A második világháború néma sikolya

A május 9-i moszkvai győzelmi parádéra látogatók minden tettükkel legitimálják a szovjet háborús bűnöket. A Die Welt szerint nem szavad elfelejteni, hogy az ünnepség házigazdája Oroszország – még a Szovjetunió alakjában – Európa történetének legvéresebb háborúját közösen robbantotta ki Hitlerrel.

2005. 03. 05. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban az első szabadon választott litván elnök Vytautas Landsbergis A moszkvai győzelmi parádéra című, a május 9-i, győzelem napi rendezvényekkel kapcsolatos cikkét közli.
Az ünnepség házigazdája Oroszország – még a Szovjetunió alakjában – Európa történetének legvéresebb háborúját közösen robbantotta ki Hitlerrel. A második világháborúban a Szovjetunió felelőssége vitathatatlan.

Ezen a moszkvai Vörös téren tartandó parádéval, a mai Oroszország azokat a területi gyarapodásokat is ünnepli, melyeket a második világháború során szerzett meg a Szovjetunió. Az egyik meghódított ország Litvánia volt, melynek a sztálini Szovjetunióhoz történő csatolását számtalan tragédia kísérte. Ellentétben Németországgal Oroszország a háborúért és az ártatlan áldozatok tömegsírjaiért viselt felelősségét sohasem ismerte el.

Tehát meghívnak egy egykor rabszolgasorba taszított országot, hogy ünnepelje a fogságba vetését. Ez az oka annak, hogy majd minden litván – és a három balti állam majd minden lakója – rosszul érzi magát, amikor politikai vezetőik erre az évfordulóra emlékeznek Moszkvában. S az észtek, lettek és litvánok nincsenek egyedül ezzel az érzéssel Európában.

Ha két bűnöző szerződését áldozatuk vérével pecsételi meg, ez a tettük akkor is bűn marad, ha később a bűnözők összevesznek és golyózáport zúdítanak egymásra. Ugyanez érvényes a XX. század két legnagyobb európai bűnözőjére. Azért nem szabad megfeledkeznünk mindazokról a borzalmas bűnökről, amelyeket Hitler és Sztálin közösen követett el, mert később egymás ellen fordultak.

A második világháború áldozatainak vére igazság és józanság után kiált, mindenekelőtt azonban őszinteséget követel abban a kérdésben, hogy ki és mi okozta tragikus sorsukat. Amennyiben mindazok, akik május 9-én Moszkvában összegyűlnek, valamit tesznek, ami legitimálná a szovjet háborús bűnöket, akkor azt bizonyítják, hogy képtelenek meghallani a második világháború sok millió áldozatának néma sikolyát. Egy ilyen cselekedetnek egyetlen nyertese a rémtettek szellemisége lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.