Gyurcsányi számháború: 10-2 a kormány javára?

Számháborút indított Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlamentben: szerinte a szociálliberális kormány az elért eredmények tekintetében 10-2-re nyert a Fidesszel szemben. Varga Mihály, az Orbán-kormány pénzügyminisztere ezzel kapcsolatban megjegyezte: lehet, hogy a kormányfő a parlamentben nyert ezen a futballmérkőzésen, de az emberek veszítettek. Áder János szerint azt, hogy 10-2 lesz-e az eredmény, majd a választók eldöntik jövő tavasszal. Gyurcsány egyébként televíziós számpárbajra hívta ki Orbán Viktort. A Fidesz elnöke elfogadta a kihívást. A vitát pénteken, a Parlamentben tartaná teljes sajtónyilvánosság előtt – Gyurcsánynak ez is megfelel. • Legális borravalóadó, gyakoribb járulékbevallás • Törvényt sért a Gyurcsányhoz kötődő MOTIM Kádkő Kft.

MNO
2005. 07. 04. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány a sikerországról

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint Magyarország „minden korábbi sikereit felülmúló” ország lett, és a kormány 10-2-re győzött az Orbán-kormánnyal szemben többek között a bérek, az adók, a nyugdíjak, a családtámogatás helyzetének összehasonlítása tekintetében. A kormányfő az Országgyűlés mai ülésén az elmúlt három év vívmányairól beszélt, szembeállítva azokat az Orbán-kormány eredményeivel. (Eredetileg a mai ülésnap lett volna az utolsó a nyári szünet előtt, ám ma bejelentették: a Fidesz kezdeményezésére holnap vitanapot tart a Tisztelt Ház Propaganda és valóság a magyar gazdaság helyzetéről címmel.)

A kormányfő az MSZP–SZDSZ- kormány és az előző, Fidesz vezette kormány teljesítményét hasonlította össze 12 területen: a bérek, a nyugdíjak, az adók, a forint, a befektetések, a munkahelyek, az utak, a lakások, a családtámogatási rendszer, a gazdasági növekedés, a költségvetési hiány és az államadósság kérdésében. Gyurcsány Ferenc szerint a reálbérek az Orbán-kormány harmadik évében 110,7, míg a szocialista-liberális irányítás 3. évére 117,8 százalékkal emelkedtek, 2002. március–május hónapokban 49,7 százalék volt a foglalkoztatottság idén március-május hónapokban 50,3 százalék – igaz, a munkanélküliség is nőtt, 5,6 százalékról 7,2 százalékra. A családtámogatást tekintve egy gyermekre a korábbi 10 ezer forint helyett 14 ezer forint támogatás jut – hangoztatta. A nyugdíjak vásárlóértéke a kormány kimutatása szerint az előző ciklus első három évében 111,4 százalékkal, míg a szociálliberális kormány idején 123 százalékkal nőtt. A fogyasztói árak 2002-ben 5,3 százalékkal emelkedtek, idén ez az arány várhatóan 3,5 százalék lesz (tavaly 6,8 százalék volt). A kormányzat kimutatása szerint a lakásépítések száma rekordot döntött, a gazdaság dinamikusan növekszik, az államadósság idén a GDP 55,5 százaléka lesz, a 2004-es 57,6 százalékával szemben (2000-ben ez a szám 54,4 százalék, 2001-ben 52,2 százalék volt) – áll a kormányszóvivői iroda által kibocsátott háttéranyagban. Gyurcsány Ferenc kitért arra is: az Orbán-kormány mindössze 64 kilométernyi autópályát készített elő, és hetet adott át, míg a szociálliberális vezetés ideje alatt 511 kilométer készül el – ebből 266 km jövőre, 95 pedig idén.

A miniszterelnök az ellenzéknek címezve hangsúlyozta, a kormány nem engedi „elhazudni„ az ország sikereit, és számpárbajra hívta Orbán Viktor Fidesz-elnököt. Mint mondta, az elkövetkező két hétben bármikor kiáll Orbán Viktor ellen egy televíziós vitában.

Fidesz: Gyurcsány nyert, az emberek vesztettek

Gyurcsány Ferenc, aki kirobbanó sikerről beszél, vajon mit tudna mondani annak a tiszafüredi asszonynak, aki már nyolc hónapja keres állást? – tette fel a kérdést Varga Mihály frakcióvezető-helyettes, hozzátéve: ma Magyarországon több mint 300 ezer olyan ember van, akinek nem tud az ország munkát biztosítani. – Vannak olyan régiói az országnak, ahol egy üres állásra 30 álláskereső jut, (…) de van ennél rosszabb hely is, ahol akár 50 álláskereső jut egy álláshelyre. Őket nehéz lenne meggyőzni arról, amit ön sikernek nevez – tette hozzá az Orbán-kormány pénzügyminisztere, aki a kormányfő beszédére reagálva elmondta: az elmúlt öt esztendő megvalósított béremeléseiben legalább felerészben az Orbán-kormány béremelései játszanak szerepet. A fideszes politikus hiányolta továbbá, hogy a miniszterelnök nem szólt elismerően arról, hogyan változott az előző ciklus alatt a minimálbér összege (négy év alatt 19 500 forintról 50 ezer forintra). – A minimálbér összege az elmúlt három esztendőben alig emelkedett – emelte ki Varga Mihály, aki hiányolta a szociálliberális kormány választási ígéreteinek betartását. – Gyurcsány Ferenc tapintatosan hallgatott arról, hogy az elmúlt három évben 33 alkalommal emelték az adókat, újakat vezettek be: levegő-, talaj-, vízterhelési díj, innovációs és vállalkozói járulék – sorolta Varga Mihály, aki szerint az egyik oka annak, hogy a magyar gazdaság ma lehetőségei alatt teljesít, az, hogy a növekvő államadósságot, a növekvő államháztartási hiány által keletkezett lyukat az adóemeléssel próbálták betömni. Az adóemelések vesztesei a vállalkozók lesznek; a vállalkozói szektor nem tud teljesíteni, új munkahelyeket teremteni, további munkahelyeket megtartani – hangsúlyozta Varga Mihály, hozzátéve: hat éve most a legmagasabb a munkanélküliek száma. Az ellenzéki párt gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője hozzátette: több mint 4000 milliárd forinttal nőtt az államadósság az elmúlt három évben, ami azt jelenti, hogy lassan fejenként 400 ezer forinttal több államadóssága van minden magyar állampolgárnak, mint 2002-ben.

Varga Mihály kitért a gazdasági tárca kampányhirdetésére is. – A hirdetésben a miniszterelnök azt mondja: minket irigyel Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország. Ön komolyan gondolja ezeket a mondatokat? Komolyan gondolja azt, hogy egy német vállalkozó vagy egy német nyugdíjas Magyarország iránt ácsingózik, és irigyli azt a miniszterelnököt, aki Gyurcsány Ferencnek hívnak? Nem hiszem, hogy erről lenne szó, ön itt a tényeket furcsa módon értelmezi – címezte szavait a fideszes politikus a kormányfőhöz. Az autópálya-építésekkel kapcsolatban emlékeztetett a 800 kilométernyi új autópálya-ígéretre, melyről most már nem hallani, és kitért a lakáspolitikára is: sok ezer ember számára lehetetlenítették el a lakáshoz jutás esélyét. – 270 ezer ember tudott az Orbán-kormány időszakában kedvezményes lakáscélú hitelt felvenni, míg a Fészekrakó programban jó, ha néhány ezer ember érdeklődött – emelte ki Varga Mihály. Az új családtámogatási intézkedésekről szólva a fideszes politikus megjegyezte: mint az elmúlt hetekben kiderült, családok ezrei járnak rosszabbul az új rendszer következtében. – Lehet, hogy ebben a futballmérkőzésben itt a parlamentben nyert, de az emberek veszítettek. Önnek nem a Fidesszel, a parlamenti pártokkal kell viaskodnia, hanem a munkanélküliséggel, az elszegényedéssel, az elnéptelendő településekkel kell viaskodnia, és ezeket a gondokat kell megoldania az országban. Önt erre a munkára bízták meg – mondta a miniszterelnökhöz címezve Varga Mihály.

Kuncze szerint másról kellene vitatkozni

Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője úgy látja: vitathatatlan, hogy a munkanélküliség magas; ahhoz, hogy alacsonyabb legyen, erőteljesebb gazdasági növekedésre van szükség. Ennek eléréséhez a gazdaságra nehezedő terheket kellene csökkenteni, hogy a gazdaság fellélegezhessen az alól a nyomás alól, amit „mi, politikusok a költségvetésen keresztül ráterhelünk” – fogalmazott. Kuncze Gábor szerint a több támogatás több kiadással jár. – Több támogatást követelünk az agráriumnak, a lakásépítésnek, emeljétek gyorsabban a nyugdíjakat és így tovább. Több kiadás, több kiadás, több kiadás – hátha sikerül végleg mindent tönkretenni ebben az országban. Ezt eredményezi ez a politika, ez az a politikai stílus, ami lehetetlenné teszi a valódi megoldások megtalálását – jelentette ki Kuncze Gábor, aki szerint a Fidesznek van néhány olyan vezető politikusa, akik azt szeretnék, ha ebben az országban az emberek rosszabbul éreznék magukat. Az SZDSZ elnöke szerint inkább arról kellene beszélni a Parlamentben, hogy mit kell tenni azért, hogy az egészségügy „abból a pénzből, ami jut neki” hatékonyabban működjön, hogy kell ehhez bevonni a magántőkét, mit kell tenni a szociálpolitikában azért, hogy a „valóban szegény emberekhez eljussanak a pénzek, és azoknak ne adjunk támogatást, akik nem szorulnak rá, de ne is vegyük el tőlük ezekre a támogatásokra a különböző adóforintokat”. Kuncze Gábor említette, mint vitatémát, többek közt a közigazgatás és az önkormányzati igazgatás átalakítását is, illetve azt, miként működhetne jobban az állam. Szerinte a megoldás nem lehet más, mint a jól működő gazdaság, olyan állam, amelyik annyi pénzt költ, mint amennyi a költségvetésből magára és a különböző szolgáltatásokra reálisan fordítható.

Dávid Ibolya: három javaslat a kistelepülésekért

Dávid Ibolya, az MDF elnöke kiemelte: a szociálliberális kormány több programba „kapott bele” az elmúlt három évben, de mindig jön egy új program, ami elfeledteti az előzőeket. Elmondta: ha az igazságosság jegyében elsősorban a kisemberek problémáira koncentrálnak, a jobbmódú vállalkozók fejlesztési lehetőségeit, terheit figyelmen kívül hagyják, az az ország elszegényedéséhez vezet. A versenyképesség javítását, mint célt nem sikerült elérni, Magyarország veszített pozícióiból – mondta Dávid Ibolya, hozzátéve: ugyanez igaz hitelképességünk és a devizapiaci kockázat tekintetében is. Az MDF elnöke szerint a következő egy évnek nem a múlt összehasonlításáról, hanem a jövőről kell szólnia. A politikus hiányolta, hogy a száz lépés programban nagyon keveset beszélnek a vidék Magyarországáról, s a program nem jut el a kistelepülésekre. – Az óvoda- és iskolabezárások, a tömegközlekedés leépítése, a postahálózat zsugorítása azt üzeni az embereknek, hogy a kormányzat nem törődik a kistelepülésen élők problémáival, és erre a száz lépés program és a miniszterelnök mai beszéde tökéletes példa volt – hangsúlyozta Dávid Ibolya, aki három lépést javasolt a kistelepüléseken élők, illetve az agrárium helyzetének javítása érdekében: a tömegközlekedési szolgáltatók feladatainak állami szintű szabályozása; annak garantálása, hogy a Magyar Posta önhatalmúlag nem vezeti be a mobilpostai szolgáltatásokat ott, ahol a lakosság ez ellen tiltakozik; a miniszterelnök kezdeményezze, hogy a koppenhágai szerződésben foglaltaknál korábban hozzák egységes szintre a 15 régi uniós tagország és a tavaly csatlakozott 10 tagállam támogatását: 25 százalékkal csökkentsék a régiek, és körülbelül ugyanilyen összeggel emeljék meg az újak támogatását.

Lendvai: Nyáron is készek vagyunk a „tények vitájára”

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető kijelentette: jelenleg kétféle politikai kultúra létezik, az egyik meg akarja beszélni, mit kell tenni a bajok ellen, a másik lebeszélne mindenkit a teljesítménye értelméről és hasznáról. A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a tényekkel el kell számolni, és a tervekről be kell számolni. A tények végül mindig győznek – mondta a politikus, aki szerint „tíz Pozsgay Imre és száz Szűrös Mátyás sem lesz elég ahhoz, hogy elfeledtesse a baloldali választókkal a panelprolizás tényét, és nemhogy egy Kudlik Julika nem lesz elég a nyugdíjasoknak, hanem ifjúkoruk tíz kedvenc tévébemondója sem lesz elég ahhoz, hogy elfeledtesse a nyugdíjtörvény megnyirbálását” – fogalmazott, hozzátéve: „még a legbájosabb új fideszes alelnökasszony sem lesz elég ahhoz, hogy elfeledtesse, korábban cekker-szinten határozták meg a nők közéleti szerepét (…), és egy tucat izraeli látogatás sem tudja elfeledtetni a rasszizmusra hajló szélsőjobbal való kokettálást, és nem fogja elfeledtetni az ellenzék nélküli parlament eszményét, a vizsgáló bizottság és a vitanapok iránti heveny utálatot az a nagyon frissen feltámadt, olthatatlan szomjúság, amit önök most éppen a vitanapok iránt táplálnak”. Lendvai Ildikó közölte: a Fidesznek válaszolnia kell arra, hogy támogatják-e a 2006-os áfacsökkentést, a 18 és 36 százalékos áfakulcsot, az szja sávhatárainak valorizációját, a luxusadót. – Válaszolni kell arra, hogyha módjuk volna rá – de nem lesz –, megvonnák-e a dolgozó kismamáktól a gyest, vagy megvonnák-e a 13. havi nyugdíjat, javasolják-e a családi pótlék visszacsökkentését, (…) támogatják-e a panel-plusz programot (…) – sorolta Lendvai Ildikó, hozzátéve: várják a valódi vitát, „a tények vitáját”, és készek rá a nyáron is. – Mi annak drukkolnak, hogy „azon a bizonyos mérkőzésen” ne a Fideszt győzzék le – na jó, egy kicsit azért győzzük le –, hanem az ország nyerjen a „Magyarország kontra igazságtalanság, a Magyarország kontra szegénység meccsen” – zárta felszólalását a frakcióvezető.

Gyurcsányi számítás az államadósságról

Viszontválaszában a miniszterelnök hangoztatta: minden képviselőnek odaadtak egy összeállítást, amely az elmúlt időszak „fantasztikus gazdasági, társadalmi teljesítménye van, nem egy esetben összehasonlítva természetesen az előző időszakkal”. – Ez nem a kormányok hanem a magyar emberek teljesítménye – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki szerint a vezetésnek csupán ösztönző és segítő szerepe van. A dokumentumból – mondta – az derül ki, hogy Magyarország és az elmúlt három évben kormányzó koalíció együtt sikeresebb volt, mint az azt megelőző. – Azt gondolom, hogy ez Magyarország számára jó hír – jelentette ki a miniszterelnök, aki fentieket a sajtóban meg Kijelentette: ha a viszonyszámokból indulunk ki, a Fidesz kormányzása alatt Magyarország összes államadóssága 47 százalékkal növekedett, 40 százalékkal a szociálliberális kormány 3 éve alatt. (Utóbbi arány, mivel csupán 3 évre vonatkozik, rosszabb! – a szerk.) – Ha a 47 százalékos adósságnövekedésre az ellenzék nem mondja azt, hogy nyomorba taszították az országot, akkor a 40 százalékra ezt mondani nemcsak valótlan, hanem hazug állítás – jelentette ki a kormányfő, aki a kormány vívmányait is ecsetelte. A Fészekrakó programmal kapcsolatban például kifejtette: miközben 40-50 ezer lakást adnak át egy évben, már több mint ötezer Fészekrakóval vásárolt lakás, így évvégére minden ötödik lakást ebből a programból fognak finanszírozni. – A gazdagok kormányát végre felváltotta azok kormánya, akik azokért éreznek felelősséget, akiknek több a szüksége, és akiknek többet kell segíteni. Az adóemelés kormányát felváltotta az adócsökkentés kormánya, a 7 kilométer autópályát építő és 64-et előkészítő kormányt a Magyarország úthálózatát kétszeresére hosszabbító kabinet. Büszkék vagyunk arra, hogy segíthettünk Magyarországnak, hogy előrébb menjen – hangoztatta a miniszterelnök.

Áder: Majd a választók döntenek

Áder János az elhangzottakra reagálva kijelentette: míg a Fészekrakó program keretében 5-7ezer lakás épülhet meg egy esztendő alatt, addig a Széchenyi-terv keretében két év alatt 270 ezer család problémáján sikerült segíteni. – Az adócsökkentéseket illetően Gyurcsány Ferenc elfelejtett arról beszélni: volt egy kormány Magyarországon, amely 39-ről 19 százalékra csökkentette a társadalombiztosítási járulékot – ez az Orbán-kormány volt – hangsúlyozta a Fidesz frakcióvezetője, aki rátért gazdasági tárca hirdetésére. Mint mondta: a hirdetésből egyvalami derül ki: hogy elkezdődött az előrehozott, és 9 hónaposra tervezett választási kampány. Áder János utalt Kóka kijelentésére, miszerint külföldön járva tapasztalta, hogy mindenki a magyar gazdaság kirobbanó sikeréről beszélt. – Nem kellene esetleg a Magyarországon élők véleményét is meghallgatnia? Tartok tőle, hogy amit Kóka János hall külföldi útjain, az nem más, mint a szokásos diplomáciai udvariaskodás, amit csak egy tapasztalatlan, kezdő miniszter tud győzelmi jelentésnek tekinteni – hangsúlyozta a fideszes politikus, aki azt javasolta: ha Kóka János külföldi útjairól hazaérkezik, „leszáll magánhelikopterével, megnézi 1 millió 200 ezer forintos karóráján a pontos időt, szánjon néhány napot arra, hogy elbeszélget a magyar munkaadókkal, munkavállalókkal, és válaszol a kérdéseikre”. Mint mondta: az emberek azt szeretnék tudni, hogyha Magyarország kirobbanóan sikeres, hogy válhatnak egyre többen munkanélkülivé, hogyan lehetséges, hogy a versenyképességet döntően meghatározó folyó fizetési mérleg, államháztartási egyenleg és az államadósság rendkívül kedvezőtlenül alakult az elmúlt három esztendőben. – Hogyan lehetséges, hogy tavaly csökkentek a reálkeresetek, hogy a „kirobbanó sikerű” magyar gazdaság nem tud annyi többletjövedelmet előállítani, amiből a magyar gazdák jussát ki lehetne fizetni? Hogyan lehetséges, hogy a vállalkozók hónapokig nem kapják meg a nekik visszajáró áfát? Hogyan lehetséges, hogy egy kirobbanóan sikeres ország gazdasági növekedés szempontjából sereghajtó az unióhoz velünk együtt csatlakozók között? Hogyan lehetséges, hogy egy kirobbanóan sikeres országot három hónap alatt minden hitelminősítő intézet leminősített? – sorolta Áder János, hangsúlyozva: sem egy kampányrendezvény, sem egy napirend előtti felszólalás nem alkalmas arra, hogy a gazdaság helyzetéről érdemi és részletes vitát folytassanak. – Mi a vitára készen állunk, itt, a Parlamentben. Várjuk Kóka Jánost és Gyurcsány Ferencet a vitanap keretében, hogy számot adjanak az elmúlt három év teljesítményéről, és hogy láthassuk: mire készülnek a következő 9 hónapban. A kampányt pedig hagyjuk 2006-ra, merthogy 10-2 lesz-e az eredmény, azt majd a választók eldöntik jövő tavasszal – hangsúlyozta az ellenzéki politikus, aki utalt az EP-választásokra és két időközi választásra, ahol a koalíció „csúfos vereséget szenvedett”.

Kóka a befektetői bizalomról

Kóka János gazdasági miniszter fentiekre úgy reagált: az Orbán-kormány időszaka alatt mindössze 90 ezer lakás épült, míg a szociálliberális kormány 3 éve alatt 110 ezer. – A munkanélküliség kétségkívül bonyolult dolog, hiszen nemcsak egy szám, hanem nagyon sok szám jellemzi. Önök az egyetlen számot sem találják el, de az aktivitás fokozódásáról, munkahelyek keletkezéséről még kevésbé beszélnek – jelentette ki a szaktárca vezetője, aki szerint a folyó fizetési mérleg – ha uniós transzferekkel együtt nézzük – az első negyedévben javult. A reálkeresetek a miniszter szerint 24 százalékkal nőttek „a mi kormányunk” működése alatt. Kóka kijelentette: jelzők helyett számokat, tüntetők helyett vitapartnert, a sikerek „elhazudása” helyett őszinte elemzést szeretne, de „kóros félelmet”, és „hihetetlen tartózkodást” lát az ellenzékben a vitától. Kóka János szerint a befektetők azt látják: Magyarországon sokkal gyorsabban nő az infrastruktúra, mint bárhol, sokkal több a dolgozni képes, művelt, jó minőségű oktatásban részesült ember, mint „bárhol máshol a régiónkban”, és jobb minőségű a szabályozás. – Ezért bíznak a befektetők Magyarországban, ezt a bizalmat rombolja szét a Fidesz – mondta a miniszter, aki szerint a befektetőknek nem tetszik, hogy a politika egyik fele nem befektetőről, hanem spekulánsról, nem munkahelyteremtésről, hanem ügyeskedésről beszél.„Ha másban nem, ebben az ügyben” meg kellene állapodnia a kormánynak és az ellenzéknek – mondta Kóka, hozzátéve: a Fidesz döntse el, hogy az állam szerepének növelésétől várják el a sikereket, vagy a gazdasági eredményektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.