Európai Bizottság: bizalmatlansági indítvány Barroso ellen

Az indítvány beterjesztésének közvetlen oka az volt, hogy több képviselő szerint Barroso nem tisztázta megfelelően, miért fogadott el görögországi hajóutat egy üzletembertől, aki ezután jelentős uniós támogatáshoz jutott. Hans-Gert Pöttering szerint kártyavárként omlik össze az előterjesztők érvelése.

MNO
2005. 05. 25. 15:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság több tagja is megjelent a 77 képviselő által kezdeményezett, José Manuel Durao Barroso vezette testület elleni bizalmatlansági indítvány parlamenti vitáján. Az indítvány beterjesztésének közvetlen oka az volt, hogy ezen képviselők szerint Barroso nem tisztázta megfelelően, miért fogadott el görögországi hajóutat egy üzletembertől, aki ezután jelentős uniós támogatáshoz jutott.

Josep Borrell házelnök az ülés elején bejelentette, hogy bár egyes képviselők visszavonták aláírásukat az indítványról, még mindig megvan a szükséges létszám, a bizalmatlansági eljárás tehát továbbra is folyamatban van.

Az előterjesztők nevében a magát euroszkeptikusnak minősítő Nigel Farage szólalt fel. Ő többek között azt mondta, nem vádolja a Bizottságot korrupcióval, viszont átláthatóságot és ennek biztosítására megfelelő eljárásokat követel az uniós intézményekben. Szerinte szükséges lenne meghatározni, milyen ajándékokat fogadhat el egy uniós biztos. Farage úgy vélte, a frakciók vezetői megengedhetetlen nyomást gyakoroltak egyes képviselőkre azért, hogy vonják vissza aláírásukat a bizalmatlansági indítványról, illetve ne is csatlakozzanak hozzá.

Barroso populistának, demagógnak, cirkusznak minősítette az indítványt. A Bizottság elnöke szerint valójában az unió intézményei elleni támadásról van szó. „Ezt nem fogadhatjuk el!”, mondta Barroso.

A bizottsági elnök szerint minden alapot nélkülöz a bizalmatlansági indítvány. Barroso azt mondta, máskor is megjelent a Parlament előtt, nincs szó tehát arról, hogy csak egy ilyen indítvánnyal lehetett őt becsalogatni a plenáris ülésre. A politikus az EP Elnökök Konferenciája döntésére hivatkozott, amely nem találta szükségesnek, hogy további tájékoztatást adjon az ügyről. Barroso mindenesetre elismételte, hogy tavaly nyáron régi családi barátja meghívására vett részt egy hajókiránduláson, és nem volt tudomása az ő üzleti ügyeiről. A bizottság feje szerint ezért nincs szó összeférhetetlenségről.

Az ülésen felszólaltak a pártok frakcióvezetői is

Hans-Gert Pöttering emberileg és politikailag is elfogadhatatlannak, „a mi kontinensünk elleni támadásnak” nevezte az indítványt. Szerinte kártyavárként omlik össze az előterjesztők érvelése, ugyanis a mostani bizottsági elnök 2004. augusztus 2-án vett részt a hajókiránduláson, a Bizottság szeptemberben döntött a támogatás megadásáról, maga Barroso viszont csak novemberben foglalta el az elnöki posztot.

Martin Schulz azt mondta, nem politikai célok vezérlik az előterjesztőket, ők csupán magukra szeretnék irányítani a figyelmet. „Csak a show kedvéért csinálták” – vélekedett a szocialista frakcióvezető, aki pártja nevében egyértelműen a bizalmatlansági indítvánnyal szemben foglalt állást.

Graham Watson egyenesen azt mondta, a liberálisok nevetségesnek tartják az indítvány aláíróit. Ők – vélte Watson – megpróbálják hitelteleníteni az Európai Bizottságot. Ráadásul éppen a Parlamentben, amely az átláthatóság egyik jelképének számít – tette hozzá a liberális frakcióvezető.

A bizalmatlansági indítványról a képviselők a következő plenáris ülésen, június 6. és 9. között szavaznak.

Forrás: stop.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.