Befejeződött az EU-csúcs Brüsszelben

A brüsszeli EU-csúcs második, befejező napjának középpontjában az Európai Unió közös gazdaságfejlesztési programja, a lisszaboni stratégia állt. Az állam-és kormányfők egyetértettek abban, hogy szükség van a szolgáltatások európai piacának megnyitására. Az Európai Unió vezetői jóváhagyták, hogy a csatlakozási tárgyalásokat későbbre halasszák Horvátországgal.

MNO
2005. 03. 23. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió közös gazdaságfejlesztési programjának, a lisszaboni stratégiának szentelt üléssel kezdődött a brüsszeli EU-csúcs második, befejező napja.

Az Európai Unió a 2000 márciusi lisszaboni csúcsértékezleten döntött arról, hogy nagyszabású gazdaságfejlesztési programot indít be, amelynek célja, hogy az EU 10 éven belül a világ legversenyképesebb térségévé váljon. A lisszaboni stratégia újragondolásának eredményeként három prioritást jelöltek meg az EU vezetői: a tudásra és innovációra, mint a fenntartható növekedés motorjaira épülő versenyelőnyök megteremtése; vonzó befektetési célponttá és munkahellyé kell tenni Európát gazdasági, szociális és környezeti szempontból egyaránt; több munkahelyet kell teremteni a szociális kohézió érdekében.

Az elkövetkező három évben minden tagország elkészíti nemzeti reformprogramját; az unió ezzel párhuzamosan megvalósítja a Lisszaboni Közösségi Programot, amely tíz csomagból álló akcióterv lesz. A program a társadalom egyes csoportjaira –fiatalok, álláskeresők, családok, átképzésre vállalkozók, iparban dolgozók, kisvállalkozók, feltalálók és kutatók – lebontva is meghatároz célokat, teendőket.

Az EU-csúcson az állam-és kormányfők jóváhagyták a stabilitási és növekedési paktum reformját, valamint egyetértésre jutottak abban, hogy szükség van a szolgáltatások európai piacának megnyitására, de csak oly módon, hogy közben ne sérüljön az európai szociális modell.

– A szolgáltatatási piacok megnyitásának napirenden kell maradnia, mert enélkül nincs esély az európai versenyképesség javítására, a lisszaboni program végrehajtására – mondta Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az unió soros elnöke. Mint mondta, vannak jogos aggodalmak egyes régi tagállamokban, hiszen az új tagországokban alacsonyabbak a bérek, kisebb költséggel működtethetők a vállalkozások. Juncker azonban Luxemburg példáját idézte, ahol a helyi munkaügyi törvények szerint, ha egy külföldi vállalat Luxemburgban végez szolgáltató tevékenységet, csak az ottani munkajogi szabályokat alkalmazhatja, és nem fizethet kevesebbet a luxemburgi minimálbérnél.

Juncker szerint sok más módosítást kell még végrehajtani a kerettörvény-tervezeten. Az pedig még kérdéses, hogy sikerül-e megállítani Franciaországban az Európa-ellenes hangulat terjedését.

Az Európai Unió vezetői emellett arról is döntöttek, hogy konzultációkat kezdenek Horvátországgal és a nemzetközi bírósággal a horvát háborús bűnösök kiadásáról, ugyanakkor jóváhagyták, hogy a vitás ügy miatt halasszák későbbre a csatlakozási tárgyalásokat Zágrábbal.

Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke bejelentette: az EP ellenőrizni kívánja Románia európai uniós felkészülésének folyamatát a csatlakozásig. Az unió parlamentje április 13-án szavaz arról, beleegyezik-e a csatlakozási szerződés aláírásába.

Gyurcsány: Egészséges a magyar gazdaság

Gyurcsány Ferenc az EU csúcson a magyar gazdaságot egészségesnek és középtávon is fenntarthatónak minősítette. A magyar kormányfő utalt arra, hogy a csúcs jóváhagyta a stabilitási és növekedési paktum reformját, s ez Magyarország számára lehetővé teszi, hogy a magánpénztári befizetésekkel a 2004-et követő 5 éven keresztül folyamatosan csökkenő mértékben a költségvetési hiányt korrigálni lehessen. Az elfogadott álláspont Magyarország sikerét jelenti – hangsúlyozta.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte: ezzel a számítással az idei költségvetési hiány a maastrichti célok közelébe érkezett, azaz 3,6 százalék lesz. Emellett a magyar gazdasági növekedés mértéke 4 százalék körül alakul, az infláció 3 százalékot alig meghaladó, a bruttó nemzeti össztermékre vetített államadósság mértéke pedig 60 százalék alatt lesz az idén is – jelentette ki.

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc nincs tisztában a magyar gazdaság valós helyzetével. Dicshimnuszokat zeng a magyar gazdaságról, míg a tények egészen más képet mutatnak – reagált a nagyobbik ellenzéki párt a kormányfő brüsszeli kijelentéseire. A Fidesz emlékeztetett: az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint Magyarország egyetlen feltételt sem tud teljesíteni a maastrichti kritériumok közül, és ezzel egyetlen a tavaly csatlakozott országok között. A Pénzügyminisztérium tájékoztatása alapján hazánk központi költségvetési deficitje február végére elérte az éves hiány több mint 54 százalékát – hívta fel a figyelmet a Fidesz.

(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext, eurohírek.hu, hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.