Kertész Krisztián, az MSZP Budapesti Közgazdasági Tagozatának alelnöke, a párt VI. kerületi szervezetének elnökségi tagja 1977-ben született, s 2003-ban szerzett diplomát a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen. Jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Üzletpolitika Tanszékének PhD-hallgatója. Az MSZP honlapján fellelhető önéletrajza szerint disszertációját a piaci és kormányzati kudarcok rendszerezéséből és ezeknek a nemzeti jövedelemre gyakorolt hatásából írja. „Mindez elméleti alapját képezheti egy átfogó államháztartási reformnak akár hazánkban is” – jegyzi meg, hozzátéve: Magyarországnak szüksége van egy átfogó államháztartási reformra és egy modernebb gazdasági szerkezetre. „Ezért indítottam be a Gazdaságpolitikai Klubot is, melyből minél szélesebb körű mozgalmat igyekszem létrehozni”. |
Láthatóan bagatellizálni kívánják a szocialista politikusok az MSZP-s berkekben tegnap kipattant botrányt. Ismeretes: az MSZP-tagokhoz eljutott egy olyan e-mail, amely – állítólag – egy beszélgetés jegyzőkönyvét tartalmazza Szekeres Imre elnökhelyettes és Kertész Krisztián szocialista politikus között. Utóbbi az Index információi szerint Ésszerűség és Felelősség néven új platformot kíván alapítani (illetve saját álláspontja szerint meg is alapította) az MSZP-ben; ezt azonban az elnökség ellenzi, mivel „a platform megalakulásal nem esik egybe a párt céljaival, és nem felel meg az alapszabály-követelményeknek”. Az Index hírportál úgy tudja: a szöveget Kertész saját e-mailjéről „Beállt a hadiállapot„ címmel szétküldte több száz szocialistának, a kísérő szövegben pedig egyértelműen azt közölte, hogy Szekeres hadüzenetként értékelhető álláspontja miatt a platform is összeül. Kertész az Indexnek azt állította, hogy „nem tudja, miről van szó”, majd – írja az Index – megkeresésüket követően elektronikus üzenetben kérte ki a platform tagsága előtt, hogy a beszélgetést rögzítő dokumentum kikerült a sajtóhoz. (Ez annál is érdekesebb, mivel a beszélgetés (vélt) leirata szerint Kertész „országos botrányt” és „sajtónyilvánosságot” helyezett kilátásba arra az esetre, ha az elnökség „antidemokratikusan és alapszabály-ellenesen” elnyomja kezdeményezésüket.)
Kérdés: miért ellenzi a párt elnöksége a platform létrehozását? Lendvai Ildikó frakcióvezető szerint azért, mert „(…) úgy tűnt, hogy ez a platform, ami az ésszerűség és nem tudom, micsoda, elfelejtettem, hogy milyen... és felelõsség nevet visel, amely szép értékek ugyan, de elég nehéz volna egy ideológiai áramlatként jellemezni õket. Ez nem elégíti ki egy platform kívánalmait” – fogalmazott a politikus a Nap-kelte mai adásában. Lendvai szerint semmi „illegális” nincs abban, hogy a beszélgetés (vélt) forgatókönyve kikerült; a frakcióvezető úgy tudja, hogy „a tervezett platform vezetõje fölvitte a saját honlapjára, hogy informálja errõl a tervezett platform tagjait, és gondolom, be lehet oda menni, felteszem, hogy az Index innen vette le. Tehát nem volt semmi illegalitás a dologban.”
A sajtóban megjelent párbeszéd szerint Szekeres Imre arra a kérdésre, hogy „olyat nem hallottál, hogy valaki a közügyekért dolgozik? Azért, hogy az országon segítsen?” azt válaszolta: „Ilyet nem. Ilyenre az elmúlt 15 évben nem volt példa”. Ezzel kapcsolatban Lendvai Ildikó kijelentette: „egy beszélgetésben humorisztikus felhanggal ilyen ötvenszer elhangzik”. Arra a kérdésre, hogy Szekeres Imre miért nem nyilatkozik az ügyben (mind ő, mint Nyakó István szóvivő tegnap este arra hivatkozott: ez szocialista belügy) frakcióvezető szerint úgy reagált: egy hülye affért senki nem akar a sajtó középpontjába állítani.
Kritikus állapot
Valószínű, hogy az elnökség nem az „ideológiai áramlat” hiánya miatt ellenzi a platformot. Kertész Krisztián nézeteivel ugyanis nem először kavart vihart az MSZP berkeiben. Mint a Magyar Nemzet tavaly októberben megírta: a közgazdász végzettségű politikus tavaly tavasszal megalapította a VI. kerületben a Gazdaságpolitikai Klubot, a tagokkal pedig ősszel ismertette egyik tanulmányát, amely azt boncolgatja: a pártok azért nem képesek ellenállni a vállalati lobbik nyomásának, mert finanszírozásuk nincs megoldva, ami azt eredményezi, hogy egy kampányhoz szükséges „hiányzó összegeket kénytelenek összelopni”. A pártok jelenleg csak úgy képesek önmagukat fenntartani, ha a hivatalokba beültetik a saját embereiket, akik a „zsíros állás fejében” hajlandók a pártkasszának is tejelni – írta Kertész Krisztián, aki szerint a pozícióba kerülők természetesen saját javukra is használják – a pártok finanszírozása mellett – hivatalukat, „és egyre több pénzt kezdenek a saját zsebükbe is eltenni”. Ez egészen addig megy, míg valamelyik hatalmon lévő nem válik túlzottan kapzsivá, kiváltva ezzel a többiek ellenszenvét – olvasható a dokumentumban. A fiatal szocialista politikus úgy véli, hogy az anyagi érdek-összefonódások csak akkor tudnak felbomlani, ha a résztvevők közti kapcsolat megromlik, és hatalmi harcok kezdődnek. Kertész ezek alapján kifejtette, hogy az MSZP eljutott eddig az állapotig, és most van lehetősége a megújulásra. A Magyar Nemzet elérte a tanulmány szerzőjét, akitől megtudta: az ellenreakciók miatt végül kihúzta a dokumentumból azt a mondatot, amely szerint az MSZP eljutott a kritikus állapotig. A szerző figyelmeztetett: csak a rövidített irat tekinthető a hivatalos álláspontjának.
Bukás vagy győzelem?
A fiatal baloldali ugyanezeket a gondolatokat vitte tovább az MSZP XVIII. kerületi szervezetének március 29-i rendezvényén. Kertész az Üllői úti székházban tartott eseményen ismertette az akkor formálódó platform célkitűzéseit – számol be a Városkép pestszentlőrinc-pestszentimrei közéleti lap április 25-i számában. A politikus álláspontja szerint ma Magyarországon számos esetben elõfordul, hogy az egyének a társadalmi közérdekkel szembefordulva képviselik önön érdekeiket. Kertész az államháztartási reform lényegét abban látja, hogy meg kell reformálni azokat a társadalmi, gazdasági és politikai intézményeket, amelyek a társadalmi közérdekkel ellentétes egyéni ösztönzõket állítanak föl. A platform a közérdekkel szembeforduló, a hatalmukkal felelõtlenül visszaélõ vezetõkkel szemben kíméletlen határozottsággal elutasító hangnemet kíván érvényesíteni – számol be a Városkép. A rendezvényen elhangzottak szerint az államháztartási reform legfontosabb lépése az ésszerű, de kíméletlen leépítés kell hogy legyen.
Fehér Gábor, az MSZP XVIII. kerületi szervezetének elnökségi tagja, önkormányzati képviselõ szerint minél több a tehetségtelen vezetõ a közigazgatásban, annál nagyobbra nõ a hierarchikus piramis, amit tehetséges, koncepciózus csúcsvezetõkkel lehet „lelapítani”. Ez azonban 800 ezer köztisztviselõt – és családjukat – érintené húsba (állásba) vágóan, ami a feladatot felvállaló pártnak egyértelmű bukást hozna a következõ választáson. Kertész Krisztián ezzel szemben abban bízik, ha sikerül a társadalmi szemléletváltás, és az emberek maguk fogják igényelni a reformokat, akkor gyõzelmet is hozhat az elodázhatatlan lépések megtétele. Éppen ezért kezdtek a platform megalakításába, amihez egyébként néhány résztvevõ jelezte a csatlakozását a rendezvény végén – írja a közéleti lap.
Az, hogy Kertész működő platformnak tekinti kezdeményezését, arról a Gazdaságpolitikai Klub honlapja is tanúskodik: az átalakítás alatt álló portál ugyanis az Ésszerűség és Felelősség Országos Platform megalakulásáról tudósít. Az MSZP honlapján azonban a platformok közt ilyen nevű nem szerepel.