Tarolt a Fekete kefe, fődíj az Új Eldorádónak

A Fekete kefe lett a játékfilm kategória fődíjasa a 36. Magyar Filmszemlén. A kisjátékfilm kategória fődíját A karusszel rítus nyerte el, míg a kísérleti filmek közül a Résfilmet ítélte a legjobbnak a zsűri. A dokumentumfilmes fődíjat az Új Eldorádó kapta. Az elismeréseket ma este adják át a Budapesti Kongresszusi Központban. A diákzsűri értékelése szerint az idei szemle nem volt elég színvonalas.

MNO
2005. 02. 08. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánosságra hozták a 36. Magyar Filmszemle díjait. A játékfilm kategória fődíjasa a Fekete kefe lett, míg a diákzsűri a Fény ösvényei című filmet értékelte a legjobbnak. A közönség a legtöbb szavazatot az Argóra adta – derül ki a Filmszemle honlapján közétett listából.

Játékifilm kategória

Fődíj: Fekete kefe (Vranik Roland)
Legjobb rendezés díja: Gárdos Péter (A porcelánbaba)
Rendezői látvány díj: Gauder Áron (Nyócker )
Legjobb női alakítás díja: Gryllus Dorka (Dallas Pashamende)
Legjobb férfi alakítás díja: Cserhalmi György (A temetetlen halott, és A fény ösvényei című filmek)
Legjobb női epizód alakítás díja: Tóth Ildikó (Ég veled!)
Legjobb férfi epizód alakítás díja: Csányi Sándor (A porcelánbaba, az Állítsátok meg Terézanyut!, és A fény ösvényei című filmek)
Legjobb forgatókönyv díja: Pacskovszky József, Sándor Pál és Gózon Francisc (Ég veled!)
Legjobb első film rendezői díja: Mispál Attila (A fény ösvényei)
Legjobb operatőri munka: Pohárnok Gergely (Fekete kefe)
Produceri díjak: Miskolczi Péter és Váradi Gábor (A fény ösvényei), Garami Gábor (A miskolci boniésklájd és a Csoda Krakkóban című filmek), Pataki Ágnes, Major István, Kovács Gábor és Muhi András (Fekete kefe)
„Arany mikrofon” díj: Balázs Gábor hangmérnök (Dallas Pashamende, A fény ösvényei, és az Állítsátok meg Terézanyut című filmek)
„Arany olló” díj: Politzer Péter vágó (A fény ösvényei)
Játékfilm különdíjak:
Gene Moskowitz – díj: Gárdos Péter (A porcelánbaba)
A leglátogatottabb magyar film: Magyar vándor
A tavalyi naptári év legmagasabb nézőszámot elért játékfilmje: Magyar vándor
A Második Magyar Filmplakát Kiállítás és Verseny Közönségdíja: Dealer (Fliegauf Benedek)
Szakmai zsűri: Getno (Jeli András)

Kisérleti – kisjátékfilm kategória:

Rendezői és operatőri díj: Kenyeres Bálint rendező és Erdély Mátyás operatőr (Before Dawn)
A kisjátékfilm kategória fődíja: A karusszel rítus (Gayer Zoltán és Molnár Péter)
Kísérleti film kategória fődíja: Résfilm (Kardos Sándor)

Dokumentumfilm kategória:

Fődíj: Új Eldorádó (Kocsis Tibor)
Rendezői díjak: Varga Ágota (Leszármazottak), Zsigmond Dezső (Csigavár)
Operatőri díjak: kap Xantus Gábor (Népesség Istentől, népesség embertől), Bucsek Tibor (Képíró – Aba Novák Vilmos)
Duna Televízió különdíja: Litauszki János
Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium díja: Fekete Ibolya (Utazások egy szerzetessel)
Visegrádi Díj: Zsigmond Dezső (A Csigavér c. film angol feliratozására)
Schiffer Pál-díj: Fátyol Tivadar (Út a halálba – Roma holocaust és kárpótlás)

A diákzsűri díjazottjai:
Nagyjátékfilm
Fődíj: Mispál Attila (A fény ösvényei)
Különdíj: Gárdos Péter (A porcelánbaba)
Elsőfilm
Fődíj: Szekeres Csaba (Kinder Garden)
Különdíj: Vranik Roland (Fekete kefe)
Dokumentumfilm
Fődíj: Zsigmond Dezső (Csigavár)
Különdíj: Moharos Attila (Székelyföldi szolgasorsok)
Fődíj: Mészáros Péter (Kyrie)
Különdíj: Czukor Balázs és Horváth Kristóf közös alakításáért az Undorground című filmben

36. Magyar Filmszemle közönségszavazásának díjazottjai:
I. Argó (Árpa Attila)
II. Fekete kefe (Vranik Roland)
III. Le a fejjel! (Tímár Péter)

A 36. Magyar Filmszemle elismeréseit ma este adják át a Budapesti Kongresszusi Központban. Az ünnepség után a külön meghívóval rendelkezőknek levetítik minden idők legdrágább magyar filmjét, a Sorstalanságot, amely csütörtöktől már a mozikban is látható. Folyamatosan nagy érdeklődés mutatkozott a szemle iránt, amelyen versenyben 21 játékfilmet vetítettek, közülük 11 alkotást először láthatott a szakma és a közönség. Versenyben volt 42 dokumentumfilm, 36 kísérleti és kisjátékfilm. A szakma magyar képviselői mellett közel 150 külföldi újságíró, fesztiválszervező, kulturális intézmény munkatársa is ellátogatott a mustrára.

Diákzsűri: mélypont az idei filmszemle

Idén már hetedik alkalommal értékelte a szemle alkotásait a diákzsűri. A termést tizenhét egyetemista és fõiskolás nézte végig. Külön csoport értékelte a nagy- és kisjátékfilmeket, a debütáló rendezők alkotásait és a dokumentumfilmeket. A nagyjátékfilmek közül leginkább Mispál Attila A fény ösvényei, Vranik Roland Fekete kefe és Gárdos Péter A porcelánbaba című filmjét emelték ki, de ezekkel kapcsolatban is felmerültek elmarasztaló megjegyzések. A kéményseprő fiúkról szóló Fekete kefét például „minimalista filmnek” nevezték, ugyanakkor eredeti, friss szelleműnek.

A diákzsűri a mostani szemlét abszolút mélypontnak tekinti, amely megtöri a magyar filmművészet utóbbi években érezhető fölfelé ívelését. A filmek szakmai színvonalat hiányolta a diákzsűri főszervezője, Teszler Tamás, aki úgy vélte, baj van a történetírással, a dramaturgiával, és az ötletek ellenére a rendezők patronjai legtöbbször a semmiben durrannak el. A rossz színészvezetésre példaként említette Ragályi Elemér Csudafilmjét, ahol jó szereplők a kritikus szerint csak azért tűnnek föl, hogy a plakátokon reklámozzák velük a produkciót. A diákzsűri az idei szemle dokumentumfilmjeinek átlagosan közepes osztályzatot adott.

Bemutatják a Sorstalanságot is

A 36. Magyar Filmszemle zárónapján debütál a Sorstalanság című film, amely a Nobel-díjas Kertész Imre művéből készült. A film egy átlagos zsidó kamaszfiú sorsát mutatja be, akit nem sokkal azután, hogy apját munkaszolgálatra viszik, elfogják és Auschwitzba, onnan pedig Buchenwaldba szállítják. A produkciót Koltai Lajos rendezte, zeneszerzője Ennio Morricone, főszereplője pedig Nagy Marcell. Nagy várakozás előzi meg a filmet, mivel a mű teljes költsége: 2,5 milliárd forint, a teljes állami támogatás 920 millió forint a Magyar Mozgókép Közalapítványon keresztül. Ezzel pedig minden idők legdrágább magyar filmjének számít.

A Magyarország, Németország, Nagy-Britannia koprodukciójában készült Sorstalanságot a magyar filmtörténet legnagyobb szabású vállalkozásaként aposztrofálják. Minden szempontból a legek filmje: magyar filmben soha korábban nem volt ennyi – mintegy százötven – beszélő szereplő, soha korábban nem építettek ekkora díszletet. A Sorstalanságot még 2002–2003-ban készítették elő, a forgatás, amely finanszírozási okok miatt többször elakadt, 2003 decemberében kezdődött és tavaly nyáron fejeződött be.

Forrás: szemle.film.hu, Népszabadság, Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.