Forradalom készül az MSZP-ben?

"Kisebbségi kormányzás nincs, nem lehetséges és értelmetlen" - mondta az MSZP elnöke a párt pécsi társadalompolitikai tagozatának ülését követően. A tanácskozás előtt megjelent elemzések szerint „forradalmi hangulat” uralkodott az MSZP-ben.

MNO
2005. 06. 08. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zárt ajtók mögött tanácskozott Pécsett az MSZP Társadalompolitikai Tagozata, a tanácskozáson megjelent Hiller István pártelnök és Szili Katalin házelnök is, aki távol maradt az eseményt követő sajtótájékoztatóról.

A tanácskozás előtt megjelent elemzések szerint „forradalmi hangulat” uralkodott az MSZP-ben. A hirado.hu úgy tudta: a tagozat gyűlésén hangot kívántak adni annak a véleménynek, hogy vezetői szinten is felelősségrevonásra van szükség az államfőválasztási fiaskó után.

Gyökeres változások folyamatát eredményezhetik az MSZP-n belül a köztársaságielnök-választáson történtek – számol be a stop.hu. A portál információi szerint felháborodott párttagok tömegesen utaztak Pécsre, az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának fórumára.

Pécsett arra az újságírói kérdésre, biztos-e abban, hogy az MSZP szombati kongresszusát követően is pártelnök marad, Hiller István határozott igennel felelt. A pártelnök a tagozati ülésen elhangzottakkal kapcsolatban azt mondta: „szenzáció nincs, jövőtervezés folyt”.

Az MSZP-n belül semmiféle következménnyel nem jár, hogy a parlament nem Szili Katalint választotta államfőnek – nyilatkozta a nap folyamán Toller László, Pécs szocialista polgármestere. (Toller Szili egyik legnagyobb támogatója volt az államfőválasztás kapcsán.)

Részlet az MSZP Alapszabályából: „Az országos elnökség – az országos szervek és testületek vezetőivel, valamint a területi szövetségek elnökeivel való egyeztetés után – fontos nemzetközi vagy hazai politikai ügy megvitatása és ebben a párt álláspontjának kialakítása céljából, az érvényes megbízatással rendelkező kongresszusi küldöttek részvételével kongresszust hívhat össze. Ebben az esetben a kongresszus napirendjére és határozati javaslatára csak az országos elnökség tehet előterjesztést, de tisztújítást és az alapszabály módosítását nem javasolhatja. Napirendre – az elnökség javaslatán kívül – más kérdés nem vehető fel, és a kongresszusi szabályzatot sem kell alkalmazni.”
Bizonyos, hogy Hiller István pártelnök feje nem hullik le a szombati rendkívüli MSZP-kongresszuson, és egyéb személyi döntések sem születhetnek, mivel a párt alapszabálya ezt nem teszi lehetővé. A kongresszusi küldöttek így ha akarnák, sem dönthetnének az elnökség leváltásáról. A 11-ére összehívott rendkívüli kongresszus napirendjére és határozati javaslatára csak az országos elnökség tehet előterjesztést, de tisztújítást és az alapszabály módosítását nem javasolhatja. Az elnökség javaslatán kívül más kérdés nem vehető fel napirendre, és a kongresszusi szabályzatot sem kell alkalmazni – áll az alapszabályban. – Személyi kérdésekben és koalíciókötésről nem dönthet a rendkívüli kongresszus, ám tisztújító kongresszust összehívhatnak – tudtuk meg Csiha Judittól, az MSZP Országos Választmányának elnökhelyettesétől. Tisztújító kongresszusra azonban minimum 90 nap múlva kerülhet sor – tette hozzá a politikus.

A tegnap bejelentett rendkívüli kongresszussal kapcsolatban kevés információ került eddig napvilágra. A párt sajtóirodáján nem tudtak válaszolni arra, hol lesz a rendezvény helyszíne; mint mondták, ez még „szervezés alatt van”. Azt azonban valószínűsítették, hogy nem lesz sajtónyilvános az esemény. Hiller István pártelnök tegnap annyit közölt: a kongresszust azért hívják össze, hogy az elmúlt napok eseményeit és a 2006-ig tartó kormányzás részleteit értékeljék és megvitassák, valamint a szükséges választási előkészületeket megtegyék. Hiller, aki a kongresszusi előkészítő bizottságot vezeti, közölte azt is: nem mond le a szombaton, és nem is kér bizalmi szavazást személyéről.

„A nemzeti baloldal megszólalásának és tényleges megszerveződésének egyik fontos pillanatához érkeztünk” – szögezi le a Magyar Szocialista Párt szocialista platformja, Bács-Kiskun megyei szervezete, a Reformkörök Alapítvány Idő van című kiáltványában. Az Index információi szerint a kiáltványt Katona Béla, Jánosi György és Szekeres Imre szocialista országgyűlési képviselők is aláírtak. Az írás az elnökválasztási kudarc utáni helyzetet értékeli. A magukat nemzeti baloldaliaknak nevező szervezők, és pártpolitikusok június 18-ra „A nemzeti baloldal ma” címmel tanácskozást hívtak össze. Az eseményen várhatóan értékelik a sikertelen elnökválasztást, illetve azt, hogy a különféle szervezeteknek és személyeknek milyen felelősségük van a sikertelen választásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.