Felemás uniós tapasztalatok

Sem a túlzott félelmek, sem a túlzott várakozások nem váltak valóra – értékelték egy éves uniós tagságukat a „Visegrádi országok” szakszervezeti vezetői. Bár a problémák - magas munkanélküliség, a gazdasági növekedéstől elmaradó bérek, mélyülő társadalmi különbségek - közösek, Magyarországhoz képest sok területen jobb a helyzet a környező országokban.

Bákonyi Ádám
2005. 05. 23. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a túlzott félelmek, sem a túlzott várakozások nem váltak valóra – így értékelték egy éves uniós tagságukat a témáról szóló budapesti konferencián a „Visegrádi országok” szakszervezeti vezetői. A cseh, a szlovák, a lengyel munkavállalók és képviseleteik alapvetően ugyanazokkal a problémákkal néznek szembe, mint a magyarok: magas munkanélküliség, alacsony foglalkoztatottság, a gazdasági növekedéstől elmaradó bérek, mélyülő társadalmi különbségek, a nyugdíj és az adó-rendszer, valamint az egészségügy – többek által idézőjelbe tett – refomja.

Országonként persze más, Magyarországhoz képest pedig sokszor jobb a helyzet: a cseh érdekvédők 4 százalékos gazdasági növekedésről, 2-3 százalékos inflációról, reálbéremelkedésről, és arról számoltak be, hogy résztvehettek és bele is szólhattak a reform-folyamatokba. Lengyelországban és Szlovákiában is inkább pozitívként értékelik az egy éves uniós tagságot, utóbbi ország érdekvédői azt kifogásolták, hogy számos kérdésben már nem a hazai törvénykezés rendelkezik. Bár adóreformja, egykulcsos adórendszere miatt a versenyképességgel kapcsolatban pozitív példaként emlegetik szlovákiát, az ottani szakszervezetek tapasztalata szerint a változások éppen a munkavállalók, és a nyugdíjasok számára volt kedvezőtlen. Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke ki is jelentette: nem támogatják az egykulcsos adórendszer tervezett bevezetését.
Érdekérvényesítő képességükkel kapcsolatban a cseh szakszervezeti vezetők úgy fogalmaztak: az egyre több külföldi tulajdonú cégeknél nyilván nem lehet mindig sztrájkolni. Nemrég azonban egy külföldi autógyátó vállalatnál munkaügyi konfliktus alakult ki, és a sikeres demonstráció után hétszázan léptek be a szakszervezetbe. – A taglétszám növelésére akciókészség és markáns tárgyalás a legjobb módszer – jegyezték meg. A szlovák érdekvédők úgy fogalmaztak, hogy míg a nyugat-európai szakszervezetek száz év óta, addig a kelet-európaik tizenöt éve harcolnak a kapitalizmus ellen, így kevesebb tapasztalatuk van az újfajta érdekérvényesítésben.

Ismert: az MSZP-SZDSZ kormány munkavállalóknak tett legtöbb ígérete – munkaidő csökkentés, folymatos bérfelzárkóztatás, 3-400 ezer új munkahely teremtése stb – nem valósult meg. Tömeges elbocsájtásokra került sor az állami tulajdonú vállalatoknál és a közszférában – ahol a tavalyi 13. havi fizetést is elvették – ám az Orbán-kormány alatt oly éber szakszervezetek eddig egyetlen alkalommal hírdettek komoly sztrájkot, demonstrációt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.