A világ legnevesebb gazdaságpolitikai találkozóján idén több mint húsz állam- és kormányfő, 70 miniszter, huszonhat vallási vezető, valamint ezer nagyvállalat vezetője képviseltette magát összesen 96 országból; a magyar kormány képviselői idén technikai okokkal indokolták távolmaradásukat.
A találkozón Jacques Chirac francia elnök videotelefonon elmondott beszédében nemzetközi adó bevezetését javasolta az AIDS elleni harc finanszírozására: az államfő szerint ezen a módon évente 10 milliárd dollár is összegyűlhetne. Hans Eichel német pénzügyminiszter szkeptikusan reagált az ötletre, azt azonban hosszabb távon elképzelhetőnek tartotta, hogy a fejlesztési segélyek növelése érdekében adót vessenek ki a fegyverexportra és a repülőgép-üzemanyagra.
Az idei fórumon Tony Blair brit kormányfő is felszólította vezetőtársait hogy végre tegyenek konkrét lépéseket a nyomasztó szegénység felszámolására.
A már több mint kétezer résztvevő között először képviseltették magukat olyan filmsztárok is, mint Angelina Jolie és Sharon Stone, akik az afrikai nyomorra hívták fel a figyelmet olyan hatásosan, hogy az általuk támogatott segélyprogramhoz öt perc alatt egymillió dollárt gyűjtöttek a megjelent üzletemberektől.
A korábbi évekkel ellentétben az Egyesült Államok egy meglehetősen kicsi csapattal vett részt az eseményen. A tanácskozás keretében – a hagyományokhoz híven – tárgyalások folytak többek között a G–20, a legszegényebb országokat brazil vezetéssel tömörítő csoport tagjai között, amelyek képviselői aztán a leggazdagabbak, a G–7 vezetőivel folytattak megbeszéléseket.
A G–7 pénzügyminiszterei és jegybankelnökei pénteken ülnek tárgyalóasztalhoz Londonban, ahol elsősorban az árfolyam-politikákról folytatnak majd eszmecserét.
(Napi Gazdaság)
Kálmándy Mihály szerint Nabucco lelki világa hozza ki belőle azt a hangszínt, hangerőt és frázist, amit Verdi megírt
