Minden magyarországi vállalkozó, aki tavaly akár egy napra is foglalkoztatott valakit, az általa kifizetett jövedelmekről kizárólag elektronikus úton, vagy gépi adathordozón, például floppin szolgáltathat információt az adóhatóságnak. Az APEH állítja: akinek nincs számítógépe, az a Teleház hálózaton keresztül juthat hozzá az internethez.
Futó Iván, az APEH elnökhelyettese elmondta: „Az adóhatósági adómegállapítás határidejét, más néven ADAM, az adóhatóság nem tudja tartani. Tehát pontos adatszolgáltatásra van szükség, különben nem tudja az APEH megállapítani a magánszemélyre vonatkozó adót másként. Másfelől nyilván gyorsabb technika, mintha papíralapú lenne a feldolgozás.”
Ez azonban azt jelenti, hogy a legkisebb vidéki vállalkozónak vagy könyvelőjének is rendelkeznie kell korszerű számítógéppel és interneteléréssel. Az adótanácsadók emellett azt is kifogásolják, hogy az APEH honlapjáról letölthető program túlságosan bonyolult.
Zara László, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke elmondta: „Ennek a feltételei egyik évről a másikra kötelező jelleggel a magyar vállalkozási struktúrát, vagy akár csak a könyvelő irodák felkészültségét sem vette figyelembe ez az intézkedés. Ez egyébként nem az adóhatóság, hanem a törvényhozás hibájának vélem, hogy ezt nem mérték fel.”
Zara László szerint a kormányzat ezzel a lépéssel többszázezer forintos költséget ró az adófizetőkre, csak azért, hogy az állami bürokráciát kiszolgálják. Ráadásul az a vállalkozó, aki mulaszt, 200 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható. Igaz az APEH ígéri, hogy az első hetekben türelmes lesz. Az adótanácsadók egyesülete a miniszterelnökhöz fordult problémájával. Azt kérik Gyurcsány Ferenctől, hogy vállalkozásbarát módon intézkedjen, hogy az idén az APEH által igényelt adatokat ne csak elektronikus úton, hanem a jól bevált nyomtatványokon is eljutathassák a hatóságokhoz.

Szikével rabolt ki egy dohányboltot egy férfi Mosonmagyaróváron