Maffiaper: azt sem tudják, védett volt-e az eltűnt tanú

A rendőrség állítása szerint nem védett tanú Szlobodan Sztojanovics, az a szerb-montenegrói állampolgárságú férfi, akinek nyoma veszett, és nem jelent meg a kecskeméti maffiaper mai tárgyalásán. Fodor Endre tanácsvezető bíró ma úgy nyilatkozott, az eltűnt férfi védett tanú volt.

MNO
2005. 06. 30. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Endre tanácsvezető bíró ma reggel úgy nyilatkozott, hogy eltűnt az egyik védett tanú. Elmondta: a korábban kihallgatott szerb-montenegrói állampolgárságú tanú és a negyedik védett tanú szembesítése elmarad, mert Szlobodan Sztojanovics eltűnt. A bíró közölte: a rendőrök által megbeszélt időpontban nem jelent meg Sztojanovics, akit Kecskemétre kellett volna szállítani. Elmondása szerint a védett tanú által megadott lakcímen nem találták a férfit, mobiltelefonja ki van kapcsolva. A szerb férfi, aki korábban a per elsőrendű és másodrendű vádlottja mellett dolgozott testőrként, a bíróság előtt részletes, Radnaiékra terhelő vallomást tett.

Bodóczky László, a Bács-Kiskun Megyei Bíróság elnökének ismeretei szerint a tanúvédelmi program keretében volt Szlobodan Sztojanovics védett tanú, ami nem jelent különösen védett tanúi státust, amit a büntetőeljárás szigorúan szabályoz. Az ő esetében azt jelentette, hogy a tárgyaláson való megjelenéséhez személyes rendőri védelmet kapott, ugyanakkor nem részesült védelemben egyéb tartózkodási helyeit illetően, de nem is korlátozták utóbbi tekintetében – mondta Bodóczky László.

Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója a Magyar Rádióban ugyanakkor azt mondta: pontatlan védett tanúnak nevezni a férfit, mivel a rendőrség nem védi, „nincs benne a tanúvédelmi programban”. Ő egy együttműködő gyanúsított volt, akivel szemben az ügyészség engedélyével megszüntették az eljárást, és így tanúként szerepel a továbbiakban az ügyben – fogalmazott Garamvölgyi. Hozzátette: a rendőrségnek annyi szerepe volt, hogy elkísérte a bíróságra, a bírósági tárgyaláson jelen volt a különleges szolgálat, majd visszakísérték. De leggyakrabban nem a lakásáról vagy tartózkodási helyéről, és nem is oda vissza szállították, hanem egy általa megjelölt helyen fölvették, előállították, és utána ugyanoda vitték vissza, tehát ilyen értelemben semmilyen mulasztást nem követett el a rendőrség – jegyezte meg.

Garamvölgyi László elmondta: a férfi most egyszerűen nem jelentkezett. A bíróságon az idézést átvette, vagy szóban visszaidézte a bíró, így ezekről az időpontokról neki volt információja, és ő kezdeményezte a kommunikációt. Szoros őrizet nem volt – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató – , a bírói szakban egyedül a tárgyaló bíró az, aki rendbírsággal sújthatja, elővezettetheti, vagy elrendelheti az elővezettetését. Ha a bíróság elrendeli, a rendőrség országos körözést ad ki – tette hozzá.

(Forrás: Magyar Rádió, híradó.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.