Nyolcperces ítélet egy fogyatékos sorsáról

Továbbra sem javult a nők helyzete, hiszen a kormány a korábbi tervekkel ellentétben nem készített jogszabályt a családon belüli erőszak megfékezésére – olvasható az Amnesty International (AI) 2005. évi jelentésében. Az emberi jogi szervezet szerint Magyarországon sérülnek a mentálisan visszamaradottak jogai, és még mindig gyakoriak a rendőri túlkapások is.

MNO
2005. 05. 25. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán hozta nyilvánosságra 2005. évi jelentését Magyarországról az Amnesty International (AI) emberi jogi szervezet. A dokumentum szerint továbbra is aggodalomra adnak okot a – részben romákkal szembeni – rendőrségi bántalmazások és a fogvatartási körülmények.

Az Amnesty szerint komoly probléma Magyarországon a nők elleni családon belüli erőszak létezése és az is, hogy a kormány nem hozott jogszabályokat ennek megfékezésére. A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen egyesület által gyűjtött adatok tanúsága szerint hetente legalább egy nőt öl meg partnere. Az emberi jogi szervezet szerint 2003 áprilisában egy parlamenti határozat kötelezte a kormányt arra, hogy 2004 márciusáig hozzon törvényt a távoltartásról, és létesítsen menhelyeket a bántalmazott nők számára. A kormány azonban elmulasztotta ennek és a határozatban foglalt kilenc másik követelménynek a megvalósítását.

A romák helyzetével kapcsolatban az AI azt írta, hogy az országban fontos jogi lépéseket tettek a fajgyűlölet elleni fellépés érdekében. A Fajgyűlölet és Intolerancia Elleni Európai Bizottság (ECRI) jelentésére támaszkodva azonban az AI úgy véli, hogy ennek ellenére a fajgyűlöletből eredő erőszak, köztük rendőrségi bántalmazások továbbra is problémát jelentenek. Az ECRI szerint a roma kisebbség változatlanul súlyos hátrányokat szenved az élet legtöbb területén.

A jelentés foglakozik a mentális sérültek jogaival is. Az Amnesty a Központ a Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvány (MDAC) tanulmányára hivatkozva állítja, hogy sérülnek a kényszergyógykezelésre ítélt, mentálisan sérült emberek jogai, a bírósági felülvizsgálatok nem feleltek meg a magyar és nemzetközi normáknak. A kirendelt védők sok esetben nem vizsgálták a bíróságnak bemutatott bizonyítékokat, csak ritkán találkoztak ügyfelükkel. A felülvizsgálati eljárások átlagosan kevesebb mint 8 percig tartottak – írta a jelentés.

Egyesült Államok: jogsértések a terrorellenes harc miatt

A terrorellenes háború jegyében az Egyesült Államok által elkövetett emberi jogsértések veszélyes klímát teremtettek, és a világ minden térségében visszaélésekre bátorították a kormányokat – állapította meg világjelentésében az Amnesty International, amely kirívó jogtiprásokról számol be egyebek mellett Romániában és Oroszországban.

Az emberi jogi szervezet jelentése szerint megállapítható, hogy a 2001. szeptember 11-ei egyesült államokbeli terrortámadások óta az emberi jogok nemzetközi szabályrendszerét folyamatosan ássák alá kormányok és fegyveres csoportok egyaránt.

Az AI támadta az amerikai kormány gyakorlatát. A jelentés szerint az Egyesült Államok „messze nem az emberi jogok érvényesítésének az a világbajnoka, amelynek beállítja magát„. Változatlanul külföldi őrizetesek százai raboskodnak vádemelés és bírósági eljárás nélkül a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton, és az amerikai kormány nemzetközi jogot sért azzal, hogy elutasítja a genfi konvenció alkalmazását e foglyokkal szemben, és megtagadja tőlük az ügyvédi segítséget.

Forrás: origo.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.