Fodor Endre tanácsvezető bíró ma reggel úgy nyilatkozott, hogy eltűnt az egyik védett tanú. Elmondta: a korábban kihallgatott szerb-montenegrói állampolgárságú tanú és a negyedik védett tanú szembesítése elmarad, mert Szlobodan Sztojanovics eltűnt. A bíró közölte: a rendőrök által megbeszélt időpontban nem jelent meg Sztojanovics, akit Kecskemétre kellett volna szállítani. Elmondása szerint a védett tanú által megadott lakcímen nem találták a férfit, mobiltelefonja ki van kapcsolva. A szerb férfi, aki korábban a per elsőrendű és másodrendű vádlottja mellett dolgozott testőrként, a bíróság előtt részletes, Radnaiékra terhelő vallomást tett.
Bodóczky László, a Bács-Kiskun Megyei Bíróság elnökének ismeretei szerint a tanúvédelmi program keretében volt Szlobodan Sztojanovics védett tanú, ami nem jelent különösen védett tanúi státust, amit a büntetőeljárás szigorúan szabályoz. Az ő esetében azt jelentette, hogy a tárgyaláson való megjelenéséhez személyes rendőri védelmet kapott, ugyanakkor nem részesült védelemben egyéb tartózkodási helyeit illetően, de nem is korlátozták utóbbi tekintetében – mondta Bodóczky László.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója a Magyar Rádióban ugyanakkor azt mondta: pontatlan védett tanúnak nevezni a férfit, mivel a rendőrség nem védi, „nincs benne a tanúvédelmi programban”. Ő egy együttműködő gyanúsított volt, akivel szemben az ügyészség engedélyével megszüntették az eljárást, és így tanúként szerepel a továbbiakban az ügyben – fogalmazott Garamvölgyi. Hozzátette: a rendőrségnek annyi szerepe volt, hogy elkísérte a bíróságra, a bírósági tárgyaláson jelen volt a különleges szolgálat, majd visszakísérték. De leggyakrabban nem a lakásáról vagy tartózkodási helyéről, és nem is oda vissza szállították, hanem egy általa megjelölt helyen fölvették, előállították, és utána ugyanoda vitték vissza, tehát ilyen értelemben semmilyen mulasztást nem követett el a rendőrség – jegyezte meg.
Garamvölgyi László elmondta: a férfi most egyszerűen nem jelentkezett. A bíróságon az idézést átvette, vagy szóban visszaidézte a bíró, így ezekről az időpontokról neki volt információja, és ő kezdeményezte a kommunikációt. Szoros őrizet nem volt – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató – , a bírói szakban egyedül a tárgyaló bíró az, aki rendbírsággal sújthatja, elővezettetheti, vagy elrendelheti az elővezettetését. Ha a bíróság elrendeli, a rendőrség országos körözést ad ki – tette hozzá.
(Forrás: Magyar Rádió, híradó.hu)

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot