A Verespatakon tervezett bányaberuházás halasztásának oka az, hogy a környezetvédelmi engedély kibocsátásához szükséges lépéseket ilyen rövid idő alatt lehetetlen megtenni. A bányatervben érdekelt kanadai-román vegyes vállalat, a Rosia Montana Gold Corporation 2004 decemberében adta be a környezeti engedély kérelmét, de figyelmen kívül hagyta, hogy a projekt méretei miatt a terv külön elbírálást igényel – nyilatkozta a kolozsvári Szabadság napilapnak Kóródi Attila, aki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) javaslatára lett a bukaresti környezetvédelmi minisztérium államtitkára.
A román szaktárcának először is ki kell dolgoznia egy útmutatót, amely megállapítja, milyen szempontok alapján kell elkészíteni a hatástanulmányt. Időt igényel az is, hogy a hatástanulmány elkészítése után – melynek közreműködéséhez Bukarest csak decemberben kérte fel a környező államokat – az esetleges engedélyeztetést követően Romániának a tervet közvitára kell bocsátania. Magyarország már az útmutató kidolgozásában is részt vehet, és az engedélyeztetési eljárás végén, saját területén közvitát is tarthat a hatástanulmány ismeretében – fogalmazott az RMDSZ-es államtitkár, aki szerint a közvitához az érintett országok elkérhetik a kanadai-román vegyes vállalattól a beruházással kapcsolatos iratokat, információkat.
A román kormány határozatot készít elő egy szakértői bizottság felállításáról, s csak miután mindezeken a fázisokon túljutott a terv, akkor kerülhet döntéshozatal végett a román tárcaközi testület elé.
Ennek a bizottságnak a véleményét pedig figyelembe veszi egy másik testület, amelyet a román minisztériumok képviselőiből állítanak fel.
(Népszabadság – MNO)
Jócskán megugrott az állami ösztöndíjas hallgatók létszáma
