Görgey Gábor 7 millió forintért a MeH „belső használatára” készült, titkosított tanulmánya ismét ráirányította a figyelmet a kormányzati munkát segítő háttértanulmányok, elemzések félig nyilvános, félig rejtegetett szürke zónájára. A korábbi évekhez hasonlóan idén is milliárdos nagyságrendben költ közpénzt háttértanulmányok és kutatások elkészítésére a kormány és az államigazgatás, az eredményeket azonban ritkán hozzák nyilvánosságra. Nem kétséges, hogy a kormánynak való tanulmányírás jó üzlet.
A Medgyessy-időszakban a kormányzat egész munkáját támogató kutatások egyik központja a kancellária keretein belül működő Stratek volt, ez rendelte meg a miniszterelnök, a miniszterek és a kormány munkáját értékelő lakossági közvélemény-kutatásokat és nagyobb háttéranyagokat. A kormányfőváltás után a Stratek működésének felügyeletét Szekeres Imrétől Gál J. Zoltán korábbi kormányszóvivő vette át. Bár a főosztály létszámát csökkentették, feladatainak egy részét átcsoportosították, összességében mégsem csökkent a Stratek eredeti céljaira elosztott pénz, csak a hetekben kiírt közbeszerzések százmilliós nagyságrendű kutatási megrendeléseket hozhatnak, eredményeik részlegesen nyilvánosak.
A Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) keretein belül működő integrációs és fejlesztéspolitikai munkacsoport az egyik éllovas a transzparenciában: a megrendelt tanulmányok a kutatásban részt vevők nevével együtt megismerhetők a köz számára. A Nemzeti Fejlesztési Hivatal 2004-ben több mint másfél milliárd forint felett rendelkezett, és idén is valószínűleg az egyik legnagyobb megrendelő lesz az államigazgatásban. A kutatásra költött összegek nagyságrendjét jól érzékelteti, hogy csak a 2007-2013 közötti időszak stratégiai tervezési és elemzési feladataira 116 millió forintot különítettek el az NFH költségvetésében.
Az EU Társadalomtudományok Kutatási Közalapítvány támogatása 46 millió forint idén, a modernizációs és európai integrációs programra 100 millió jut, és általában társadalompolitikai kutatások támogatására is jut 130 millió forint.
A tárcák közül az Igazságügyi Minisztériumnál, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál és az Informatikai és Hírközlési Minisztériumnál a saját apparátus készíti a tanulmányokat, mindenféle extratérítés nélkül, külső szakértőket, kutatókat, tanácsadókat, cégeket pedig csak akkor vesznek igénybe, ha gyorsan és nagy volumenű kutatást kell elvégezni, vagy amelyekhez hiányzik a szakmai hozzáértés. A GKM-nél technológiai kutatásokra 18 millió forint jut, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium eset- és háttértanulmányokra, hatásvizsgálatokra 220 millió forintot költhet a költségvetés szerint. Az IM 2004-ben 25 millió forintot fizetett ki külső jogviszonyban álló személyeknek és cégeknek ilyen tanulmányokért.
Napi Gazdaság

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül