik a nagyvárosok és a főútvonalak teljes ellenőrzésére? Kikapcsolják az ellenség szíriai és iráni visszavonulási útvonalait? Az Egyesült Államok politikája valóban az iraki többség javát szolgálja? S képes az amerikai politika annak megakadályozására, hogy konfliktus robbanon ki az olajhoz történő hozzáférés, valamint az állami pozíciók feletti ellenőrzés okán?

A fenti kérdésekre adott válaszok szabják meg az amerikai csapatok kivonásának optimális időpontját, szögezik le írásukban a szerzők, és nem önkényesen megszabott határidők. Ráadásul még egy ideig az Egyesült Államok viseli az iraki ellenállók elleni harc fő súlyát, ilyen körülmények között végzetes lenne Washington jelenlétét a kiképző misszió szintjére zsugorítani, hiszen egy olyan biztonsági vákuum jönne létre, ami lehetővé tenné, hogy a felkelők erőiket ismét összpontosítsák.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Bruno Schirra A muzulmánok bombája című írásában úgy véli, a nyugatra igazán veszélyes atombombát – ideológiai értelemben is – nem Iránban, hanem Pakisztánban készítették el.

A nyugalmazott pakisztáni vezérőrnagy Saheer Al Islam Abbassi kifejezetten – így a cikk szerzője – kedves ember még akkor is, ha a nukleáris holokauszt előnyeiről beszé, valamint akkor, amikor azt közli „az igaz muszlimoknak is meg kell szereznie az atombombát. Hiszen a muzulmánok háborúban állnak veletek, nyugatiakkal”.

„Pakisztánnak már régóta be kellett volna vetnie az atomfegyverét India ellen, akkor már megoldódott volna a Kasmír probléma”, nyilatkozta az egykor a kasmíri határon álló csapatokat irányító vezérőrnagy. „Előbb, vagy utóbb az igaz muzulmánok is a bomba birtokába jutnak, és be fogják majd vetni.” Abbassi nem csinál abból titkot, hogy például Oszama bin Ladent sorolja az igazak kategóriájába. Szerinte a terroristavezér számos muzulmán példaképe és a „védelmi háborújuk vezetője”.

Ezek a rémálomszerű nyilatkozatok nem csak szeptember 11-e óta ejtik kétségbe az amerikai stratégákat. Nevezetesen az okoz aggodalmat, hogy mi történne akkor, ha megbuktatják a pakisztáni államfőt, Pervez Musharrafot, és az iszlamista tábornokok jutnak hatalomra? A Clinton-kormány ugyanarra a következtetésre jutott, mint a Bush-adminisztráció elemzései, nevezetesen arra, hogy a pakisztáni atomfegyvereket az amerikai különleges alakulatok ilyen esetben képtelenek lennének biztosítani, hiszen a pakisztáni atomarzenált az egész országban szétszórták és jól elrejtették.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap Schily támogatja a menekülők Németországba telepítését címmel tudósít a menekülők felvételéről folytatott EU vitáról.

Otto Schily szemei előtt 500 menekült célzott kiválogatása és németországi letelepítése lebeg. Ezzel a német belügyminiszter szombaton az ENSZ menekültügyi biztosának, Ruud Lubbersnek a követelésére reagált.

Lubbers az EU tagállamok belügyminisztereit arra szólította fel, hogy növeljék a befogadott menedéket keresők számát, hiszen 2004-ben összesen 4.700 ilyen, úgynevezett kontingens menekültet fogadtak be a huszonötök. A svéd migrációs miniszter, Barbro Holmberg groteszknek nevezte, hogy olyan alacsony a befogadási kedv. Stockholm 1500, Dánia további 500 menekült befogadására vállalkozott, hasonló ajánlat – 100 menekült egymillió lakosonként – érkezett Finnországból, Hollandiából, Nagy-Britanniából és Írországból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.