Megelégelték a köztisztviselők az – állításuk szerint – ellenük folytatott hecckampányt, s azt, hogy folyamatossá váltak a létbizonytalanságukat erősítő elbocsátásokról szóló híresztelések. Be kellene fejezni a bűnbakkeresést a közigazgatásban, amelyről rendre kijelentik, hogy rosszul, mindössze 20 százalékos hatékonysággal működik, és az ország versenyképesség-növekedésének a gátja – nyilatkozta a Népszabadságnak Fehér József, a Magyar Közalkalmazottak és Köztisztviselők Szakszervezetének főtitkára.
A kormány azt hangoztatja, hogy a döntések körül minden rendben van, azonban a végrehajtó köztisztviselők nemtörődömsége akadályozza a közigazgatás hatékony működését. Eközben dilettantizmus jellemzi a közszféra létszám-megközelítését, hiszen még csak különbséget sem tudnak tenni a közszféra, a közigazgatás és a köztisztviselők között. Rendre 800 ezer köztisztviselőről beszélnek, miközben jelenleg 107 ezren dolgoznak a közigazgatásban – három éve még elérte a 116 ezret a létszámuk. Igaz, miközben csaknem 15 ezer dolgozót elküldtek, több mint tízezret fel is vettek, mert időközben kiderült, hogy a feladatokhoz képest kevesebben vannak.
Az APEH-től például tavaly októberben 1200 embert elküldtek, most úgy tűnik, ugyanannyival növelni kell a létszámot. Jelenleg a közigazgatásban 120 százalékos a munkaidőalap kihasználása. Az elintézetlen ügyiratok felhalmozódása miatt rendszeres a túlóra egyebek mellett a földhivatalokban is, ahol az utóbbi években tetemes mennyiségű ingatlan-nyilvántartási adatlapot dolgoztak fel, mégis folyamatosan újratermelődik a hátralék. Mindez azt mutatja, hogy minimum tízszázalékos létszámnövelésre van szükség. „Tárgyalóasztalhoz kell ülni, és a kormánynak világosan a szakma értésére kell adni, hogy mi a baja saját apparátusával„ – fogalmazott a Népszabadságnak Fehér József.
Az önkormányzati létszámleépítések várhatóan a közoktatást sem hagyják érintetlenül. A pedagógusok elküldésének valószínűsítését az a tény is erősíti, hogy a középfokú intézményeket most éri el az az évek óta tartó tendencia, hogy egyre kevesebb gyerek születik. A mintegy 2500 helyhatóság a következő hetekben dönt az intézménymegszüntetésekről, -összevonásokról, s a nem pedagógus munkakörben dolgozókat érintő kiszervezésekről.
(Népszabadság)

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!