Vagyonvadász egység alakul – Újra megnyílnak az olajügyek aktái?

Vagyonfelderítő osztály alakul július elsejével a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szervezetében – írja a Népszabadság. Feladatuk a bűnös úton szerzett vagyonok felkutatása, lefoglalása és elkobzása lesz. Nem kizárt, hogy újra előveszik az olajügyek és más nagy port kavart esetek aktáit.

MNO
2005. 05. 31. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bűnös úton szerzett vagyonok felkutatása, lefoglalása és elkobzása sosem tartozott az igazságszolgáltatás sikerágazatai közé. 1990 és 2000 között az ORFK adatai szerint csupán három olyan év volt, amikor a vagyon elleni bűncselekményekkel okozott kár megtérülése meghaladta a tíz százalékot. Ha sikerült is egy adott ügyben elfogni és bíróság elé állítani a bűncselekmény elkövetőit, a pénzük – amit másoktól loptak, raboltak, sikkasztottak vagy csalással szereztek – megmaradt, s ha ők vagy szabadlábon lévő társaik jól fektették be, akár kisebb vagyonná duzzadhatott, mire büntetésüket kitöltötték.

Egyebek között e gyakorlat megszüntetése lesz a feladata a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) keretei között július elsejével megalakuló vagyonfelderítő osztálynak, amely – ha sikeres lesz – évente akár több tízmilliárd forintnyi vagyontól is megfoszthatja a kisebb-nagyobb bűnszervezeteket.

A vagyonfelderítő osztály többségét volt adónyomozók alkotják majd – mondta a Népszabadságnak Dénes Tamás, az NNI osztályvezetője, aki július elsejétől a Vagyonvadász egység munkáját irányítja. A vagyonvadászok többsége így kellő tapasztalatokkal rendelkezik arról, hogy mit kell figyelniük, keresniük, ha a bűncselekményből származó pénz nyomára akarnak jutni.

A vagyonfelderítő osztály legnehezebb feladata várhatóan a szervezett bűnözői csoportok és a nagy gazdasági bűncselekmények, illetve csalások elkövetői által tisztára mosott milliók, milliárdok felkutatása lesz – írja a lap. Az alapügyekben eljáró nyomozókkal együttműködve keresik majd a bűncselekményekből származó pénzeket, egészen az alapügy elévüléséig. Így előfordulhat, hogy megvizsgálnak majd egy-két, már feledésbe merült régi nagy olajügyet és más, egykoron nagy port kavart gazdasági ügyet is, amelyekben mindeddig nem sikerült kideríteni, hogy mi lett a bűnös úton szerzett pénzek sorsa. Az egység jelentőségét növeli, hogy megtörténhet: egyes esetekben a rendőrségnek nem sikerül majd bebizonyítania, hogy egy adott ügyben pontosan ki és mit követett el, azt azonban igen, hogy a potenciális gyanúsítottak bűncselekményből származó pénzt forgattak be a vállalkozásukba, vagy abból halmozták fel személyes vagyonukat. Azt majd a bírói gyakorlat dönti el, illetve alakítja ki, hogy például mi lesz a sorsa azoknak a legális tevékenységet folytató cégeknek, amelyek alaptőkéjét például egy bankrablás zsákmányából tették le.

Ugyancsak milliárdokat kellene visszaszerezni azoktól a vállalkozásoktól is, amelyek számlagyáraktól vásárolt hamis számlákkal követnek el adó- és társadalombiztosítási csalásokat. A munkaügyi felügyelőségekkel közösen lépnek majd fel a Vagyonvadászok az alkalmazottaikat feketén foglalkoztató, illetve minimálbéren bejelentő munkaadókkal szemben. Dénes Tamás szerint a hatályos jogszabályokat úgy volna célszerű módosítani, hogy a – többnyire kényszerből – feketén vagy részben feketén dolgozó munkavállalók ellen semmiféle eljárás ne indulhasson akkor, ha együttműködnek a hatóságokkal. Törvényi felhatalmazás alapján hasonló szabályt követnek a hatóságok néhány éve a vesztegetések hatékonyabb felderítésére és bizonyítására is. A megvesztegetett köztisztviselők, közalkalmazottak s hatósági személyek ellen nem indult eljárás, ha mint passzív vesztegetők – vagyis megvesztegetettként – megvesztegetésük tényét ők maguk jelentették be a hatóságoknak, és a későbbiekben együttműködtek velük az aktív vesztegetők leleplezésében.

Mindemellett a titkos eszközökkel nyomozó Vagyonvadászok dolga lesz a cégátjátszások (fantomizálások) felderítése és annak bizonyítása, hogy egy adott esetben a fiktív cégeladás kizárólag azért történt, hogy az eladónak ne kelljen adót és tb-járulékot fizetni.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.