Egy nemzetközi tapasztalatokon alapuló pszichológiai felmérés szerint hadműveleti területen – ahová Afganisztán is sorolható – már a féléves szolgálat is sok, mert az ötödik hónapban jelentősen romlik a feladatok végrehajtásának hatásfoka, zuhan a katonák harci és munkamorálja, a hatodik hónapban pedig már a hazatérés körül járnak a gondolataik. Az afganisztáni egyébként a Magyar Honvédség jelenlegi legveszélyesebb missziója – írja a Népszabadság.
A nemzetközi tapasztalatokat a Magyar Honvédségnél is ismerik, és azokat a Kabulba készülő katonákkal is ismertették a felkészítés alatt. A katonák ráadásul úgy maradnak hosszabb ideig, hogy bár huszonegy nap szabadságra számítottak, végül csak tíz napot kaptak. Ez is kevesebb, mint amit a pszichológiai vizsgálatok minimumként előírnak.
A nemzetközi erők kötelékében működő magyar lövészszázad feladata nem kockázatmentes: járőrözés, kapcsolattartás a polgári lakossággal és a helyi vezetőkkel, információgyűjtés, a VIP-személyek (például az ENSZ vagy a Vöröskereszt képviselőinek) kísérése; emellett ők is segítettek előkészíteni az októberi választásokat. Egy Afganisztánt megjárt katona beszámolója szerint az országban az számít nem mindennapinak, ha nem robbantanak valahol pokolgépet – ezért az egyik szemmel állandóan az út szélét kell pásztázni, gyanús tárgyakat keresve.
A kedvezőtlen tapasztalatok miatt a honvédség változtatásokra készül: a misszió időtartamát lerövidítik – a nemzetközileg is beváltabb – négy hónapra, a német légihídról pedig áttérnek az amerikai és a brit vonalra. Erről már tájékoztatták a NATO európai erőinek főparancsnok-helyettesét.
Havril András egyébként kabuli látogatásán maga is elismerte, hogy lehetne javítani a katonák biztonságán. Mint nyilatkozta: ha a század rendelkezne aknakutató és tűzszerész alegységgel, a feladatát hatékonyabban és jóval biztonságosabb körülmények között láthatná el. Afganisztán a világ egyik leginkább elaknásított országa.

Közúti ellenőrzés esetén ezekre kell odafigyelni!