Nem tudok róla, hogy Orbán Viktornak lenne kijelölt utódja. Ha van, az biztosan nem én vagyok – jelentette ki a Nap-kelte mai adásában Rogán Antal, a Fidesz nemrég kinevezett kampányfőnöke. A politikus hangsúlyozta: e feladatot munkának és nem tisztségnek tekinti. – Feltett szándékom, hogy 2006 után nem a politika élvonalában folytatom – ha nyerünk, akkor is szeretném elkerülni a vezető párttisztségeket, „minden egyebet meg pláne” – fogalmazott Rogán Antal, aki utalt arra: szeretné, ha a főváros V. kerületében őt jelölnék majd polgármesternek.
A 2006-os kampány témakörében arra a kérdésre: igaz-e, hogy a Fidesz már tavaly felvette a kapcsolatot Jacques Chirac, George Bush, illetve az Európai Néppárt kampánycsapataival, Rogán Antal elmondta: nincs olyan fajta együttműködés, melynek keretében e stábok napi tanácsokat adnának. – A kapcsolatfelvétel valóban megtörtént – tette hozzá. – A cél az, hogy eltanuljunk olyan módszereket, melyeket ők is alkalmaznak a kampány során – hangsúlyozta. – A franciáknál jó példák vannak a direkt marketing típusú megoldásokra, tehát az emberek közvetlen megkeresésére, míg Bush kampánycsapata pedig igen erős „média-ellenszélben” nagyon jól tudta mozgósítani a saját szavazóbázisát – elsősorban azt a vidéki szavazóbázist, amelyet egyébként nagyon nehéz elvinni a választásokra. Mint kampányfőnök, úgy látom: bár a Fidesz relatíve komoly népszerűséggel rendelkezik a kisebb településeken, a falvakban, a kisvárosokban, ehhez képest az európai parlamenti választáson, illetve a népszavazáson részt vevők számából az látszik: ezeket az embereket meg kell győzni arról, hogy érdemes a közéletben részt venni – jelentette ki a politikus, aki a Fidesz szórólapos kampányával – melyben az árak indokolatlan emelésére hívják fel a figyelmet – kapcsolatban elmondta: a háztartások életében az alapvető élelmiszerek, szolgáltatások ára tekintetében következett be drasztikus drágulás. – Ezen szolgáltatások túlnyomó többsége valamilyen formában az állam által befolyásolt körben van, és túlnyomó részt kormányzati döntések okozták az inflációnál jóval nagyobb mértékű áremelkedéseket – tette hozzá, utalva arra: az adóváltozások is hozzájárultak a dráguláshoz. A politikus emlékeztetett arra is: az elmúlt két és fél esztendőben 61,5 százalékos gázáremelkedés következett be Magyarországon.
A műsorban szóba került Orbán Viktor minapi kijelentése, miszerint 2005-nek nem a kampányról, hanem arról kell szólnia, hogy minél több pénzt szerezzünk az EU-tól. Ezzel kapcsolatban Rogán Antal hangsúlyozta: míg Gyurcsány Ferenc a nemzetközi politika színpadán teljesen új szereplőnek számít, Orbán Viktornak mind a Kereszténydemokrata Internacionáléban, mind az Európai Néppártban fontos tisztsége van. – E tisztségeket az utóbbi fél esztendőben elsősorban az ország érdekében való lobbizásra használta fel. Mind a Kereszténydemokrata Internacionálé párizsi ülésén, mind a Néppárt minapi elnökségi ülésén elmondta: Magyarország szempontjából nagyon fontos, hogyan tudja kihasználni a mostani másfél esztendőt, ami a 2007-es új időszámítás, mármint az Európai Unión belüli új ötéves költségvetés kezdetéhez képest eltelik. Elsősorban arra kérte az Európai Uniót, tegyenek meg mindent, hogy a megítélt pénzeket mihamarabb átutalják Magyarországra – magyarázta, hozzátéve: jó lenne, ha azokat a forrásokat, amelyeket az EU átutalt Magyarországnak, a kormány ki is fizetné a nyertes pályázóknak. – Ezt azért mondom, mert bár több mint 100 milliárd forintot átutaltak az elmúlt hónapokban Brüsszelből Magyarországra, ehhez képest – egy hétvégén nyílvánosságra került táblázat szerint – ezen összeg körülbelül 0,72 százalékát utalta tovább a magyar kormány. E pénz nagy részét is a kommunikációs, illetve mindenféle bürokratikus költségek fedezésére, és nem az érdemi pályázati költségekre fordították – magyarázta a politikus, megjegyezve: nem kéne ülni azon a pénzen.
– 2005 ősze már óhatatlanul a kampány irányába fog mutatni, hiába lesznek csak 2006-ban a választások – vélekedett Rogán Antal. – Úgy gondolom, és azt is tanácsoltam Orbán Viktornak, hogy ne azt a showman-szerű viselkedést kövesse, amit Gyurcsány Ferenc csinál – főleg azért, mert én ezt kontraproduktívnak tartom. Szerintem az emberek a mindennapi életük alapján ítélik meg a kormányfő tevékenységét, nem annak alapján, hogy sokat vagy keveset szerepel – tette hozzá a kampányfőnök, utalva arra: a Gallup és a Medián legfrissebb közvélemény-kutatási adatai is ezt támasztják alá.
Nacsa Lőrinc: A fiatal magyar családokkal, magyar gyermekekkel erősödik a magyar jövő
