Királycsináló libikóka – az SZDSZ ki- és betart

Horn Gábor csak egy élõ emberhez akarta hasonlítani azt a fantomképet, ami köztársasági elnök jelöltként fölrajzolható, amikor arról beszélt, hogy az SZDSZ támogatna egy Sólyom László típusú elnököt - mondta Pető Iván, a liberális párt ügyvivője. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor arról beszélt: a szocialistáknak mindent meg kell tenniük azért, hogy Szili Katalin legyen az államfő.

Ottlik Judit
2005. 05. 25. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ nem foglalkozott Sólyom László kérdésével, mivel nincs ilyen jelölt. Ebben a pillanatban Szili Katalinon kívül nincs más jelölt, ezért az SZDSZ természetesen csak azzal foglalkozik, ami van – monda Pető Iván, az SZDSZ ügyvivője a közszolgálati televízió egy ma reggeli műsorában.

Amit Horn Gábor tegnap reggel itt mondott, annak az volt a lényege, hogy Sólyom László tiszteletreméltó ember, és az SZDSZ tiszteli az olyan embereket, aki szuverén gondolkodásúak, és azt feltételezi, ha Sólyom László köztársasági elnök lenne, akkor szuverén módon viselkedne. Tehát arról, hogy az SZDSZ támogatná-e egy ma nem létezõ jelöltet, arról nem, nem beszélt, és az SZDSZ nem is foglalkozott ezzel – értelmezte Horn Gábor szavait az ügyvivő. Hozzátette: sem Horn Gábor, sem én, sem senki más nincs abban a helyzetben, hogy arról beszéljen, hogy az SZDSZ mit tenne abban az esetben, ha Sólyom László jelölt lenne. Véleménye szerint Horn Gábor csupán egy élõ emberhez akarta hasonlítani azt a fantomképet, ami köztársasági elnök jelöltként fölrajzolható.

A tegnapi négypárti egyeztetés nem közelítette az álláspontokat, az MSZP továbbra is kitart Szili Katalin jelölése mellett, éppen ezért a kormánykoalíció között fölösleges egy újabb egyeztető megbeszélésnek – mondta Pető Iván. Hozzátette: miután az MSZP-nek, a Fidesznek sincs annyi képviselõje a parlamentben, hogy egyedül köztársasági elnök jelöltet tudjon választani, ezért annak aki jelöl, meg kell gondolnia azt, miként indulnak neki a második fordulónak, azért nem a harmadiknak, mert ott már új jelölt neve nem merülhet föl.

Emlékezetes: a tegnapi egyeztetésen a liberálisok azt javasolták, hogy június 6-án, az államfőválasztás első fordulóját követően a pártok ismét üljenek tárgyalóasztalhoz, ha ugyanis a jelöltek nem kapják meg a képviselők szavazatának felét sem, akkor még mindig van lehetőség új jelöltet állítani.

Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy megteheti-e az SZDSZ, hogy másodszor sem állt a szocialista jelölt mögé, s ezáltal az MSZP lealázó helyzetbe kerülne a liberális akarat folytán, Pető Iván úgy válaszolt: az MSZP-ben van néhány, anti-liberális beállítottságú ember, aki nem szereti az SZDSZ-t ab ovo, ilyenek Hegyi Gyula, Suchmann Tamás. Pető szerint ők rosszul értelmezik a helyzetet, mert a közös jelölés az közös jelölést jelent, és nem azt jelenti, hogy az egyik párt hoz egy személyi döntést, és a másik párt vagy elfogadja, vagy kellemetlen helyzetbe hozza az adott pártot.

Ilyen helyzetben bizony egy politikusnak meg kell fontolni, hogy visszalépjen, mert nemcsak a köztársasági elnök jelölésrõl van szó. tehát az az MSZP ügye, hogy hogy oldja meg ezt a kérdést, Tehát sokféle megoldás kínálkozik. Ha nincs kompromisszum készség, hanem mindenki ragaszkodik a maga egyedül kialakított elképzeléséhez, akkor ebben a kérdésben rossz képet mutat a magyar politika, ami senkinek nem érdeke.

Pető Iván közölte: az SZDSZ informálisan sem tárgyalt a szocialistákkal olyan jelöltről, aki se nem Szili Katalin, se nem Sólyom László.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyanakkor egy szocialista rendezvényen úgy fogalmazott: a szocialisták meg fogják oldani Szili Katalin megválasztását, melynek érdekében a kormányfő szerint mindent meg kell tenni.
.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.