Évente 300 orvosi műhibaper indul

Kórházi berkekben köztudott: a patológiákon „beépített” emberek adják a tippeket ügyvédeknek a műhibaperekre. A kórházi vezetők a kárigények limitálását sürgetik: szerintük ugyanis tarthatatlan, hogy egy-egy orvosi hiba csőddel fenyegesse intézményüket. Az egészségügyi tárca becslése szerint ma évente körülbelül 300 műhibaper indul Magyarországon, az esetek közel 80 százalékában egyébként a betegnek ad igazat a bíróság.

MNO
2005. 04. 01. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tíz-, húsz-, de akár százmilliós orvosi műhibaperek ma már nem számítanak szenzációnak. De vajon a betegek érdekei, vagy inkább az ügyvédi haszon reménye tereli jogi útra az orvosi műhibákat? Tény, hogy egy-egy „bizonytalan előzményű” kórházi halálesetnél szinte azonnal ügyvédek nyilatkoznak, és „karolják föl” a hozzátartozók ügyét. Az orvosi műhibaperekben a kártérítés harminc-ötven százalékát is kifizethetik a páciensek ügyvédi munkadíjként. A szakma szerint a harminc százalék fölötti díjazás etikátlan.

Nemrég egy konferencián arról kérdeztek egy ügyvédet a hallgatók, milyen jutalékért védi ügyfeleit. Harminc-ötven százalékos díjazásról szólt a válasz. Kórházi berkekben köztudott: a patológiákon „beépített” emberek adják a tippeket. Ha egy „különös” haláleset történik, azonnal ott terem a „területileg illetékes” jogász is, hogy képviselje az ügyet. A kórházi vezetők a kárigények limitálását sürgetik: szerintük ugyanis tarthatatlan, hogy egy-egy orvosi hiba csőddel fenyegesse intézményüket.

Harmat György, a Madarász Utcai Gyermekkórház vezetője szerint alapvető gond, hogy a felperesnek nincs igazán mit veszítenie. A szakértői díjazások alakulása viszont már elgondolkodtató.

– A hivatalos orvosszakértők fizetsége annyira nevetséges – legfeljebb pár ezer forintot kapnak -, hogy honoráriumukat sokszor fel sem veszik – mondja a kórházszövetség szakértőjeként is illetékes orvos. Eközben a felperesek ügyvédei magánszakértőket bíznak meg, akár több százezer forintért, hogy kárigényüket alátámasszák.

– Ha egy drága autót totálkárosra törnek, vagy egy raktár porrá ég, több tízmilliót fizethet a biztosító, amikor viszont egy gyerek orvosi hiba miatt agysérüléssel jön a világra, és ezért ugyanekkora kárigénnyel élnek a szülők, mindenki felháborodik – mondja dr. Szűts Péter ügyvéd, aki szerint sem az eljárásnak, sem a honoráriumnak nincs köze az igény nagyságához. – Minden esetben az ügyfél és az ügyvéd közötti megállapodás kérdése, mekkora díjazást kap a kolléga, ennek legfeljebb a megbízási szerződésről szóló jogszabály szab határt, amely a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás arányosságából indul ki. Feltűnő aránytalanság címén akár utólag, az ügyvédi munka láttán perelhet a megbízó. Sok múlik azon, menynyi időt töltenek el, hány szakértői véleményt kérnek a kollégák, és azon is, hogy a per meddig húzódik.

Szűts Péter – több jogászkollégájával együtt – úgy véli: 15, különleges esetekben legfeljebb a 30 százalékos díjazás lehet a felső határ. Ennél magasabb összeg morálisan elfogadhatatlan, ahogy az is, hogy bárki megkeresse a leendő ügyfeleket. Annak ellenére, hogy sokan minden esetben kérnek fizetséget, Szűts szerint szerencsésebb, ha csak megnyert per után kérik a pénzt. Akkor viszont már nem illik változtatni az összegen.

– Az előre kialkudott százaléknak függetlennek kell lennie a megítélt összeg nagyságától – mondja az ügyvéd.

Az esetek közel 80 százalékában egyébként a betegnek ad igazat a bíróság. Az egészségügyi tárca becslése szerint ma évente körülbelül háromszáz műhibaper indul Magyarországon. A most folyó perekben összesen mintegy 1,3 milliárd forint a kártérítési követelés. Az itthon műhibaperben eddig megítélt legnagyobb kártérítési összeg százmillió forint volt.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.