Mint arról az Info Rádió is beszámolt, a nyomozók szerint az Osztrák Megbékélési Alaphoz benyújtott igénylésekhez csatolt okiratok között jó néhány valótlan tartalmú volt, így az alapnak Bács-Kiskun megyében 23 millió forintnyi kárt okoztak. Sztojka Katalint 8,5 millió forintos károkozással gyanúsítják.
Sztojka Katalin nem az Európai Roma Fórum képviselője, a 2004 szeptemberében, strasbourgi székhellyel bejegyzett nemzetközi szervezetnek nem tagja, nem alapítója – közölte az Index, kiigazítva saját korábbi információit, melyet egy hírügynökség téves közlése alapján tettek közzé.
Kilenc cigány önkormányzati vezető vagy képviselő érintett az Osztrák Megbékélési Alap kárára elkövetett csalásokban – jelentette ki a legfőbb ügyész az országgyűlés roma kárpótlási ügyeket vizsgáló ad hoc bizottsága előtt tavaly novemberben. Polt Péter szerint az ország tíz megyéjében és a fővárosban indult vizsgálat a II. világháborús roma üldözötteknek nyújtott kárpótlással kapcsolatos csalási ügyekben. A fokozott ügyészi felügyelet alatt folyó nyomozások jelenlegi állása alapján nem lehet megbecsülni a bűncselekmények számát.
A 2000 októberében megkötött osztrák-magyar államközi szerződés a bécsi székhelyű szervezet megállapodás alapján a kétezer zsidó származású, egykori áldozatnak nyújtott kárpótlást. A Megbékélési Alap a romákkal együtt eddig 7200-7300 személynek fizetett ki – a háborús kényszermunka típusa szerint három különböző kategóriába sorolt – jóvátételi pénzt, az igénylők átlagosan 1 millió forint körüli összeget kaptak.
A legfőbb ügyész elmondta, hogy a bizalmi alapon zajló kárpótlási processzusban az első probléma akkor jelentkezett, amikor a történészi becslések szerint várható legfeljebb 2 ezer károsult helyett több mint 10 ezren adtak be igénylést.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok