A Mol mellett lobbizott Gyurcsány Sanadernál

Gyurcsány Ferenc budapesti találkozójukon arra kérte Ivo Sanader horvát miniszterelnököt, biztosítsa Magyarországot „semleges jóindulatáról” a Mol Rt. szándékait illetően az INA olajvállalat további privatizációjában. A két miniszterelnök keddi budapesti találkozóját követő sajtótájékoztatón a magyar kormányfő azzal indokolta kérését: a régió országainak közös érdeke, hogy egy nemzetközileg is versenyképes társaság jöjjön létre.

MNO
2005. 02. 08. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az INA horvát olajtársaság további privatizációjával kapcsolatban – amelyben alapvetően érdekelt a Mol – Sanader kijelentette: „minden pályázót – így a Mol Rt.-t is – objektív módon ítélnek meg, a győztes a legjobb ajánlatot tevő lesz. „Nyilvános és átlátható lesz a privatizációs folyamat” – ígérte.

Sanader a tranzakció időpontjára vonatkozóan annyit közölt, hogy 2005 első felében döntenek az INA privatizációjáról.

Kormányfői igen a magyar-horvát Eb-pályázatra

Egyöntetű a szándék, hogy Magyarország és Horvátország közösen pályázzon a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendezésére – mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő keddi, budapesti sajtóértekezletén, miután találkozott Ivo Sanader horvát miniszterelnökkel. „Magyarország ezzel lezárta a vizsgálódást abban a kérdésben, hogy Romániával vagy Horvátországgal együtt induljon az Eb-rendezésért” – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök szerint a labdarúgó Európa-bajnokság esetleges megrendezése Magyarország számára „nagy lehetőség és az egyik lehetséges ösztönző erő” a labdarúgásban tapasztalható dolgok rendbehozatalára. „Magyarország megmutathatja önmagát Európának egy ilyen eseményen, és ezzel talán a hazai futball fejlődése is nagy lökést kap” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Elmondta azt is, hogy az Európa-bajnokság megrendezésére való kandidálás Magyarország európai szerepvállalásáról szól, emellett kulturális kapcsolatairól, az idegenforgalom, a gazdaság, a szállodaipar és a vendéglátás fejlesztéséről is.



A 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság közös magyar-horvát megrendezéséről szóló szándéknyilatkozatot január 28-án Nagykanizsán írta alá Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke és Romana Caput-Jogunica horvát tudományügyi, oktatási és sportminiszter-helyettes.

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) novemberben szűkíti háromra a kandidálók mezőnyét, és 2006 decemberében dönt a helyszínről. Magyarország és Horvátország mellett Lengyelország Ukrajnával közösen jelentkezik, míg Görögország, Olaszország, Románia, Oroszország, Törökország és általános meglepetésre Azerbajdzsán egyedül adna otthont a hét év múlva sorra kerülő eseménynek.

Mádl Ferenc fogadta Ivo Sanadert

Mádl Ferenc köztársasági elnök hivatalában fogadta kedden Ivo Sanader horvát miniszterelnököt. A találkozón a két fél egyetértett abban, hogy Magyarország és Horvátország kapcsolatai töretlenül fejlődnek, több területen is példaértékűnek minősíthetők. Magyarország meggyőződése, hogy az új horvát kormányzat is egyértelműen elkötelezte magát a jószomszédi kapcsolatok ápolása, Horvátország euroatlanti integrációjának folytatása és az ehhez kapcsolódó nemzetközi kötelezettségek teljesítése mellett.

Magyarország üdvözli mindazon konkrét lépéseket, amelyeket Horvátország az Európai Unió- és a NATO-tagság előfeltételeként meghatározott kritériumok teljesítése érdekében tesz.

Hazánknak kiemelt érdeke, hogy Horvátország – megfelelve a vele szemben támasztott elvárásoknak – mielőbb csatlakozzon az EU-hoz és a NATO-hoz. Emiatt fontosnak tartjuk, hogy Brüsszel Horvátországot, a térség egyik legfelkészültebb államaként, egyéni teljesítménye alapján ítélje meg. Magyarország abban is támogatja Horvátországot, hogy 2005. március 17-én megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások.

Mádl Ferenc hangsúlyozta: az elvi támogatáson túl Magyarország kész további konkrét szakmai segítséget nyújtani Horvátország csatlakozási felkészüléséhez a már megszerzett magyar tapasztalatok átadásával.

Mindkét ország érdeke a beruházási kapacitások kölcsönös erősítése – hangzott el a megbeszélésen. Mádl Ferenc külön is kiemelte a rijekai kikötő kérdését.

A két ország kapcsolatában különösen fontos helyen szerepel a magyarországi horvát, illetve a horvátországi magyar nemzeti kisebbség helyzetének figyelemmel kísérése, javítása. Összhangban a 10 megkötött magyar-horvát kisebbségvédelmi egyezményben foglaltakkal, ezt számos konkrétum bizonyítja. A további lépésekhez kitűnő alapot nyújt, hogy Horvátországban megvalósult a magyarság kulturális autonómiája, Magyarországon pedig kialakult az autonómia sajátos keretét jelentő horvát kisebbségi önkormányzati rendszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.