Tavaly majdnem ötezer panasz érkezett az állampolgári jogok országgyűlési biztosához, körülbelül 10 százalékkal több, mint az előző évben. Lenkovics Barnabás elmondta, hogy az egészségbiztosítást, a nyugdíjbiztosítást és a munkaügyet érintő kifogásokból volt a legtöbb. Az emberek leginkább a helyi polgármesteri hivatalok intézkedéseit vagy éppen az intézkedés elmaradását sérelmezték.
Takács Albert, helyettes ombudsman olyan ügyekről beszélt, amelyekben álláspontját nem tudta elfogadtatni, de fenntartja. Ilyen az, hogy szerinte még a parancsokra épülő rendőrségnél se lehessen emberekről bármiféle indoklás nélkül döntéseket hozni. A médiahatósággal abban nem ért egyet, hogy ott gyakran egy-egy műsoron is számon kérik a kiegyensúlyozott tájékoztatást, míg őszerinte ez a követelmény a műsorfolyam egészére érvényes.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos rekord mennyiségű beadványt kapott. Egyre több munkáltató figyelteti meg dolgozóit, a bankok, a közüzemek, a távközlési szolgáltatók pedig gyakran törvénytelenül kezelnek adatokat. Ez ellen a biztos nemrég kapott új hatáskörét kihasználva fellép, a panaszok 40 százalékát találja jogosnak. Megakadályozta például, hogy egy cég a munkahelyi vezető hívására kábítószertesztet végezhessen a dolgozókon, vagy hogy a fogyasztóvédelem által elmarasztalt cégek névsorát üzleti titokra hivatkozva ne közöljék.
Kaltenbach Jenő, a kisebbségi jogok biztosa arra figyelmeztetett: jövőre nem lehet alkotmányosan megválasztani a kisebbségi önkormányzatokat, ha az Országgyűlés nem fogad el új törvényt erről.
Az országgyűlési biztosok munkájáról a frakciók és a kormány is dicsérőleg nyilatkoztak, bár az Igazságügyi Minisztérium nem minden ajánlásukkal ért egyet. Arra a panaszra a kormány képviselője nem reagált, hogy az ombudsmanok által használt épület tulajdonjoga több parlamenti határozat ellenére még mindig rendezetlen.
Magyar Rádió

Határozottan reagált a rendőrség Hadházy legújabb terveire