EDR kommunikáció: titkok kerülhetnek az üzleti szférához

Várhatóan a parlament nemzetbiztonsági bizottságában is téma lesz az egységes digitális rádiótávközlő rendszer (EDR) magyarországi kiépítése, hiszen a hálózat üzemeltetése magánkézben lévő vállalkozásokhoz kerülhet. Demeter Ervin (Fidesz) szerint aggályos, hogyan lehet majd megóvni nemzetbiztonsági, rendőrségi, illetve vámhatósági titkokat. Tóth Károly (MSZP) úgy látja, ha jók a szerződési feltételek, a magáncégek megjelenése nem probléma.

Magyar Nemzet
2005. 07. 03. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltétlenül indokolt, hogy a nemzetbiztonsági bizottság foglalkozzon az EDR körüli, meglehetősen érdekes fejleményekkel – fogalmazott lapunk megkeresésére Demeter Ervin, a testület fideszes tagja. A politikus szerint a kormány felelőtlen gondolkodása húzódik meg a mögött, hogy a rádiótávközlő rendszer üzemeltetését a jövőben olyan konzorcium végezhetné, amely részben vagy teljes egészében magánkézben lévő vállalkozásokból áll. – A magáncégeket főleg a piaci haszonszerzés vezérli, ebben az esetben azonban súlyos nemzetbiztonsági kérdésekről van szó, hiszen a zárt, lehallgathatatlan rendszerben titkos – rendőrségi, vámügyi, katasztrófaelhárítási – információk áramlanak majd.

Más véleményen van a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke. Tóth Károly nem lát problémát abban, hogy a rendszer üzemeltetésében magáncég is részt vehetne.

– Ha jók a szerződésben megfogalmazott feltételek, akkor ez nem lehet probléma – tette hozzá. Közölte, nincs ellenére, hogy az ügyről a bizottság tárgyaljon.

Ismert, több különféle hazai hatóság elavult rádióhálózatát váltja majd fel az új EDR kommunikációs rendszer. Ennek megvalósításáról közbeszerzési eljárással nemrég három konzorciummal kezdte meg a tárgyalásokat a kormányzat: a T-Mobil Rt.–Magyar Telekom Rt., a Magyar Villamos Művek Rt.–Saab AB., illetve az Antenna Hungária Rt. –Siemens Rt. társulásokkal. Június 14-én, az ajánlatok felbontásánál azonban kiderült: mindhárom konzorcium ugyanazt a gyártót, a finn Nokiát vonja be alvállalkozóként a fejlesztésbe, pedig több nemzetközi gyártó is készít ilyen rendszereket. Mivel a közbeszerzés fő eleme a technológia, lényegében valódi verseny nélkül költhet el több tíz milliárd forintot a kormány.

Az EDR kialakítását csaknem tíz éve tervezik, az előzetes becslések szerint a teljes hálózat kifejlesztése 20–50 milliárd forintba kerülhet.

Amíg az Orbán-kormány úgy tervezte, hogy csak a berendezések gyártóját választja ki tendereztetéssel, s a rendszer nemzetbiztonsági szempontból is kényes üzemeltetését egy állami cégre, a Magyar Posta Rt. leányvállalatára bízza, addig az új kormánybiztos arról döntött: a vállalkozói és a kormányzati szférát ötvöző PPP rendszerben lényegében lízingelik majd az elkészült hálózatot a nyertes szolgáltatótól. Sajtóhírek szerint a 2015 végéig szóló szerződés alapján várhatóan 2–5 milliárd forintot költenek majd évente a rádióhálózat működtetésére. Úgy tudjuk, hogy eredetileg tizenöt érdeklődő vitte el a közbeszerzési felhívást, s azok között képviseltette magát az összes komoly gyártó is, ám végül csak az említett három társulás kapott lehetőséget a tárgyalások folytatására.

Információink szerint szakmai körökben nem kis meglepetést okozott, hogy időközben mindhárom szolgáltató ugyanazt a gyártót választotta. Különösen, hogy a Nokiánál komolyabb európai referenciákkal rendelkeznek az úgynevezett Tetra-szabványú hálózatok más gyártói.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.