Szeptembertől megkapják a BKV-járművezetők a kollektív szerződésben előírt második húszperces pihenőidejüket is – közölték hétfőn délután az érdekegyeztetés résztvevői az MTI-vel. Ezzel elhárult egy esetleges sztrájkveszély lehetősége.
A tavaly megkötött szerződés szerint márciustól 8 óránként kétszer húsz perc pihenő járna a buszvezetőknek. A fővárosi ellenzék korábban közölte: a BKV nem tervezte be idei büdzséjébe a kötelező pihenőidő egymilliárdos többletköltségét, és járatritkításokkal igyekszik kigazdálkodni azt.
Aba Botond, a BKV vezérigazgatója a távirati irodának pénteken úgy nyilatkozott: nincs sztrájkhelyzet, s a szakszervezetek sem jelezték, hogy sztrájkolni kívánnának a cégvezetés és a köztük zajló munkajogi vita kapcsán.
Eladná a BKV a Móricz Zsigmond körtéri építményét, az úgynevezett gombát – ez az utolsó nagy értékű ingatlanja a cégnek, amelyet még hellyel-közzel tisztán, teljes egészében el tudna adni – írja a Stop.hu honlap a Népszabadság értesülésére hivatkozva. A BKV – az évekkel ezelőtt kezdett költségcsökkentő programjának részeként – pályázat útján keres új gazdát a létesítménynek, amelyért több hazai cég is versenybe szállt.
A pályázatok értékelése a napokban megkezdődött, s várhatóan nyár végére kiderül, ki lesz az 1940-ben épült ingatlan új tulajdonosa. Az ipari műemlékként nyilvántartott építményre a tulajdonos elsősorban olyan vevőt keres, aki – egyéb feltételek mellett – rendezi a létesítmény tulajdonjogi helyzetét, s vállalja az épület felújítását is. Egyébként a 640 négyzetméter alapterületű telek, amelyen a több mint 377 négyzetméternyi felépítmény áll, a főváros tulajdona.
Az épületben üzemel a BKV áramátalakítója s jegypénztára is, ezek vélhetően még néhány évig – a 4-es metró megépüléséig – itt maradnak. Bár ez kissé bonyolítja, de egyáltalán nem akadályozza a hasznosítást – mondta a Népszabadságnak Pesti János, a BKV ingatlanhasznosítási osztályvezetője. Az új tulajdonosnak kell rendeznie majd annak a két üzletnek a további sorsát is, amely jelenleg a gombában működik – erre valószínűleg a bérlők kártalanítása lesz a megoldás.
A feltételek teljesítése mellett a vételár döntő lesz az elbírálásnál. Pesti úgy véli, a létesítmény értékét a környéken található ingatlanokéhoz kell viszonyítani, ezért az eladási ár négyzetméterenként 100-200 ezer forint között lesz majd. A rendezetlen tulajdonjog, az évekig benn maradó BKV-funkciók, a műemlékvédelemből adódó kötöttség és a felújítási kötelezettség levonhat az értékből, de ezt a vállalkozói szempontból kitűnő fekvés nagy részben kompenzálja. Pesti úgy véli, jó esély van rá, hogy a gombáért értékének megfelelő árat kapjon a társaság.
Ezzel nagyjából el is fogytak a cég nagy értékű, tisztán és egészben eladható ingatlanai, s már csak olyanok maradtak, amelyekért részbeni hasznosítással lehet bevételt remélni. A költségcsökkentő program kezdete óta eltelt csaknem tíz év alatt a cég 152 különböző nagyságú ingatlant – köztük telephelyeket – adott el, összesen csaknem hatmilliárd forintért. A Népszabadság úgy tudja: a bevételből többségében járműfejlesztésre, felújításokra, valamint az évek óta tízmilliárd forint körüli veszteségeinek csökkentésére költött a cég.
(Stop.hu, uno.hu)

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket