A munkaügyi bíróság elsőfokú ítélete szerint a Motimnél jogszerűtlenül dolgoztatnak heti negyven órában, amiért háromszázezer forintos bírságot szabtak ki – tudta meg a Magyar Nemzet Paszternák Györgytől, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) elnökétől. A Népszabadság 2003 májusában közölte, hogy Gyurcsány Ferenc – akkor még ifjúsági és sportminiszter – vállalkozásánál negyven órára emelték a heti harminchat órás munkaidőt. (Megbízatása idejére a jelenlegi miniszterelnök felfüggesztette tulajdonosi jogának gyakorlását.)
A VDSZ az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelethez fordult, amely megerősítette álláspontját, miszerint az itt előállított termékek ma is egészségre káros körülmények között készülnek, így indokolt a csökkentett munkaidő. A Motim perbe fogta a főfelügyeletet, amit az elsőfokú bíróságon elvesztett, ennek ellenére a cég – tudta meg a Magyar Nemzet Paszternáktól – továbbra is negyven órában dolgoztatja alkalmazottait, és másodfokon folytatni szándékozik a pereskedést.
A VDSZ július elején akar tárgyalni a menedzsmenttel, hogy a további pereskedés helyett inkább állítsa vissza a törvényes foglalkoztatást. Paszternák hangsúlyozta: a társaság korábban egyoldalúan módosította a kollektív szerződés munkaidőre vonatkozó részét. Az egészségre káros anyagok használata és a hőterhelés miatti 36 órás heti munkaidő évtizedek óta érvényben van a cégnél, e kedvezményt 1990-ben terjesztették ki az ágazatra.
A Magyar Nemzet megkereste Leitner Györgyöt, de a cég ügyvezető igazgatója szabadságon volt. A vállalat korábban azzal indokolta döntését, hogy a csökkentett munkaidőre vonatkozó rendelet a hatvanas években született, amikor még egészségre ártalmas anyagokat használtak. Ma már ezekkel az anyagokkal nem dolgoznak, és olyan új technológiákat vezettek be, amelyekkel kiküszöbölték az egészségre káros munkafolyamatokat.
A munkaidővel kapcsolatos jogsértésekért ötvenezertől kétmillió forintig terjedő bírság szabható ki. Ha a jogsértés három éven belül megismétlődik, a szankció felső határa hatmillió forintra emelkedik – tudtuk meg a munkaügyi tárcától. A kormány a munkavállalók kiszolgáltatottságának és a heti munkaidőnek a csökkentését ígérte. Nem sokkal miniszterelnökké válását követően Gyurcsány Ferenc bejelentette: nem időszerű a heti munkaidő 40-ről 38 órára való csökkentése. Ismeretes, a száz lépés program rendezett munkaügyi kapcsolatokat sürget a munkaadóktól.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: nem a magyar érdekeket képviselte Ruszin-Szendi Romulusz