A pénteki, egyelőre eredménytelen egyeztetések a gazdákkal mindössze annyi eredményt hoztak, hogy szombaton délután ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a termelők és az agrártárca képviselői. A gazdák kitartanak, s a rendőrséggel arról folytatnak egyeztetést, hogy hétfőn ismét a Parlament elé vonulnak, ahol március 15-én is tüntetni fognak.
A szombati plenáris ülés előtt a felek szakértői megpróbálják a még tisztázatlan témaköröket úgy előkészíteni, hogy az egyeztetés sikeres lehessen – közli a Magyar Rádió. Folyamatos egyeztetés zajlik rendőrséggel a Parlament elé tervezett, további gazdatüntetésről – értesült a HavariaPress. Az Országos Gazdademonstrációs Bizottság a napokban tett bejelentést a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, hogy hétfő éjjel tíz órától március 16-án éjfélig traktorokat kívánnak leállítani a Parlament előtt, illetve az Alkotmány utca Kossuth tér és Szemere utca közti szakaszán.
A BRFK közleménye rámutat: a március 15-i ünnepen is traktoraikkal akarnak tüntetni a gazdák a Kossuth téren és környékén – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Az Országos Gazdademonstrációs Bizottság területfoglalási bejelentéséről egyeztető tárgyalás után dönt a BRFK.
Ha a következő időszakban nem születik megállapodás, nemcsak a fővárosban lesz gazdatüntetés március 15-én: a gazdák Komárom-Esztergom megyében is meghosszabbították a demonstrációt. A demonstrálók naponta bevonulnak Komárom belvárosába is.
Fidesz: Felháborító, hogy a miniszterelnök nem tárgyal a gazdákkal
A Fidesz Országos Választmánya felháborítónak tartja, hogy a miniszterelnök nem tárgyal a gazdákkal jelentette a Magyar Rádió. Nyilatkozatukban nehezményezik, hogy a kormány spekulál a gazdák és a vállalkozók pénzével.
- Tűrhetetlen az a helyzet, hogy valaki, akinek jár valami, nem kapja meg, visszatartják csupán azért, mert az ország gazdasági helyzete, a költségvetés helyzete rendkívül rossz – mondta a rádiónak Glattfelder Béla, a Fidesz európai parlamenti képviselője. Úgy látom, hogy itt nagyjából az történt, hogy a gazdákra terhelik az államadósság növekedésének a terhét. Különösen azért tartom méltánytalannak, mert a gazdák minden aggályuk ellenére támogatták Magyarország európai uniós tagságát, ők bíztak abban, hogy megkapják majd a segítséget, hogy versenyképesek maradhassanak az uniós tagság után is. És hát persze óriási kár is érte őket – tette hozzá a politikus. Arról, hogy a kormányfő nem ül le a gazdákkal egyeztetni, Glattfelder Béla úgy vélekedett: Azt hiszem, hogy a miniszterelnök kifejezetten rosszul járt el. Szerinte úgy tűnik, hogy a dumakormány miniszterelnöke hallgat, amikor valódi komoly társadalmi problémákkal szembesül.
Sértő kijelentést tett Németh Imre
Csöpögő nyálú, hatalomsóvár emberek akciójának minősítette a gazdademonstrációt Németh Imre a televízióban, kijelentve: van, akinek pénzt kínáltak azért, hogy a tüntetőkhöz csatlakozzon. A Magosz elnöke visszautasította a vádakat, és jelezte: nem tartja európainak a miniszter viselkedését. Az EU egyik gazdaszervezete ma támogatásáról biztosította a gazdákat, és felkérte a kormányt a helyzet mielőbbi rendezésére. Gyurcsány Ferenc kijelentette: nincs plusz kétszázmilliárd forint a gazdák követeléseinek teljesítésére.
Ma délután 3 órakor megkezdődtek a tárgyalások a gazdák és a szaktárca között, annak ellenére, hogy a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) korábban elképzelhetőnek tartotta a megbeszélések megszakítását Németh Imre mai televíziós kijelentései miatt. A gazdák körében óriási felháborodást keltett az agrárminiszter reggeli interjúja. – Két síkon folynak az események. Az egyik a jószándékú gazdák problémáinak megoldására irányul, a másik pedig egy nagy politikai játszma, ami igazából nem a mezõgazdaságról szól, hanem csöpögő nyálú, hatalomsóvár emberek akciójáról – jelentette ki Németh a Nap-keltében. Az agárárminiszter a műsorban azt mondta: kapott egy telefont egy Pest megye déli részén élő gazdálkodótól, aki jelezte: négyezer forintot ajánlottak fel neki, hogy álljon ki egy napra az utakra.
Mint ismeretes, a szaktárca és a demonstráló gazdák képviselői még a tárgyalások kezdetén megállapodtak abban, hogy a megbeszélések lezárultáig hírzárlatot tartanak az egyeztetéseket illetően. Németh Imre azonban az MTV műsorában kitért a megbeszélésekre is, azt állítva: a tárgyaló gazdáknak az az álláspontja, hogy az állattenyésztőknek „ne adjunk semmit, inkább a környezetgazdálkodásra (…), az egyébként 35 ezer forint gabonatermő területre jutó támogatást még fejeljük meg 25 ezerrel, az állattartókkal meg lesz, ami lesz”. – Tegnap, mikor mentem kifele az ajtón, és ez a tárgyalási pont lezárult (…), az egyik gazda odasúgta a fülembe, hogy gyalázat, amit a mi felünkön művelnek e tekintetben – mondta a politikus, aki kitért arra is, hogy a gazdáknak van egy követelésük egy „százmilliárd forintos konszolidációs adósság-elengedési csomagot” illetően, amiről ma fognak tárgyalni, de ennek „természetesen semmi realitása sincs” – mondta. (Az MNO megbízható forrásból úgy értesült: a szakminiszter által említett összegekről szó sem volt a megbeszéléseken, az állattartók kisemmizéséről mégúgy sem.)
A Magosz visszautasítja a vádakat
Jakab István, a Magosz elnöke kora délután sajtótájékoztatón reagált a miniszter kijelentéseire. Az érdekvédő hangsúlyozta: ez a fajta magatartás az unióban sehol nem fogadható el, s a Magosz is visszautasítja. – A tárgyalások alatt érdemi munka kell hogy folyjon, nem üzengetés – hangsúlyozta az elnök, kiemelve: a maguk részéről betartották a hírzárlatra vonatkozó megállapodást, Németh Imre azonban nem, ráadásul minősítette a tárgyalásokat, különféle adatokat közölt, ráadásul a gazdákat csöpögő nyáló, hatalomsóvár embereknek írta le, akiket lefizetnek, hogy demonstráljanak. A Magosz elnöke visszautasította a vádakat, s megjegyezte azt is: az efféle vádaskodás az EU-ban elképzelhetetlen, s az unióban sem értik a kormány hozzáállását, megosztó magatartását. Mindazonáltal – tette hozzá az elnök – a tárgyalásokat ma délután folytatják. Jakab István hangsúlyozta: igaz, hogy a témakörök 60 százalékát már áttekintették, ám megállapodás még nem született, lényegi kérdésekben megegyezés sincs. A gazdák ahhoz is ragaszkodnak, ha a megállapodás megtörténik, a dokumentumot a miniszterelnök is lássa el kézjegyével.
Bagi Béla, a demonstrációs bizottság elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: a rendőrségen új demonstrációs helyszínt igényeltek, a Parlament 17. kapujánál lévő parkoló teljes területére és az Alkotmány, illetve Szemere utcai parkolóra, március 7-től 16-ig. A tervek szerint a gazdák újabb 200 géppel vonulnának fel az új helyszínekre. Bagi Béla megemlítette azt is: a vidéki demonstrálók száma napról napra nő.
Gyurcsány szerint nincs plusz kétszázmilliárd forint a gazdák követeléseinek teljesítésére
Ezt az összeget ugyanis máshonnan kellene elvenni, s ez nem lehetséges – mondta egy mai vidékfejlesztési fórum keretében a kormányfő. Gyurcsány hozzátette: csak azt tudják kifizetni, ami jár, ami szerepel a költségvetésben, s azt ki is fizetik. A kormányfő szerint a kétszázmilliárd forint gyakorlatilag megegyezik a családi pótlékra szánt forrásokkal. Hozzátette: kifizetéséhez meg kellene szüntetni a minimálbér adómentességét, illetve emelni a társasági adót. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, az agráriumnak is felelőssége van az ország egészéért, amelyben más ágazat is van.
Uniós szervezet a tüntetők mellett
A mezőgazdasági termelők egyik uniós érdekképviseleti szövetsége, az Európai Gazdák Koordinációja mai közleményében támogatásáról biztosította a demonstráló gazdákat, és kérte a kormányt, hogy azonnal fizesse ki valamennyi termelőnek a 2004-re járó közvetlen uniós támogatást, és hajtson végre olyan nemzeti agrárpolitikát, amely jövőt teremt a kis és közepes méretű gazdaságok számára, illetve tartsa tiszteletben a tavaly februárban – ugyancsak demonstrációk nyomására – aláírt megállapodást.
A hét elején Varga Géza, a Magosz egyik vezetője Brüsszelben tájékoztatta az Európai Unió szakértőit, valamint az újságírókat a magyar gazdák elégedetlenségének okáról, illetve demonstrációjukkal nyomatékosított követelésükról – tájékoztat a Fidesz a BruxInfó alapján. Varga a BruxInfónak három pontban foglalta össze a tüntető gazdák legfontosabb panaszait: a közvetlen jövedelemtámogatások lassú és vontatott kifizetése, az intervenciós gabonakészletek raktározási problémái és a vidékfejlesztési alapok nemzeti kiegészítő támogatásra való átcsoportosítása. A Magosz képviselője emlékeztetett arra, hogy Magyarországtól eltérően minden új tagállam kifizette már gazdáinak az EU-tól járó 25 százalékos direkt támogatást és a 30 százalékos nemzeti kiegészítést. Elmondta: a hektáralapú kifizetéseknek mindössze 40 százalékát teljesítették, szemben a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által hangoztatott 75 százalékkal. Varga Géza elmondta: azt sem értik, hogy miért ilyen szegényes a raktárkapacitás az intervenciós készletek tárolására, amikor múlt májusban már tudni lehetett, hogy rekordtermés lesz. Emlékeztetett arra is, hogy a teljes uniós gabonafelesleg 50 százaléka Magyarországon jelentkezett.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított