Kapunk mi hideget, meleget

A Klímaváltozás Kormányközi Testület (IPCC) idei jelentése szerint 2100-ra mintegy 1,4 – 5,8 fokos globális felmelegedés várható. Mivel a globális folyamat különböző szélességi körökön különböző mértékű és irányú változást idéz elő, helyenként akár pozitív is lehet.

MNO
2005. 04. 01. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan sokféleképpen és sok helyütt nyilatkoznak az éghajlatváltozásról: látszólag mindenki ért hozzá, vagy legalábbis megvan róla a véleménye, a szakmabeliek hangját viszont ritkán lehet hallani. Erre volt ellenpélda a Millenáris Parkban a Fenntartható Magyarország beszélgetéssorozat keretében tartott előadás, amelyen Mika János éghajlatkutató, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa és Takács Sánta András, az ELTE ökológus oktatója beszélgetett a globális klímaváltozás aktuális kérdéseiről.

Az elmúlt, csaknem egy évszázad során a globális hőmérséklet mintegy 0,7 fokos növekedést mutatott. Bár a földtörténet során gyakran volt melegebb és hidegebb periódus, a jelenlegi folyamat a változás tempója miatt rendkívüli, és ez a jövőben a mostani tendenciát figyelembe véve még fokozódni fog – mondta Mika János.

A Klímaváltozás Kormányközi Testület (IPCC) idei jelentése szerint 2100-ra mintegy 1,4–5,8 fokos globális felmelegedés várható. A felmelegedés csak egy eleme a globális éghajlatváltozásnak. A bonyolult oda-vissza csatolási mechanizmus részeként egyes területeken lehűléssel kell számolni. Így például Észak-Amerika és Európa egyes részein is, ahol a Golf-áramlat fűtőhatásának csökkenése hidegebb éghajlatot hoz majd. Mika viszont hozzátette, hogy ez a lehűlés a másutt jelentkező felmelegedéshez képest jóval kisebb mértékű lesz.

Mivel a globális folyamat különböző szélességi körökön különböző mértékű és irányú változást idéz elő, helyenként akár pozitív is lehet – mondta Takács Sánta András. Példaként a fagyos régiókat említette, ahol az enyhébb klíma következtében kitolódik a gazdaságilag hasznosítható terület határa. Egyes részeken az enyhébb telek csökkenthetik a fűtési költséget, ugyanakkor a melegebb nyár és az egyre terjedő légkondicionáló-használat miatt megnő a nyári energiafogyasztás. Mivel a negatív hatások áttételesen igen messzire is kihatnak, súlyuk jelentősebbnek tűnik a pozitív változásokéhoz képest. A tengerszint megemelkedésével ugyanis sok part menti területi és sziget kerül víz alá, ami népvándorlást idéz elő és olyan területeken is generálhat társadalmi és gazdasági problémákat, ahol a klímaváltozás közvetlen hatása nem lenne jelentős.

A kutatások szerint Magyarországon a nyári átlaghőmérséklet 2100-ra mintegy 1,5–2 fokkal magasabb lesz, viszont a téli hónapokban nem várható jelentősebb változás. Bár a csapadék a jelenlegihez képest csökken, mégsem ez okozza a legfőbb problémát, hanem annak szélsőséges időbeli és térbeli eloszlása.
A folyamat megállítására irányuló nemzetközi együttműködésben előrelépésnek tekinthető, hogy idén – hosszas vajúdás után és igencsak megcsonkítva – életbe lépett a kiotói egyezmény, amelyben a részt vevő országok vállalják, hogy 2008-ra az üvegházhatású gázok kibocsátását 5,2 százalékkal csökkentik a kilencvenes évek szintjéhez képest. Kérdés, hogy mennyire lehet eredményes a folyamat, ha olyan nagy kibocsátók, mint az Amerikai Egyesült Államok távol maradnak. Takács hozzátette, hogy mivel a szén még mindig a világ energiahordozóinak mintegy háromnegyedét adja, és tulajdonképpen az egész gazdasági rendszer erre épül, igen nehéz átállni a kevésbé szennyező energiahordozókra. Bár a politikai lépések jelentős változáshoz vezethetnek, végső soron mégis az egyének döntése fontos, amelyet fogyasztóként a környezeti szempontokat (is) figyelembe véve hoz(hat)nak – tette hozzá Takács.

Az ENSZ égisze alatt 1988-ban hozták létre a Klímaváltozás Kormányközi Testületét (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), amely időről időre összefoglalja a problémakör tudományos vonatkozásait. Eddig 1990-ben, 1996-ban és 2001-ben adtak ki jelentést; a legújabb idén májusban jelenik meg.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.