Csak úgy lehet átfogó adóreformot, érdemi tehercsökkentést végrehajtani, ha megerősítik az APEH ellenőrzési kapacitásait – véli Vadász Iván. A Magyar Adótanácsadók Egyesületének alelnöke hozzáteszi: nemcsak az a baj, hogy folyamatosan fogy az adóhivatal létszáma, hanem az is, hogy nagyon kevesen vannak azok az adóellenőrök, akik munkájukat a helyszínen végzik. Az apparátus nagy részének a hivatalon belüli munka tölti ki az idejét, pocsék az APEH költségvetése és rossz a struktúrája – magyarázza Vadász Iván.
Az APEH adatai szerint az adóellenőrök száma 2002. december és 2005. február között folyamatosan, összesen 562 fővel, 2782 főre csökkent, igazodva a költségvetésből folyósított forrásokhoz. Az idén három százalékkal kevesebb pénz áll rendelkezésre a tavalyinál személyi juttatások és járulékaik címén, miközben az adóellenőrök átlagilletménye hat százalékkal emelkedett. Regionális összehasonlításban is több revizorra lenne szükség, igaz, összevethető adatok csak a 2000-es évre állnak rendelkezésre. Csehországban például valamivel több, mint hárommillió magánszemélyt tartottak nyilván adóalanyként, Magyarországon ennek a másfélszeresét. Ezzel szemben a cseh adóhatóság létszáma valamelyest meghaladja a magyarországi adatot, és ugyanez a helyzet – arányait tekintve – a szlovákok esetében is.
Vadász Iván szerint azonban a jelenleginél már néhány százzal több adóellenőrrel is növelni lehet az ellenőrzési kapacitást.
A lap információi szerint egyébként – az APEH ellenőrzési ügyekben illetékes elnökhelyettesének, Varga Árpádnak a március 16-i felmentése után – április elsejétől további személyi változások is zajlanak a hivatalban: az ellenőrzési főosztályvezetőt (Ferenczy Juditot) és a tervezési főosztályvezetőt (Söllei János) is felmentik tisztségéből.
Azonnali hatállyal menesztik ma az APEH-tól Söllei János tervezési és Ferenczy Judit ellenőrzési főosztályvezetőket. A Magyar Nemzet úgy tudja: az elbocsátásokat Juhász István, az adóhatóság új alelnöke (a március közepén hasonló módon menesztett Varga Árpás utódja) intézi Draskovics Tibor pénzügyminiszter közvetlen irányításával. Az elbocsátásokról még Szikora János APEH-elnök sem tud, amelynek oka, hogy kettős hatalom alakult ki a szervezetnél. Szikora Veres János, a miniszterelnök kabinetfőnökének jelöltje volt, Juhász pedig a pénzügyminiszteré. Egyes hírek szerint Draskovics legnagyobb riválisa a pénzügyi tárca vezetéséért éppen Veres, aki korábban a PM államtitkára volt.
Emlékezetes: az APEH korábbi elnöke, Király László György február 16-án nyújtotta be lemondását a pénzügyminiszternek. A Magyar Nemzet korábban megírta: Draskovics Tibor és az adóhatóság elnöke között az áfa-visszatartás miatt alakult ki ellentét. A tárcavezető ezek után Szikora Jánost, az APEH Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei igazgatóját jelölte ki az adóhatóság élére.
Forrás: Világgazdaság

A malom, amit egy város siratott – fotókon a lángoló múlt