Rekviem a videotékákért

A videopiac tavalyi tanulságai szerint a forgalom radikálisan nő, a bevétel alig. Ez a tendecia a filmkölcsönzőkre is hatással van, a szakemberek úgy vélik, legfeljebb öt-nyolc év jövője van a klasszikus tékáknak, mielőtt végképp lehúzhatják a „rolót”.

MNO
2005. 03. 04. 9:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóllehet az eladott példányszám folyamatos növekedést mutat, a filmkiadók mégis a videopiac hanyatlásáról beszélnek. Míg a tavalyi évben csaknem ötven százalékkal több VHS-kazettát és DVD-t értékesítettek, mint 2003-ban, a bevételek még tíz százalékkal sem emelkedtek – derül ki a Magyar Videoforgalmazók Egyesületének adataiból.

Szakértők szerint a piac hanyatlásának több oka van: az egyik, hogy manapság túl sok a filmbemutató, s mivel a nézőszám adott, a filmek kioltják egymást. Ezért a forgalmazók egyre inkább a DVD- és VHS-megjelenésre fektetik a hangsúlyt, mert itt tudják pótolni a kiesett mozis bevételeket. Mindennek az is kedvez, hogy hazánkban ma már példátlan gyorsasággal terjedtek el a DVD-lejátszók, melyekhez egy videomagnó árának kevesebb mint feléért is hozzá lehet már jutni. Az olcsó DVD-k elterjedésével a műfaj egyre nagyobb darabot szakít ki a filmpiacból, s a helyzetet nagyban súlyosbítja, hogy ma a nagyon sok olyan sajtókiadvány van a piacon, amelyekhez DVD-film jár sokszor ezer forint alatti áron.

A DVD megjelenéséig a filmforgalmazói üzletág sokkal egyszerűbb helyzetben volt, míg a VHS-hordozón mindegy volt, hogy mennyit gyártanak valamely műből, hiszen egy-egy példány ára nem függött a legyártott darabszámtól. A DVD esetében azonban minél magasabb az összes darabszám, annál olcsóbb egy-egy példány. Ahhoz, hogy a vállalkozás kifizetődő legyen, legalább kétezer darabbal kell számolni. A folyamatosan zuhanó árak azonban nemcsak a lakossági értékesítést, de lassan a kölcsönzői piacot is ellehetetlenítik. Mivel manapság csak a fanatikus gyűjtők vesznek meg teljes áron egy DVD-t, az akciók egyre hamarabb utolérik a nagyobb forgalmazók kiadványait is. Ennek, de főleg a feketepiacnak tulajdoníthatóan egyre ritkább a kölcsönzés. Az olyan kölcsönzők, mint például az Odeon is csak a nagy, több ezer címes választékával tud talpon maradni. A szakember szerint, ha a piaci tendenciák folytatódnak, legfeljebb öt-nyolc év jövő áll a tékák előtt – ez még a nagyokra is vonatkozik.

A budapesti tékák azonban még mindig sokkal jobb helyzetben vannak, mint vidéki társaik. Mivel a fővárosban több a lejátszó, a forgalom sokkal nagyobb, hamarabb meg is térülhet a kiadványokba fektetett pénz. Szakmai körök például azt állítják, hogy több tékás csak egy-egy kópiát vesz, arról készít több illegális másolatot. E az úgynevezett „szürkepiac” eltörpül a feketepiac okozta kár mellett. A DVD megjelenéséig a filmforgalmazói üzletág sokkal egyszerűbben működött, hiszen VHS-hordozón mindegy volt, hogy mennyit gyártanak valamely műből.

Végül, de nem utolsó sorban figyelembe kell venni hipermarketek térnyerését, ahol a nagy készletezés miatt az ajánlott fogyasztói ár alatt vásárolhatók meg a DVD-k is. A videotékák kora tehát lassan lejár, ugyanaz a folyamat megy végbe, mint amikor a kis mozik fokozatosan háttérbe szorultak a multiplexekkel szemben a kilencvenes években.

(Forrás: Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.