Már megvannak a kormányzati tervek erre az évre – derül ki abból az előterjesztésből, amely Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kabinetjéből került a Pénzügyminisztériumba. A dokumentumból kiolvasható: 2005-re nagyon szűk a mozgástér, a kormányfő legfeljebb a vágyakról tárgyalt, illetve tárgyal az egyes tárcákkal a múlt héten és a következő hetekben.
A tervezetből egyértelműen kitudódik: bár Gyurcsány Ferenc tegnap másról beszélt, nem számíthatunk jelentős adócsökkentésre jövőre sem, legfeljebb a személyi jövedelemadó sávhatárainak szélesítésére és az adókulcsok módosítására. Az önkéntes biztosítópénztárak tagjai számára viszont rossz hír: a kormány a jövő évtől azt szeretné, hogy az adó-visszatérítést az egyéni pénztári számlákon írják jóvá. A tb-járulékok esetében a kedvezményes kör esetleges kiterjesztése, illetve az egyszerűsített vállalkozói adóhoz hasonló „egyszerűsített közteher”-rendszer bevezetése jöhet szóba, magánál az evánál pedig az igénybevevők körének a szélesítése. A kormány azonban szeretné az ellenőrzést is erősíteni, ennek érdekében lehetővé tennék az egyes hatóságok közötti adatátadást. Az APEH adatai alapján számolnák a nyugdíjat, és az OEP is átadná a biztosítotti kör adatait az adóhatóságnak, amely ezután itt is vizsgálódna.
A kormány teljesen új áfatörvényt is szeretne. Itt az elvárás „a bevételi tartalékok mobilizálása”. Szélesíteni akarják a nagy botrányt kiváltó regisztrációs adó körét is. Úthasználati díjat is bevezetnének, mégpedig a főutakon közlekedő külföldi gépjárművekre.
Az útdíjat 2005. április 1-jétől vezetnék be, és a tervek szerint 20 milliárd forintot hozna. Az iparűzési adót viszont úgy szeretnék megváltoztatni, hogy az off-shore státusú befektetők Magyarországon tarthatók legyenek. A multinacionális cégeket érinti az a tervezet, amely a „szokásos piaci ár” bevezetésével rögzítené a multik vállalatai közötti elszámolási vagy más néven transzferárat. Az APEH-et regionálisan szerveznék át, viszont összevonnák a vámhatóságot, mondván: az EU-tagsággal a vámosok feladatai lényegesen csökkentek. Arról nincsenek adatok, hogy a tervezett összevonások milyen mértékű elbocsátásokkal járnának. A Pénzügyi Nyomozó Hivatal viszont visszakerülne az adóhatósághoz. Ismeretes: ezt a szervezetet ez a kormány választotta le az APEH-ról.
A dokumentumból kiolvasható: a kormány nem számol a családtámogatások bővülésével, csak a jelenlegiek „társadalmilag igazságosabb elosztásával”. Például úgy, hogy a magasabb jövedelműek a juttatásokat csak korlátozottabban vehetnék igénybe.
A PM miniszterként várja vissza Verest. A Magyar Nemzet forrásai arról tájékoztattak: a pénzügyi tárcánál áldatlan állapotok uralkodnak, amelyekért főként Draskovics Tibor pénzügyminiszter tehető felelőssé. A tárcavezetőről korábban úgy tartották: száraz, de kiegyensúlyozott vezető, mára azonban „az előbbiből durvaság lett, utóbbi pedig intenzív kedélyhullámzásba csapott át”. Humánpolitikájának következtében nagyon nagy a fluktuáció a PM-ben. Távozott többek között Beszteri Sára vám- és jövedelem-főosztályvezető, Zalai Mária kabinetfőnök, valamint az egyébként MSZP-tag Sághy Zoltán adóügyi helyettes államtitkár. A Magyar Nemzet úgy tudja, a miniszter sokszor manipulációra kényszeríti az apparátust, mint amilyen a költségvetési hiány lefaragása volt az importáfa visszatartásával. A PM dolgozói nagyon várják a márciusi kormányátalakítást, és a szakmailag, valamint emberileg is korrektnek tartott Veres János volt politikai államtitkár miniszterként való visszatérését.