Egy szembe ültethető mikrocsippel megelőzhető lesz a megvakulás. A parányi elektronikus szerkezet ugyanis ellenőrizni tudja a szem belső nyomását, ezáltal megakadályozhatja a rettegett zöld hályog kialakulását – számol be a Der Spiegel.
A vakság leggyakoribb oka a glaukóma, vagyis a zöld hályog. Ez az alattomosan kialakuló szembetegség a 40 év feletti korosztályt fenyegeti leginkább. Igazi népbetegségnek számít, 40 év felett a népesség 1,5 százaléka szenved ebben a mindkét szemet érintõ betegségben. Nevével ellentétben a zöld hályog nem hályog, amit műtéttel „le lehet venni,” kialakulásában a magas vérnyomás, keringési betegségek, cukorbetegség, örökletes tényezõk és más betegségek is szerepet játszanak. A zöld hályog a szemtõl az agyba vezetõ látóideg rostjainak lassan elõrehaladó és visszafordíthatatlan pusztulása, amelynek hátterében a látóidegfőt ellátó kiserek keringészavara áll. A legismertebb jelenség, a szemgolyó fokozott belsõ nyomása csak az egyik ok.
Leggyakrabban szemcseppel kezelik a betegséget, egy másik lehetséges módszer a lézerkezelés, szükség esetén pedig a műtét. A duisburgi Mikroelektronikai Kapcsolatok Frauonhofer Intézete azonban egy hannoveri céggel együtt megalkottak egy csipet, amellyel a szem belső nyomását folyamatosan mérni lehet. A három milliméter széles szilícium nyomásérzékelőt egy mesterséges lencséhez kapcsolják, amelyet ma már a szürke hályog kezelésénél rutinszerűen be tudnak ültetni a szembe. A mikrocsip a mért értékéket egy, a páciens szemüvegébe beépített rádióvevőnek adja át. Egy az ing vagy kiskabát zsebében hordott kis leolvasószerkezet pedig értékeli a továbbított adatokat, végül tárolja azokat az orvos számára.
A betegesen magas belső nyomás a rettegett zöld hályog kialakulásához vezet. Eddig alkalmi orvosi vizsgálatoknál meg tudták vizsgálni a nyomást, ám az ingadozás nappali és éjszakai menete eddig nem volt ismert. A 24 órás időnyerés azonban fontos lenne, hogy a betegség folyamatát ellenőrizni tudják, és a belső nyomás emelkedésére még idejében gyógyszerekkel reagálni tudjanak. Az új intraokuláris rendszert állatkísérletekben már alkalmazzák, az embereken történő klinikai tesztekre pedig még ebben az évben sor kerül. A mikrocsip megalkotói a szerkezetet előreláthatólag 2005 végén dobják piacra.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő