Tömeges bukás a próbaérettségin: ellenzéki bírálat

A diákok 23 százaléka megbukott a tavalyi próbaérettségin – áll az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) jelentésében. Magyar Bálint oktatási miniszter szerint rendben zajlik a kétszintű érettségire való felkészülés, az ellenzék azonban keményen bírálta a tárca munkáját.

Magyar Nemzet
2005. 02. 08. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Bálint szerint a kétszintű érettségi bevezetése, a Sulinet-program kiterjesztése, a szakképzés átalakítása, a magántőke bevonása a kutatási szférába és a felsőoktatási reform kidolgozása a sarokpontjai Magyarország uniós felzárkózásának. Az oktatási miniszter az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága előtt tartott beszámolót. Pokorni Zoltán, a bizottság fideszes alelnöke sérelmezte, hogy a tavaly tavaszi próbaérettségiről készült OKÉV-jelentés nem került fel a tárca honlapjára, és a középiskoláknak sem küldték el az országos eredményeket. Kiemelte: a jelentés szerint a diákok 22-23 százaléka az elégségeshez szükséges követelményeket sem teljesítette. A politikus azt kérdezte: vajon miért kell továbbra is fizetni a felvételi lapokért, ha megszűntek az egyetemi felsőoktatási vizsgák? Azt is tudni szerette volna, hogy a tárca miért a diákok létszámához köti az iskolák tízezer forintos fejenkénti támogatását, és miért nem a technikai felszereltséghez. A politikus szerint ezzel az intézkedéssel a szaktárca ismét a kistérségek tanintézményeit sújtja, miközben ezek felzárkóztatásáról beszél.

Magyar Bálint szerint a próbaérettségi tavaly májusban zajlott harmadikos diákok részvételével, akik felkészületlenek voltak, ráadásul az utolsó éves tananyag ismerete nélkül töltötték ki a feladatlapokat. Hozzátette: a próbavizsga tapasztalatait beépítették az új rendszerbe.

Mang Béla közoktatási államtitkár szerint azért kell fizetni a jelentkezési lapokért, mert a költségek nem csökkentek a felvételi vizsga kiiktatásával.

Révész Máriusz, a testület másik fideszes alelnöke azt kérdezte: a miniszter nem tart attól, hogy a magántőke bevonása az egyetemi beruházásokba az állam további eladósodásához vezet? A tárcavezető elismerte, hogy jobb és olcsóbb lenne, ha az állam egy öszszegben állná a költségeket, de a tárcának nincs erre pénzre, és arra sincs esély, hogy újabb 160 milliárd forintot kapjon erre a célra a költségvetésből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.