Kivégezhetik a román túszokat Irakban

Ma délután öt órakor jár le az elrabolt román újságírók fogvatartói által adott négynapos ultimátum. A túszejtők az újságírók életéért cserében a román katonák Irakból való kivonását kérték. A bukaresti kormány egyelőre hajthatatlan: nem távoznak Irakból.

MNO
2005. 04. 26. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániának kell kimondania az utolsó szót az Irakban állomásozó 800 katona ügyében – jelentette ki Adam Ereli amerikai külügyi szóvivő néhány órával azelőtt, hogy lejárna az Irakban román újságírókat túszul ejtő emberrablók által szabott határidő. Adam Ereli aláhúzta: jó okuk van feltételezni, hogy Románia folytatja a szoros együttműködést Amerikával és a többnemzetiségű erőkkel a „terrorizmus elleni harcban”.

Ma délután öt órakor jár le az elrabolt román újságírók fogvatartói által adott négynapos ultimátum. A túszejtők nehéz helyzet elé állították a hatóságokat, hiszen az újságírók életéért cserében a román katonák Irakból való kivonását kérték. Mind a közvélemény, mind a politikai pártok megoszlanak a román békefenntartó csapatok további iraki állomásoztatása ügyében.

A három újságíró: Marie-Jeanne Ion, a Prima TV újságírója, operatőre Sorin Dumitru Miscoci és a Romania Libera napilap munkatársa, Eduard Ovidiu Ohanesian sorsa nem irigylésre méltó: mint azt a mediatica.ro is megírta, a román hatóságoknak azonban eszük ágában sincs eleget tenni a román újságírókat foglyul tartó iraki terroristák követeléseinek. Sem a 30 millió dolláros váltságdíjat nem akarják kifizetni, sem a román katonákat nem akarják onnan hazavezényelni.

– A terroristák az ilyen jellegű ultimátumok megfogalmazásával próbálnak hatni az adott ország közvéleményére, és általa a hatóságokra. Nem engedünk – mondta Cãlin Popescu Tãriceanu román kormányfő.

Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió közben videofelvételt sugárzott, melyen az egyik túszul ejtett nő tiltakozásra szólítja fel a román népet a kormány álláspontja ellen – írja a Reuters. Pénteken ugyanez a hírállomás sugárzott felvételt a három román újságíró iraki elrablóiról és közölte: az emberrablók négy napot adtak Romániának, hogy kivonja csapatait a közel-keleti országból. Ha nem teljesítik a túszejtők követeléseit, azok végeznek foglyaikkal – hangzott el az adásban.

Dan Voiculescu, a Román Humanista Párt elnöke cserét ajánlott a fogvatartóknak: engedjék szabadon a három újságírót, helyüket inkább ő veszi át. A politikai szakértők azonban nem díjazták Voiculescu nagylelkű ajánlatát, valamennyien egyetértenek abban, hogy a humanisták elnöke ebből a szerencsétlen helyzetből csak hasznot akar húzni pártja imidzse számára. Időközben nemcsak az újságírószövetségek, hanem az egyetemisták különböző csoportjai is az elrabolt újságírók melletti szolidarítás-tüntetéseket szerveztek országszerte – írja a hirek.ro a kolozsvári Szabadság című napilapra hivatkozva.

A válságstáb éjszakába nyúló, több mint ötórás ülése után a ma reggeli órákban Traian Bãsescu elnök is megjelent a túszügy legújabb fejleményeivel kapcsolatos hírekre váró riporterek és az eltűnt újságírók családtagjai, valamint a túszokkal való szolidaritásuk kifejezéseképpen, a Cotroceni-palota előtt tüntető újságírók között. Az államfő szavaiból kiderült: a túszok már nem eredeti elrablóik, hanem egy másik csoport kezében vannak, és a kialakult helyzet „nagyon kényes„. Bãsescu bizalmat kért a túszok családtagjaitól, és leszögezte: a hatóságok igyekeznek elkerülni „a legnagyobb válságot”. „Az a célunk, hogy a klasszikus eljárásokkal menekítsük ki a fogságba esett újságírókat„ – közölte Traian Bãsescu.

Időközben a CURS egy olyan felmérést adott közre, amely szerint a románok 70 százaléka az iraki csapatkivonás mellett foglal állást. Az INSOMAR közvélemény-kutatásában az adatok ettől erősen eltérőek, eszerint a megkérdezettek 40 százaléka vélekedik úgy, hogy a kormánynak azonnal vissza kell vonnia a katonákat Irakból, 42 százaléka pedig úgy válaszolt: továbbra is fontos a román békefenntartók iraki jelenléte. Tegnap több százan az utcára is vonultak, hogy kifejezzék szolidaritásukat az elrabolt újságírókkal.

hirek.ro, mediatica.ro, Szabadság, reuters

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.