Belső piac, külső érdek: Ukrajna előjogai az uniós forrásokhoz

Az EP elképzelései között szerepel az Európai Unió egységes belső piacának mielőbbi, még az uniós csatlakozása előtti megnyitása Ukrajna javára. Még akkor is, ha ez szembemegy a szabályokkal, a tagállami érdekekkel és az európai egységgel.

Forrás: XXI. Század Intézet2025. 04. 30. 12:22
Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével Fotó: Nicolas Economou Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiélezett viszonyok között kezdődnek hamarosan a többéves pénzügyi keretről (MFF) szóló tárgyalások. Az Európai Parlament előzetes elképzeléseit tartalmazó jelentéstervezetről, amelyet Siegfried Mureşan román néppárti és Carla Tavares portugál szociáldemokrata képviselő terjesztett elő, a jövő héten szavaz az Európai Parlament plenáris ülése. Az uniós tagországok versenyképességének megerősítéséről ismét kevés szó esik, Ukrajna uniós tagságát és az ebből eredő pénzügyi szükségletek fedezésének elsőbbségét azonban tényként kezeli a jelentés. 

(Fotó: XXI. Század Intézet)

Petri Bernadett, a XXI. Század Intézet kutatója elemzésében azt vizsgálja meg, hogyan erőltetnék az Európai Parlamentben Ukrajna gyorsított integrációját már a jelenlegi költségvetési tárgyalások során is.

Ukrajna EU-csatlakozása prioritás az új uniós költségvetésben

A parlament javaslata a megszokott módon a közös EU-s költségvetés bővítését, a nemzeti szempontok háttérbe szorítását és az európai szintű „jogállamisági értékalapú”, vagyis a politikai elvárásokhoz kötött forráselosztás fokozását szorgalmazza. 

A jelentés újra megerősíti az uniós közös hitelfelvétel szükségességét, a parlament ugyanis minden eddiginél nagyobb közös költségvetéssel tervez, aminek indokaként azonban nem az Európai Unió versenyképességét, hanem Ukrajna EU-csatlakozását és az abból eredő hatások kezelését jelöli meg a dokumentum. 

„Az Európai Parlament (…) üdvözli az Ukrajna tagjelölt státus megadására vonatkozó döntést, és ragaszkodik ahhoz, hogy rendelkezésre kell bocsátani a csatlakozási folyamataik támogatásához szükséges forrásokat. Hangsúlyozza, hogy az Ukrajnának nyújtott előcsatlakozási támogatásnak el kell különülnie a makrogazdasági stabilitásra, az újjáépítésre és a háború utáni helyreállításra irányuló pénzügyi támogatástól, és azt ki kell egészítenie, mivel ezekben az esetekben a szükségletek sokkal jelentősebbek és összehangolt nemzetközi erőfeszítést igényelnek, amelynek fontos részét kell képeznie az uniós költségvetésből nyújtott támogatásnak.” – fogalmaz a szöveg.

Ukrajna teljes jogú EU-tagságát az Európai Bizottság legkésőbb 2030-ra, tehát az új többéves pénzügyi keret indulásának első éveire tervezi. Uniós tagként az ország hét év alatt akár csaknem százmilliárd euróra is jogosult lehet a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében. Ez a jelentős összeg más tagállamok, például Magyarország számára több mint évi másfél milliárd eurós veszteséget jelenthet a kieső agrárforrások miatt.  Emellett az EU egészére nézve Ukrajna csatlakozásának teljes költsége elérheti a 2,5 ezermilliárd eurót, ami a 2025-ös uniós költségvetés csaknem tizenháromszorosának felel meg. Ezek a számok jól mutatják, hogy Ukrajna integrációja jelentős pénzügyi átcsoportosításokat igényelne az EU költségvetésében.​ Az Európai Parlament legújabb elképzelései szerint azonban az unió belső piaca már a teljes jogú csatlakozást megelőzően is megnyílhatna Ukrajna számára, ami újabb jelentős pénzügyi terheket róna az EU költségvetésére, és újraértelmezné a forráselosztás elveit már a jelenlegi, 2027-ig tartó költségvetési ciklusban.

Az Európai Parlament tehát a tagállamok érdekeivel és az EU alapelveivel szembemenve is haladna tovább Ukrajna gyorsított csatlakozásának útján.

A teljes elemzés IDE KATTINTVA olvasható. 

Borítókép: Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.